מתנת הפרידה של אילון לאובמה: תמיכה חמה בהייגל

הוא הגון, הוגן ויש לו אינטרס לתמוך בישראל, העיד סגן שר החוץ היוצא על שר ההגנה האמריקאי הממונה; על יחסיו עם ליברמן אמר שנשמרו "לבביים"

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
חמי שלו

סגן שר החוץ היוצא דני אילון העניק אתמול (חמישי) מתנת פרידה יקרת-ערך לנשיא ברק אובמה כשהשמיע בפני מנהיגים יהודיים בניו יורק דברי שבח חמים למועמדו השנוי במחלוקת של אובמה לתפקיד שר ההגנה, הסנאטור לשעבר צ'אק הייגל.

"אני מכיר את הייגל אישית," העיד אילון. "כשהייתי שגריר, נפגשתי אתו פעמים רבות. הוא בן-שיח הגון והוגן שמאמין בברית הטבעית בין ישראל לארצות הברית. הייגל הוא פטריוט אמריקאי אמיתי, והרי תמיכת ארצות הברית בישראל היא אינטרס אמריקאי. אז אני אופטימי".

אילון, שהודח ללא התראה מוקדמת על ידי אביגדור ליברמן מרשימת הליכוד ביתנו לכנסת, נשא דברים בישיבת פרידה מיוחדת שנערכה לכבודו במנהטן על ידי ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים. המיליארדר מורט צוקרמן, מבכירי הקהילה היהודית באמריקה, שיבח את אילון על כישוריו ההסברתיים והדיפלומטיים ועל תרומתו ליחסים בין ישראל לארצות הברית.

"כשהייגל יישב מאחורי שולחנו בפנטגון", אמר אילון למאזיניו היהודים המופתעים, "אני משוכנע שיתרשם עמוקות ואף יהיה גאה באיכותם ובהיקפם של היחסים הביטחוניים בין שתי המדינות, שחשובים לשתיהן".

דני אילוןצילום: תומר אפלבאום

שבחיו של אילון בוודאי ישמשו את הבית הלבן במאמציו לשכנע סנאטורים דמוקרטיים מהססים לתמוך במינויו של הייגל בסנט. האתר "פוליטיקו" דיווח אמש שהסנאטור היהודי צ'אק שומר מניו יורק אמר למקורביו כי "יתקשה מאוד" לתמוך בהייגל בשל יחסו הקר כלפי ישראל. התנגדותו של שומר, קבע האתר, עלולה לסכל את המינוי כולו, אך ההערכה היא ששומר יתרצה בסופו של דבר.

אילון גם הציג בפני הנוכחים מתווה למה שכינה "הסדר ביניים ארוך טווח" עם הפלסטינים שימלא את החלל שנוצר בשל חוסר היכולת להגיע להסדר קבע. על פי הנוסחה שהציג אילון, על אף שנושאי השטח והגבולות יישארו פתוחים למשא ומתן עתידי, הפלסטינים יזכו ב"עצמאות וריבונות" בעוד ישראל תקבל "הכרה וביטחון".

אילון אמר, עם זאת, שבשל הפיצול בהנהגה הפלסטינית, לא ברור אם ישראל מתמודדת עם "מדינה פלסטינית אחת או עם שתיים." הוא אמר שישראל מוכנה לראות בחמאס "בר-שיח לגיטימי" אם יקבל הארגון את תנאי הקוורטט, הכוללים הכרה בישראל, התחייבות להימנע מטרור וקבלת הסכמים קודמים.

אילון הציג בפני הנוכחים הערכת מצב קודרת לגבי העתיד העולם הערבי "שאיננו קיים יותר". הוא העריך שבתוך חמש שנים 22 המדינות של הליגה הערבית יהפכו ל-30; עם נפילתו של אסד, הוסיף, עלולה סוריה להתפצל למספר ישויות נפרדות על פי חלוקה אתנית. ישראל נערכת למצב החדש שמתפתח בסוריה, בין היתר על ידי הקמת גדר ו"אמצעי הגנה מגוונים".

אילון אמר שהוא שמר על יחסים "מאוד לבביים" עם ליברמן. בשבוע הבא יערוך סבב של פגישות פרידה בוושינגטון עם בכירים בממשל האמריקאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ