בכיר בפתח: יחודשו השיחות ליישום הסכם הפיוס עם חמאס

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס וראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל, נפגשו בקהיר. יפעלו להקמת ממשלת אחדות ובחירות חופשיות בגדה ובעזה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

חבר הוועד המרכזי של הפתח וראש המשלחת לשיחות הפיוס בין פתח לחמאס, עזאם אל אחמד, אמר כי בשיחות אתמול (רביעי) בקהיר בין הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) וראש הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל, סוכם על חידוש השיחות ליישום הסכם הפיוס החתום בין הצדדים בשנת 2011. עוד סוכם כי השיחות יתחילו מהנקודה שבה הופסקו.

לדברי אל אחמד, שהתראיין לסוכנות הידיעות מען, במסגרת ההסכמות נקבע חידוש פעילות ועדת הבחירות המרכזית ברצועת עזה להכנת התשתית לבחירות כלליות בשטחי הרשות, זאת בנוסף לתחילת שיחות על הקמת ממשלת אחדות לאומית פלסטינית. עוד נקבע כי כבר בשבוע הבא ייפגשו חברי הוועדה המשותפת של החמאס והפתח לדון בלוח זמנים ליישום ההחלטות.

האחראי על מדיניות החוץ בתנועת הפתח, ד"ר נביל שעת, אמר הבוקר בראיון לרדיו א-שמס בנצרת כי שני הפלגים אינם צריכים לדון בפרטי ההסכם, שכבר גובש ונחתם בעבר, אלא בדרכים ליישומו. לדבריו, "שני הצדדים כיום בשלים ומוכנים פוליטית לקיום ההסכם". שעת ציין כי משמעות הקמת ממשלת האחדות היא פירוק שתי הממשלות הקיימות בעזה וברמאללה וכי הפרטים הנוגעים לאיוש המשרות השונות, בכללן תפקיד ראש הממשלה, יסוכמו בשיחות בין שני הצדדים.

מורסי ואבו מאזן, אתמול בקהירצילום: רויטרס

לשאלה אם הנשיא הפלסטיני היה נתון ללחצים מצד ישראל וארצות הברית נוכח צעדי הפיוס עם חמאס, אמר שעת כי "אין שום אמצעי לחץ. ישראל מייבשת אותנו ולא מעבירה כספים וממשיכה במדיניות ההתנחלויות ולכן אין עוד במה לאיים על הרשות הפלסטינית והעומד בראשה".

בעיתונות הפלסטינית לא ניכרה הבוקר התרגשות רבה מהדיווחים על הפגישה בין פתח לחמאס ומאמצי הפיוס. גורם בפתח אמר בשיחה ל"הארץ" כי "נטל ההוכחה כעת הוא על שני הצדדים, שיצטרכו להראות שהם מתכוונים לפיוס באמת ושלא מדובר במפגש נוסף שלא יצא ממנו דבר".

המפגש בין עבאס למשעל הגיע בעקבות הזמנתו של נשיא מצרים מוחמד מורסי. דוברו של מורסי, הנשיא ד"ר יאסר עלי, בישר כי בנוסף לפגישה עם הנשיא, עבאס ומשעל נפגשו עם ראש המודיעין המצרי, הגנרל רפעת שחאתה, האחראי על יישום הסכם הפיוס בין הצדדים. עבאס ומשעל נפגשו עם הצוותים ולאחר מכן קיימו מפגש בארבע עיניים.
מקורות בקהיר דיווחו כי מורסי מפעיל לחץ על שני הצדדים להביא לאיחוי הקרע ביניהם ולפעול לפי הסכם שנחתם בקהיר ב-2011 וביסודו הקמת ממשלת אחדות לאומית פלסטינית במקום שתי ממשלות בעזה ובגדה. בכירים בשני המחנות הביעו אופטימיות זהירה בכל הנוגע להתקדמות במגעים ויישום הפיוס בדגש על שינויים שחלו בחברה הפלסטינית בשנה האחרונה, וגם בעקבות בחירתו של מורסי לנשיא מצרים והשפעתו על הנהגת החמאס – בניגוד לחוסני מובארק. גורם נוסף להתקרבות הצדדים הוא הנתק בין החמאס לדמשק וטהראן, בעוד קטאר מגדילה את מעורבותה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ