מפקד חיל הים לשעבר: שר ההגנה המיועד של ארה"ב הוא ידיד של ישראל

האלוף במיל' זאב אלמוג, המיודד אישית עם צ'אק הייגל, טוען כי האחרון דווקא סייע להשבחת מתקנים בחיפה וכי מעולם לא שמע ממנו התבטאות אנטי ישראלית

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

מפקד חיל הים לשעבר, האלוף במיל' זאב אלמוג, המיודד אישית עם שר ההגנה האמריקאי המיועד צ'אק הייגל, הסתייג אתמול (שלישי) מהמסע שמנהלים נגד האחרון ארגונים המתיימרים לייצג את עניינה של ישראל. "ממגעי איתו, בוושינגטון ובארץ, אני יכול להעיד שהייגל היה תמיד קשוב וידידותי לישראל", אמר אלמוג, בהביעו התנגדות למאמצים לגיוס סנאטורים לבלימת מינוי הייגל, שעליו הכריז הנשיא ברק אובמה שלשום.

אלמוג, שפיקד על חיל-הים בשנים 1979 עד 1985 ואחר-כך ניהל את מספנות ישראל, אמר שאין אמת בטענות כלפי הייגל בעקבות תקופת כהונתו בראשות יו-אס-או, המקבילה האמריקאית לאגודה למען החייל. יריבי הייגל טענו כי פעל לסגירת שלוחת יו-אס-או בחיפה, ששירתה בעיקר את ימאי הצי השישי בעת שאניותיהם עגנו בנמל חיפה.

לדברי אלמוג, שהיה הנשיא הראשון של ידידי יו-אס-או בישראל, ההיפך הוא הנכון - הייגל התנגד לסגירת השלוחה, למרות קיצוצים בתקציב יו-אס-או שחייבו סגירת שלוחות אחרות, ביניהן באירופה. בהגיעו לסנאט אף נרתם להקצבת מענק של כ-50 מיליון דולר להשבחת מתקנים בחיפה, בנמל (טיהור מים) ובסמוך לו (מסלול הנחיתה בבית הספר הטכני של חיל האוויר, ששימש מטוסי אספקה של הצי השישי). אף שבזכות הייגל ועמיתיו הוסדרה החקיקה, אמר אלמוג, נמנעה ישראל מניצול המענק, בגלל התנגדות משרד התחבורה בסוף שנות ה-90. שלוחת יו-אס-או בחיפה נסגרה ב-2002, למעלה מעשור לאחר פרישת הייגל מראשות הארגון וללא כל קשר אליו.

אלמוג סיפר כי בשיחותיו עם הייגל, במשרדו בגבעת הקפיטול או במקום המפגש החביב על שניהם מדרום להרצליה, בעת ביקוריו בארץ, התרשם שהייגל חריף שכל ומהיר תפישה, עצמאי בדעותיו ופתוח להאזין למידע חדש. מעולם לא שמע מפיו התבטאות אנטי ישראלית, הדגיש אלמוג, המקפיד להתכתב עם הייגל, מעיר לו על נאומיו ומאמריו ומקבל ממנו גלויות ברכה ("זאב וגאולה יקרים") בחתימת "ידידכם, צ'אק".

אובמה והייגל, אתמול בבית הלבן. לפני שייכנס לפנטגון, עליו לצלוח את החקירה בסנאטצילום: רויטרס

בין תומכי הייגל בממסד הביטחוני והדיפלומטי בוושינגטון נמצאים היועצים לביטחון לאומי בממשלי פורד, קארטר, רייגן, בוש (האב והבן) ואובמה - ברנט סקאוקרופט, זביגנייב בז'ז'ינסקי, פרנק קרלוצ'י וג'יימס ג'ונס. אליהם הצטרפו קצינים בכירים בדימוס וביניהם מפקדים של פיקוד המרכז האמריקאי, סנטקו"ם - גנרל אנתוני זיני ואדמירל ויליאם פאלון. רשימת הדיפלומטים התומכים במינוי הייגל לשר ההגנה כוללת גם בכירים במשרד החוץ ושגרירים לישראל וביניהם סם לואיס, תומס פיקרינג ודניאל קרצר. רבים מהנכללים ברשימות אלה חברו להייגל באוקטובר אשתקד בחיבור דו"ח שהסתייג מהתועלת שבמבצע צבאי נגד איראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ