צה"ל ירה רימוני הלם וגז מדמיע לחצר בית ספר ליד שכם

על פי עדויות של פלסטינים, בתקרית, שאירעה לפני חודשיים, נורו הרימונים ללא כל סיבה וגרמו לפאניקה גדולה. מצה"ל נמסר כי האירוע נחקר

גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
ג'קי חורי

כוח של צה"ל ירה רימוני הלם ורימוני גז מדמיע לעבר בית ספר בכפר בורין שליד שכם לפני כחודשיים, כך טוענים עדי ראייה והורים של ילדים שלומדים במקום. לטענת העדים, בבוקר יום ראשון לפני כחודשיים, בזמן שהתלמידים היו בחצר בית הספר לפני תחילת הלימודים, עצרו במקום כמה ג'יפים צבאיים. לפי עדויות של פלסטינים, ללא כל סיבה נראית לעין יצאו כמה חיילים מהג'יפים והשליכו רימון הלם לעבר חצר בית הספר – בו לומדים מכיתה א' ועד י"ב. לאחר מכן ירו החיילים רימוני גז מדמיע ועוד רימוני הלם.

המהומה שפרצה במקום היתה גדולה. חלק מהילדים ומורים שאפו עשן בחצר בית הספר וסבלו מקושי בנשימה, והילדים הקטנים יותר פשוט נבהלו מהרעש. "מהומת אלוהים", הגדיר מוחמד יחיא מוסטפא, המתגורר בשכנות לבית הספר את האירוע. "הילדים רצו לכל עבר. ראיתי שהחיילים ירו רימוני גז ורימוני הלם כשהתלמידים עמדו לפני הכניסה למבנה", סיפר ל"הארץ", "לא ראיתי שהתלמידים עשו משהו חריג שמצדיק תגובה כזאת".

חדר נג'אר, ששני בניו לומדים בבית הספר בכיתות ז' ו-י' ונפגעו מהשלכת רימוני הגז, אומר כי "כל מי שהיה שם מעיד שהילדים לא עשו כלום, לא זרקו אבנים או כל דבר אחר. צריך לזכור שבבית הספר היו ילדים מכל הגילים, כולל ילדים ביסודי, ועבורם, זו פשוט טראומה של ממש". לטענתו, "הילדים, בעיקר הקטנים יותר, נכנסו לפאניקה. רק לחשוב על ילדים בגיל היסודי שחוטפים מטר של רימוני הלם, והרי ילד לא מבחין בין הלם לירי חי. הבן הקטן סיפר שהוא חשב שהחיילים באים לבית הספר כדי לירות בהם. מרוב פחד, הוא השתין במכנסיים".

תלמידים מביה"ס בורין

הורי התלמידים בבית הספר מספרים כי נוכחות צבאית מחוצה לו אינה דבר חריג במיוחד. שוכרי זבן, ששניים מילדיו לומדים במקום, מספר כי אחת לכמה זמן עוצרים כלי רכב צבאיים ליד בית הספר בדיוק בזמן שבו הילדים מסיימים את הלימודים ו"רק עושים רעש". ואולם לדבריו, תקרית זו היתה חריגה והשפיעה על בניו - עובאיי בן ה-9 ומוחמד בן ה-13 – שכבר לא אוהבים ללכת לבית הספר: "הם חוששים שבכל יום שהם באים לבית הספר, אולי הם לא יחזרו, או שייפצעו". אילו נג'אר מספר כי "זה אירוע שלא היה בעבר ואסור שזה יהפוך להרגל, שגם בתי הספר הופכים למטרה".

לפי כמה קצינים בצה"ל, אזור בית הספר בבורין נחשב לנקודה "מועדת לפורענות" בגזרה, עם זריקות אבנים ולעתים גם יידוי בקבוקי תבערה. עם זאת, כאשר ביקש "הארץ" נתונים שיעידו על קשר בין תלמידי בתי הספר לאותן פעולות "טרור עממי", לא מסר הצבא כל מידע בעניין. לפי מקור צבאי, בשעות הבוקר של היום המדובר הושלך בקבוק תבערה לעבר סיור של כוח צה"ל, בפאתי בורין, ליד בית הספר. "הכוח ביצע מרדף אחרי המשליך, תוך שימוש באמצעים לפיזור הפגנות", הסביר המקור. "הטענות לגבי השימוש באמצעים לפיזור הפגנות בתוך שטח בית הספר אינן מוכרות". לפי הוראות הפתיחה באש בצה"ל, שימוש ב"אמצעים לפיזור הפגנות" – ירי של רימוני גז או הלם – יכול להתבצע רק באישור של מפקד פלוגה. דובר צה"ל לא ענה לשאלה אם ניתן אישור שכזה לפני ביצוע הירי.

לאחר המקרה הלין מנהל בית הספר, עובד הרשות הפלסטינית, בפני משרד החינוך הפלסטיני על האירוע. ככל הידוע, הוא הגיש תלונה גם למפקדת התיאום והקישור (מת"ק) הפלסטינית, אולם זו לא העלתה ממצאים עד כה. כחודש לאחר המקרה פנה ארגון "יש דין" למשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) בדרישה לבדוק את האירוע. רק לאחר הפנייה החל הצבא לברר מה קרה – האם נורה גז מדמיע לתוך חצר בית הספר, כפי שעדי הראייה מדווחים, או שמא נורה גז מדמיע בקרבתו – לפי שגרסת צה"ל.

עו"ד אמילי שפר, היועצת המשפטית של ארגון "יש דין", אומרת בתגובה לתיאור המקרה לפי המקור הצבאי כי "הרושם של הילדים ושל הצוות החינוכי הוא אחר. הם אומרים שרימוני הלם נפלו בתוך החצר, ושהגז פשוט נכנס דרך החלונות". לדבריה, על צה"ל להיזהר בפעילות ב"אזור שיש בו אזרחים, ובייחוד במקום שיש בו ילדים. זה משהו שאפילו מקבל יחס ומקום מיוחד במשפט הבינלאומי, המתייחס באופן ספציפי להגנה על ילדים ומוסדות חינוך".

מדובר צה"ל נמסר כי "האירוע מוכר למצ"ח ונמצא בבדיקה, וכן ייבחן על ידי הפרקליטות הצבאית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ