כ-7 מיליארד דולר ב 2012 |

הייצוא הביטחוני של ישראל מזנק

הגידול בייצוא נעשה דווקא בתקופה של משבר כלכלי עולמי ונובע בחלקו מעסקת ענק עם איטליה. רוב הייצוא נעשה לארצות הברית ולמדינות אירופה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

הייצוא הביטחוני הישראלי בשנת 2012 צפוי לזנק בכ-20% לעומת 2011 ולהסתכם בכ-7 מיליארד דולר. הנתונים עולים מסיכומי ביניים שערך משרד הביטחון, הסיכום הסופי ייעשה לקראת סוף מארס השנה. מדובר בעיקר בעסקאות שנחתמו, אך חלק ניכר מהן נמצאות כבר בשלבי אספקת הציוד.

בשנים האחרונות נרשמו תנודות חריפות בהיקף הייצוא הביטחוני. השנים 2010-2009 היו שנות שיא ונרשם בהן ייצוא של כ-7 מיליארד דולר בכל שנה. ישראל נמצאת כיום בין המקומות הרביעי והשישי בטבלת יצואניות הנשק הגדולות בעולם. רוב הייצוא הביטחוני הישראלי נעשה לארצות הברית ולמדינות אירופה. אחריהן ארצות דרום מזרח אסיה ומדינות בדרום אמריקה. הייצוא למדינות אפריקה שולי יחסית.

חלק מהזינוק של השנה האחרונה נובע מעסקת נשק גדולה שנחתמה בין ישראל לאיטליה. ישראל תרכוש מאיטליה את מטוסי האימון הבאים של חיל האוויר וזו התחייבה לרכישות גומלין בישראל בסדר גודל דומה, של כמיליארד דולר. הרכש האיטלקי בישראל כולל, בין השאר, שני מטוסי בקרה אווירית ולוויין תצפית - שניהם מתוצרת התעשייה האווירית.

שר הביטחון אהוד ברק ליד מערכת "כותש" בעת ביקור בתע"ש צילום: מוטי מילרוד

בכנס של עובדי משרד הביטחון שהתקיים בשבוע שעבר אמר מנכ"ל המשרד, האלוף (מיל') אודי שני, כי המשרד הגדיר ארבע מדינות יעד, שבכוונתו להגדיל באופן משמעותי את מכירות הנשק הישראליות אליהן בשנה הקרובה. המדינות הן אזרבייג'אן, פולין, וייטנאם וברזיל. שני הגדיר את קידום הייצוא הביטחוני כיעד מרכזי של המשרד, בנימוק שלבד מחיזוק צה"ל (בין השאר, בהוזלת עלויות של ייצור מערכות מקומיות הנרכשות בידי הצבא) הייצוא "תורם לכלכלה כמנוע צמיחה למשק כולו".

הגידול בייצוא הביטחוני הישראלי נעשה דווקא בתקופה של משבר כלכלי עולמי, המורגש היטב בתעשיית הנשק מ-2008, משום שתקציבי הרכש הביטחוני של מדינות רבות הצטמצמו בצל המשבר.

התופעה עוד עשויה להחריף בהקשר האמריקאי, לנוכח הקיצוצים המתוכננים בתקציב הביטחון של ארצות הברית השנה. לכך צפויות להיות השלכות עקיפות על ישראל, משום שצמצום החוזים עם הממשל ייאלץ את התעשיות האמריקאיות לחפש שווקים נוספים בחו"ל, באופן שיגדיל את התחרות עם התעשייה הביטחונית הישראלית.

במשרד הביטחון הציבו יעד שאפתני - יצוא ביטחוני בהיקף של עשרה מיליארד דולר בשנה בתוך שנים אחדות. במשרד מקווים שהיעד יושג באמצעות הגדלת ההשקעה והסיוע בתעשיות הביטחוניות הקטנות והבינוניות, שהנתח שלהן בשוק הייצוא כיום נמוך למדי. במשרד מדגישים כי עסקאות הייצוא הביטחוני נעשות כולן באישור משרד החוץ - וכי ישראל לא תאשר מכירת אמצעי לחימה של חברות ישראליות למדינות המעורבות בהפרת זכויות אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ