צה"ל מכפיל את מערך ההגנה שלו מפני תקיפות סייבר

בחודשים הקרובים ייפתח הקורס השלישי שיכשיר עשרות חיילים לתפקידי הגנה בחילות האוויר, הים והמודיעין: "האיומים הם מילדים שלומדים ביו-טיוב ועד מעצמות של ממש"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל מכפיל את מספר החיילים שיגנו על המערכות הצבאיות מפני תקיפות סייבר. במהלך השנה הקרובה מגדיל הצבא את קורסי ההגנה שלו, הנקראים "מגן בסייבר", ומוסיף עוד עשרות חיילים שיוכשרו לתפקידים הללו.

בשנים האחרונות התפתחה הפעילות הצבאית בתחום הסייבר – הן בהגנה והן בהתקפה. באגף התקשוב הוקמה מחלקה ייעודית, "מחלקת הגנה בסייבר", שנועדה לטפל באיומים כלפי המערכות הצבאיות, ואילו באגף המודיעין הרחיבו את הפעילות בתחום ההתקפה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כבר הודה בחודש אוקטובר האחרון כי "מתגברים הניסיונות לבצע מתקפות סייבר על תשתיות המחשבים במדינת ישראל", ואילו רק במהלך מבצע "עמוד ענן" בנובמבר האחרון נרשם מספר שיא של תקיפות שמקורן מיותר מ-180 מדינות שונות – בעיקר כנגד אתרים ממשלתיים וכאלה של מערכת הביטחון.

"בראייה כוללת, בשנים האחרונות עולם הטכנולוגיה ומערכות מידע התפתח בצורה משמעותית. זה לא רק שהמערכות עצמן התפתחו – אלא השילובים ביניהן. מה קורה למשל בין הרגע שיש שיגור רקטה – להרתעה – ועד להפעלה של 'כיפת ברזל'? הכל ברשת", אומרת מפקדת בית הספר למקצועות המחשב באגף התקשוב, סא"ל א', בניסיון להדגים את האיומים בעולם הווירטואלי. "יש לזה יתרונות מבצעיים, ויש לזה גם הרבה תלות, והאיומים הם מילדים שלומדים דרך היו-טיוב, ועד איומים של מעצמות. אתה, בסוף, צריך להגן בגזרתך".

קורס הגנת סייבר. לפני ארבעה חודשים הסתיים קורס ראשון בהשתתפות 30 חיילים וחיילות צילום: אלון רון

קורס ההגנה בסייבר, שנפתח לראשונה רק בשנה שעברה, מציב את החיילים בתפקידי "הגנה" בזרועות השונות – בחיל האוויר, בחיל הים, וכן בחיל המודיעין ובאגף התקשוב. בכל מקום כזה מתגבש "צוות הגנה", שמשימותיו הן למנוע את התקיפה עצמה של אותו וירוס המסב נזק (המכונה בעגה הצה"לית "נוזקה"), ובכלל זה לזהות אותו, לטפל בו ולחקור את מקורו. הפגיעה עצמה יכולה להתרחש לא רק במערכות המחשוב הצבאיות וברשת האינטרנט הצה"לית, אלא בכל האמצעים אותם מפעיל צה"ל ומבוססים על רשת – החל ממערכת הצי"ד (צבא יבשה דיגיטלי) בה מועבר מרבית המידע אודות הכוחות הלוחמים, וכלה במערכות חימוש טכנולוגיות. "איומים בסייבר זה לא רק פריצות, זה הרבה יותר מזה. אפשר לשבש מידע הנמצא ברשת, להשיג מידע קיים, וזה יכול להגיע עד למשמעויות פיזיות, כמו שראינו באיראן", מסבירה סא"ל א'.

לרגל סיום הקורס השני של מגיני המערכות הצבאיות כעת, אפשר צה"ל לשוחח עם מפקדיו ובוגריו הטריים. הסיבה ברורה: בעוד מערך ההתקפה, שלא ניתן להרחיב עליו את הדיבור ממגבלות צנזורה, נחשב לאטרקטיבי (עד כדי רצון להגדיר את חייליו כ"תוקפים", מעין ייצור כלאיים בין לוחמים לחיילי עורף), תפקידי ההגנה זכו לפחות תהודה. בכל זאת, מציינים באגף התקשוב כי הביקוש לתפקידים גבוה, אך ה"פרופיל" של החייל שיתאים לתפקיד קשה לאיתור. "הם צריכים לחשוב אחרת, לחפש את הדברים שפחות נראים לעין, במקומות שלא נוטים לחפש בהם", מנסה להסביר סגן ע', המפקד על הקורס בשנה האחרונה. "הם צריכים לחפש דברים ברשת שאנשים דאגו טוב-טוב שלא ימצאו אותם, ושאם נסתכל 'כמו כולם', כנראה שלא נמצא אותם – וזה מה שהתוקף רצה בעצם".

מרביתם של החיילים בוגרי מגמות מחשבים או מגמות ריאליות אחרות בתיכון. למעלה מ20% מהם בעלי פרופיל קרבי, ולמרות זאת הצבא אפשר להם לשרת בתפקידים עורפיים משום שנמצאו מתאימים לתפקיד. "אנחנו לא באים להחליף או להתחרות בלוחמים. מבחינתנו אנחנו תשתית אסטרטגית למדינה, ואנחנו לא מתחרים בחייל הקרבי. זה – מעל הכל, אבל אנחנו גם פה בשבילם, פה בשביל להגן עליהם", אומרת מפקדת בית הספר סא"ל א'. חניכי הקורס, לעומת זאת, מרגישים מעט שונה. הם אפילו נעלבים קצת אם מכנים אותם "ג'ובניקים". "אני לא נמצא בלבנון עכשיו, אבל הסטיגמה שמסתכלים על ג'ובניק, בחור שעושה את המינימום שבמינימום ועוזב הביתה – זה לא זה. האינטנסיביות וההשקעה לא נופלת מההשקעה של בחור ביחידה מובחרת, והתרומה שלנו היא שאנחנו עוסקים בלהגן על המדינה", אומר א', שדחה את גיוסו שוב ושוב בניסיון להעלות את הפרופיל הרפואי שלו ולשרת ביחידות שדה, וכשלא צלח התגייס לסייבר.

עד היום, סיימה רק בת אחת את קורס ההגנה. בקורס הבא שייפתח בחודשים הקרובים, ייקחו חלק שבע חניכות. במהלך הקורס, מספרים המדריכים, נדרשים החניכים ללמוד בכיתות 13 שעות ביום, ולעמוד בשני מבחנים יומיים, שחלקם מתקיימים ב"רשת" נפרדת שנוצרה לשם תרגול התקיפות ונטרולן. התרגיל המסכם של ההכשרה כולל מתקפת סייבר ממושכת, שנמשכת למעלה מיממה, במהלכה צריכים החיילים לנקוט פעולות שונות כדי להגן על הרשת הצה"לית. "ההגנה היא אתגר הרבה יותר מורכב אל מול אתגרים אחרים בעולם הסייבר", מסכמת סא"ל א'. "זה דבר שמאוד קשה לממש אותו, וכשאתה נכשל בו – אז המצב עגום". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ