עשרות פלסטינים הקימו מאחז בשטח E1: "לא נתפנה"

הפעילים, שהביאו עמם ציוד לשהייה ממושכת והקימו 25 אוהלים, הצהירו כי בכוונתם להרחיב את המחאז ליישוב קבע: "ניאחז בכפר הזה בעיקשות"

חיים לוינסון
ג'קי חורי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון
ג'קי חורי
רויטרס

עשרות פלסטינים הקימו הבוקר (שישי) מאחז בשטח E1, אותו הם מכנים "באב אל-שמס" (שער השמש). הפעילים, שהביאו עמם ציוד לשהייה ממושכת, הקימו 25 אוהלי קבע והצהירו כי בכוונתם להרחיב את ההיאחזות הראשונית ולהפכה ליישוב קבע. כוח משטרה חוסם את הכניסה למקום. במשטרה טרם החליטו מה לעשות בפעילים השוהים שם.

עבדאללה אבו רחמה, אחד הפעילים הבולטים במאבק הפלסטיני, אמר כי ההחלטה להקים את הכפר החדש מהווה מסר שהפלסטינים לא ישלימו עוד עם מדינות ההתנחלויות והכיבוש, ומתוך "אמונה במאבק העממי". לדבריו, הפעילים ישהו במקום עד שהמדינה תכיר באחזקתם בקרקע. במחאז הוקם גם מאהל ציוד לוגיסטי ומרפאה בה שוהה רופא תורן. 

לדברי אבו רחמה, הקריאה להקמת המאחז החלה לפני יותר מחודש בעיקר בקרב תושבים פלסטינים בשכונות וביישובים שאדמותיהם בסכנת הפקעה לצורך בניית התנחלויות חדשות. הפעילים הגיעו בין יתר מאטור, עיסאוויה, אבו דיס, אלעיזריה וענאתא.  

הפלסטינים מקימים את המאהל ב-E1צילום: אי-אף-פי

אחד המארגנים, מוחמד חטיב, אמר: "זה אינו מעשה סמלי, אלא תגובה להתנחלות הישראלית. אנו שולחים מסר לקהילה הבינלאומית, שיש לנקוט פעולה מיידית נגד מעשי ההתנחלות של ישראל".

עם הקמת האוהלים, מסרה הקבוצה את ההצהרה הבאה: "אנו, בני ובנות פלסטין, מודיעים על הקמתו של הכפר באב אל-שמס (שער השמש), בצו העם, ללא היתרים מהכיבוש, ללא שביקשנו רשות מאף אחד, כי אדמה זו היא אדמתנו והזכות לבנות עליה היא זכותנו".

שמו של המאחז הפלסטיני ב-E1 נלקח מהרומאן "באב אל-שמס" שכתב אליאס חורי. בספר מתואר סיפורם של פליטים פלסטינים בלבנון שאחרי מלחמת העצמאות.

עוד נכתב בהצהרה כי "אנחנו בונים את הכפר כי אין אנו יכולים לשתוק עוד על המשך בניית ההתנחלויות וגזילת אדמותינו, וכי אנו מאמינים בפעולה ישירה והתנגדות עממית להשגת מטרותינו. אנו מחויבים להיאחז בכפר זה בעיקשות, לא לפנותו ולא להתפנות ממנו, עד שיזכו הבעלים הפלסטינים של קרקע זו למלוא זכויותיהם עליה". 

לדברי הפעילים, "במשך עשרות שנים, נהגו ממשלות ישראל לקבוע עובדות בשטח, בשעה שהקהילה הבינלאומית המשיכה לשתוק. הגיע הזמן לשנות את כללי המשחק. היום אנו אלו הקובעים את העובדות בשטח, על אדמתנו שלנו. פעולה זו, בה משתתפים נשים וגברים מהצפון ועד הדרום, אורגנה על ידי הוועדות העממיות. בימים הקרובים יתקיימו על אדמות הכפר סדנאות ודיונים, אירועי תרבות ואמנות, כמו גם הקרנות סרטים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ