פרס: ללא מו"מ הפלסטינים ישובו לדרך הטרור

בריאיון לניו יורק טיימס העריך הנשיא שאם הקיפאון יימשך העולם הערבי ילחץ על הפלסטינים לבצע פיגועים בעומק ישראל והבידוד המדיני יחריף

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

נשיא המדינה שמעון פרס אומר כי ללא דיפלומטיה, הפלסטינים יאמצו מחדש את דרך הטרור. בריאיון שפורסם הלילה (חמישי) ב"ניו יורק טיימס", מותח פרס ביקורת קשה על הקיפאון בתהליך השלום ומזהיר מהשלכותיו. הריאיון נערך ב-25 ביולי עם העיתונאי הישראלי רונן ברגמן.

"הפלסטינים ישובו לדרך הטרור ויבצעו פיגועים בעומק ישראל אם יימשך הקיפאון המדיני. השקט ממנו נהנית ישראל,  לא יישמר", כך הנשיא. "העולם הערבי יפעיל לחץ, הכסף יזרום וכך גם הברחות הנשק. רוב העולם יתמוך בפלסטינים, יצדיק את מעשיהם, וידביק תווית לא צודקת לישראל, של מדינה גזענית. הכלכלה שלנו תסבול מאוד אם יוכרז עלינו חרם. העולם היהודי מעוניין בישראל שניתן להיות גאה בה ולא מדינה ללא גבולות הנחשבת מדינה כובשת".

כשנשאל פרס בדבר טיב היחסים בין הנשיא אובמה לראש הממשלה נתניהו אמר כי הבעיה לדעתו היא לא בין שני האישים אלא בעיה של מדיניות. לדבריו, אובמה חותר להשגת שלום במזרח התיכון והוא זקוק לערובה שזוהי גם מטרת ישראל. הספקנות של אובמה, לדבריו, נובעת מהמשך הבנייה בהתנחלויות וההתנהלות של ישראל, "ייתכן שיש חוסר הסכמה בין הצדדים אך אסור לישראל בשום אופן לאבד את בעלת הברית החשובה ביותר שלה בזירה הבינלאומית". פרס הוסיף שבלעדי ארה"ב, "ישראל היא כמו עץ בודד במדבר".

הנשיא פרס ונשיא ארה"ב אובמה במהלך ביקורו בארה"ב צילום: משה מילנר / לע"מ

פרס שב והדגיש שהוא רואה בנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) פרטנר ראוי למשא ומתן, וציין את המחויבות, התיאום ושיתוף הפעולה הצבאי המוצלח בין כוחות הביטחון ברשות לכוחות הביטחון הישראליים. פרס אמר שהבעיה הפלסטינית היא אולי איננה הבעיה הגדולה ביותר במזרח התיכון אך היא ניצבת כטריז בין ישראל ובין העולם המוסלמי. עם זאת הדגיש כי אין לצפות לפתרון מהיר, כולל ונטול בעיות, כיוון שתהליך שלום הוא תהליך ארוך, סיזיפי ורווי פשרות.

פרס התייחס גם לסוגיה האיראנית: "ישראל איננה יכולה לפתור את הבעיה לבדה, יש גבול למה שאנו מסוגלים לעשות". באשר לאפשרות שנשיא סוריה אסד ישתמש בנשק כימי אמר כי צעד כזה יהיה הרסני עבורו כי הוא יגייס את כל העולם כנגדו. ישראל במקרה כזה, לדבריו, לא תעמוד מן הצד.

בשלהי הריאיון התייחס פרס למערכת היחסים שלו עם רעייתו לשעבר סוניה, ואמר כי היא ביקשה ממנו שלא להתמודד לנשיאות. הוא הסביר שהוא מרגיש מחויבות לאומית ואינו יודע מה יעשה עם זמנו החופשי. בנקודה זו, אמר, נפרדו דרכיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ