סרבן שירות סדיר כלוא זה חודשיים בכלא הצבאי

נתן בלנק, שכלוא כעת בכלא שש, אומר כי הצבא מנסה להתיש אותו במאסרים חוזרים, אבל הוא לא מתכוון לוותר

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

בכלא הצבאי כלוא זה חודשיים נתן בלנק, בן 19, סרבן שירות סדיר מחיפה. הוא התייצב לראשונה בבקו"ם ב-19 בנובמבר והודיע על סירובו לשרת, בשל התנגדותו לכיבוש. הוא נשפט בבית דין צבאי משמעתי ונאסר לעשרה ימים. מאז הוא סירב להתחייל ונשפט עוד שלוש פעמים - ובתחילת השבוע הוא נשפט שוב ונדון לשבועיים מאסר.

בשיחה טלפונית מכלא שש אמר אמש בלנק ל"הארץ" שהוא מעריך שהצבא מקווה להתיש אותו במאסרים חוזרים עד שיוותר ויסכים להתחייל, אבל הוא אינו מתכוון לוותר. הוא גם "לא רוצה ללכת לקב"ן, כפי שאחרים עשו. אני לא הולך לעשות הצגות ואין טעם שאבקש פטור על רקע נפשי, כי יודע שהנפש שלי בסדר גמור", אמר.

בלנק, נכדו של הבלשן המנוח חיים בלנק - שנפצע ב-1948 כשלחם בשורות הפלמ"ח ואיבד את מאור עיניו בשל הפציעה - התחיל לחשוב על סירוב כבר בזמן מתקפת "עופרת יצוקה", כשהיה בן 15. לפני כניסתו לכלא כתב: "ברור לחלוטין שממשלת נתניהו, כמו ממשלת אולמרט לפניה, אינה מעוניינת במציאת פתרון למצב, אלא בשימורו. מבחינתם, אין שום פגם בכך שפעם בשלוש-ארבע שנים נצא למבצע ‘עופרת יצוקה 2' (ואחר כך 3, 4, 5 ו-6), נדבר על כוח הרתעה, נהרוג כמה מחבלים, נאבד כמה אזרחים משני הצדדים, ונכין את הקרקע לדור חדש מלא שנאה משני הצדדים. בתור נבחרי ציבור, אין לחברי הממשלה שום חובה לפרט את חזונם לגבי עתיד המדינה, אבל לנו, כאזרחים, כבני אדם, יש חובה מוסרית לסרב למשחק הציני הזה".

כלא ששצילום: ניר כפרי

בלנק אמר למפקדים ולשופטים כי ברגע שישוחרר מהצבא (ומהכלא) הוא מתכוון לעשות שירות אזרחי במגן דוד אדום. בלנק, שלמד בתיכון מוסיקה וקולנוע, סיפר שהוא ועמיתיו האסירים לבושים במדי הצבא האמריקאי. "הכלא נראה כמו בסיס אמריקאי, על כמה מהמדים נשארה אפילו התווית US ARMY". הוא הבין שצה"ל רצה לתת מדים מובחנים לאסירים, והעדיף לקנות מעודפי הצבא האמריקאי מאשר לתפור במיוחד. כרגע בלנק הוא סרבן הגיוס האידיאולוגי היחיד, על אף שבתחילת מאסרו - בתקופת עמוד ענן, ישבו אתו במאסר כמה סרבני מילואים.

רוב האסירים הם עריקים או סרבנים מטעמים לא אידיאולוגיים - מי שרצו תפקיד אחר, או ש"אין להם כוח לצבא". כמה כלואים על עבירות סמים ואלימות. בלנק סיפר ש"המון אנשים מתעניינים, שואלים, גם הרבה אומרים שזו הפעם הראשונה שהם פוגשים מישהו שמאלני. הופתעתי לטובה שלא היה מקרה של איומים או עוינות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ