לראשונה זה שש שנים: חמושים צעדו בתהלוכה ליד שכם

רעולי הפנים שהזדהו כפעילים בגדודי אל-אקצה נשאו נשק אוטומטי וקראו למאבק מזוין בישראל. ברשות פתחו בחקירה בעקבות האירוע החריג

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מקורות פלסטינים במחנה הפליטים בלאטה הצמוד לשכם, דיווחו כי אחר הצהריים (חמישי) התקיימה תהלוכה בה השתתפו חמושים רעולי פנים שהזדהו כפעילים בגדודי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של פת"ח. 

על פי עדי ראייה, רעולי הפנים היו מצוידים בנשק אוטומטי, סיירו בתוך המחנה כחצי שעה וקראו בעד מאבק מזוין נגד הכיבוש ונגד ישראל. עוד דווח כי המשטרה הפלסטינית לא היתה נוכחת במקום, אולם על פי גורמים במחנה ובשכם, האירוע זכה לתגובות רבות בתוך העיר ומנגנוני הביטחון הפלסטיניים החלו בחקירת האירוע.

מנגד, במחנה הפליטים בלאטה סיפרו כי החמושים שהשתתפו בתהלוכה היו אסירים ביטחוניים לשעבר שהשתחררו מבתי הכלא בישראל. לדברי הגורמים, הרשות הפלסטינית מסרבת להכיר במעמדם ולהעניק להם הטבות וסיוע הניתן לרוב לאסירים ביטחוניים. לכן, לדבריהם, הם יצאו בתהלוכה שכוונה גם נגד הרשות הפלסטינית.

גורם פלסטיני שהיה עד לאירוע אמר בשיחה ל"הארץ" כי זו לא היתה תהלוכה הדומה לתהלוכות שאפיינו את מחנות הפליטים במהלך האינתיפאדה השנייה. עם זאת, הוא ציין כי האירוע נבדק בצורה יסודית על ידי מנגנוני הביטחון מאחר, וזו הפעם הראשונה שבה נראו חמושים באזור שכם מאז שהרשות הפלסטינית אסרה נשיאת נשק וגדודי אל אקצה הניחו את נשקם, לפני כשש שנים.

החמושים הזדהו כחברים בפתח והודיעו כי הם אינם מערערים על מעמדו של הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), וציינו כי התהלוכה היא גם להעביר מסר למנגנוני הביטחון ברשות הפלסטינית וכי הם אינם שרים למרותם של מפקדים במנגנוני הביטחון.

גורם פלסטיני בשכם אמר ל"הארץ" כי לא מדובר בהתארגנות או חוליה שיכולה לצאת כבר מחר לבצע פיגועים נגד ישראלים, אך לדבריו עצם העובדה שתהלוכה כזו מתקיימת במחנה פליטים כמו בלאטה מהווה רמז עבה שהרשות הפלסטינית ומנגנוני הביטחון נמצאים במצב של ריפיון.

השבוע הזהיר ראש הממשלה הפלסטיני, ד"ר סלאם פיאד, מהתפוררות הרשות בשל המצב הכספי הקשה: "אנחנו במצב של פשיטת רגל , פקידים לא יוצאים לעבודה בשל אי תשלום משכורות".  

בחודש שעבר התקיימו כמה עצרות המונים של חמאס בשטחי הגדה המערבית לציון 25 שנה להקמת הארגון. בעצרות שהתקיימו בחברון השתתפו אלפי אנשים ואף ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, נשא דברים בטלפון ואמר כי עזה והגדה מאוחדות במאבק לחירות העם הפלסטיני. האירועים הללו התרחשו כמה ימים בלבד לאחר שהרשות הפלסטינית התירה לחמאס לראשונה מאז ההפיכה בעזה וגירוש פתח מהרצועה ביוני 2007 - לקיים אירועים ציבוריים בגדה. בשבוע שעבר אף התקיימה עצרת פת"ח בעזה. 

בשבועות האחרונים ובעיקר לאחר ההכרה בפלסטין באו"ם, הגדה מתוחה מבעבר. בדיון שהתקיים לפני שבועיים בפיקוד המרכז תהו מפקדי חטיבות מרחביות על התחושה המצטברת בציבור, כאילו אכן עומדת לפרוץ אינתיפאדה שלישית בגדה. הרושם שעלה בדיון הוא כי השטח בעבע דווקא לפני מבצע "עמוד ענן". מאז, הם אומרים, מסתמנת ירידה הדרגתית במספר התקריות האלימות עם פלסטינים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ