בתוך זמן קצר וללא אלימות: פונה המאחז הפלסטיני בשטח E1

מאות אנשי כוחות הביטחון פשטו על הגבעה ופינו את השוהים ללא עימותים. האוהלים נותרו בשטח. נתניהו: "נשלים את התכנון ונבנה ב-E1"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מאות שוטרים וחיילים פינו הלילה (ראשון) את המאחז הפלסטיני שהוקם שלשום בשטח E1. במהלך הפינוי לא נרשמה אלימות ובתום האירוע נותר כוח קטן בשטח לוודא ששוהים נוספים לא ינסו לעלות למאחז. האוהלים נותרו בשטח ועדיין לא הוחלט מה לעשות עם הציוד. החל משעות הערב אתמול צרו כוחות גדולים של צה"ל ומשטרה על המאחז וחסמו את דרכי הגישה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר לפינוי המאחז הפלסטיני בראיון לגלי צה"ל. "גם מאחזים יהודיים פינינו ופעלנו לפי החוק", אמר נתניהו. בהתייחסו להחלטת בג"ץ לדחות את פינוי המאחז אמר ראש הממשלה כי "אני מכבד את החלטת בית המשפט למרות שלא הבנתי אותה. אין להם שום מקום להיות שם. בשלב מידי ביקשתי לסגור את השטח כדי שלא יהיו שם התקהלויות מיותרות".

נתניהו סיפר כי הבנייה הבנייה הישראלית ב-1E לא תהיה בקרוב. "זה ייקח זמן, אנחנו נקדם את הבנייה בכל השטחים במדינת ישראל. נשלים את התכנון ותהיה בנייה, זה לא תהליך מידי, זה לא עניין של ימים, זה לוקח את הזמן שלו".

מבדיקת "הארץ" עולה כי המאחז הפלסטיני שוכן ברובו על קרקע פלסטינית פרטית, ועל כן נדרש טרם הפינוי דיון מיוחד של בג"ץ בבירור הסוגיה האם המדינה יכולה לפנות אותו באופן מיידי. מהבדיקה עולה כי לפני כשמונה שנים, בעת הכנת התוכנית להרחבת הבנייה בין מעלה אדומים לירושלים, בדקה המדינה את כל הקרקעות באזור כדי לסמן את אדמות המדינה. בתוכנית ישנה מובלעת של כ-1,500 דונם, מתוך 12 אלף דונם בסך הכל, המסומנת במאגר הנתונים של המינהל האזרחי כקרקע פלסטינית פרטית. קרקע זו אינה מוסדרת בטאבו, אך לפי בדיקת המינהל, סביר שהיא שייכת לאזרחים.

העילה בגינה מבקש המינהל לסלק את האוהלים היא צו מניעת פלישה טרייה לאדמות מדינה. ואולם, אם מדובר באדמות פרטיות והעילה לסילוק היא פגיעה בלתי חוקית – על המדינה להוציא קודם צו הפסקת עבודות. על צו זה ניתן לערער בתוך שבעה ימים, ורק אם הערעור נדחה – הצו הופך לצו הריסה. עיון במאגר הנתונים של המינהל האזרחי מלמד כי מרבית האוהלים שוכנים באותה מובלעת, ורק אוהלים ספורים ממוקמים על אדמות מדינה.

בהודעת המדינה לבג"ץ נכתב כי "הקמת האוהלים והשהייה במתחם, בהתחשב במיקומו, הינה בבסיסה פעולת מחאה והתרסה המיועדות לגרום למהומות בעלות השלכות לאומיות ובינלאומיות". עוד נטען כי "רובם המכריע של האוהלים הוקם באדמות מדינה מוכרזות באזור המכונה E1, מיעוטם הוקם על קרקע שאינה אדמות מדינה. במועד הקמת האוהלים הומצאו לעותרים צווי פינוי מאדמות המדינה, וזאת מכוח סמכויותיו של הממונה על הרכוש הממשלתי והנטוש באיו"ש".

עוד נכתב כי "על כלל הקרקע שעליה מצויים האוהלים, בין שהינה אדמות מדינה, בין שאינה אדמות מדינה הוציא אלוף פיקוד המרכז ביום 12.1.13 צו בדבר שטח צבאי סגור. השיקול העומד ביסוד הצו הוא החשש הממשי לפגיעה חמורה בסדר הציבורי כתוצאה מהותרת האנשים בשטח, כמו גם החשש הממשי לפגיעה בביטחון, וקיומו של צורך בטחוני דחוף".

10 מתוך 10 |
1 מתוך 10 |
2 מתוך 10 |

לטענת המדינה, "הן הצו בדבר שטח צבאי סגור והן הצו בדבר סילוק פולשים מאדמות מדינה מקנה למשיבים סמכות עצמאית ונפרדת לפינוי האנשים מן השטח. הצו בדבר סילוק פולשים מקנה למשיבים גם סמכות לפינוי האוהלים מאדמות המדינה".

דרישת המדינה הוגשה לבית המשפט סמוך לחצות, חתומה על ידי מנהלת מחלקת הבג"צים, הפרקליטה אסנת מנדל. המדינה מציינת כי טרם הסרת האוהלים היא תשלים בדיקה מדויקת של מיקום האוהלים ובהתאם לכך תהרוס אותם. לגבי פינוי האנשים – דורשים פינוי בהקדם האפשרי. בכוונתם לפעול בדחיפות לפינוי.

אמש הציב צה"ל כוחות ותצפיות שניסו למנוע גישה למקום. למרות זאת, פעילים ותומכים הגיעו דרך ההרים כדי למנוע את ההריסה. הפעילים המתבצרים, בהם ד"ר מוספטה ברגותי, ממובילי המחאה העממית בגדה, הודיעו שיתנגדו לכל פינוי.

במהלך היום אתמול בלמו היועצים המשפטיים של צה"ל את האפשרות לפינוי האנשים מהמאחז. בצבא היה מי שטען כי הצו מתייחס לאוהלים בלבד, ועל כן אין מניעה לפנות את הפעילים. עם זאת, היועצים המליצו שלא להתחכם ולפנות לבית המשפט העליון באופן מסודר.

הפעילים: המאחז הוא מיזם תיירותי

מאז אתמול מונעת המשטרה מפעילים נוספים להגיע למקום, ואף מנעה את הגעתם של הבכירים הפלסטינים סאיב עריקאת וחנאן עשראווי. ארבע משפחות בדואיות מהאזור, הטוענות לבעלות על הקרקע, עתרו לבג"ץ בבקשה למנוע את ההריסה. לדברי מוסטפה ברגותי, "מי שצריך להתפנות אלו המתנחלים מסביב, שהשתלטו על הקרקע מאחר שהפלסטינים הם בעלי הזכות להישאר על אדמתם".

בעתירה, שהוגשה על ידי עורך דין תאופיק ג'אברין, נכתב כי "האוהלים הוקמו על אדמותיהם הפרטיות, כחלק ממיזם תיירותי למשוך תיירים ללימוד המורשת של הבדואים החיים באזור ולעבור את החוויה הבדואית במדבר". על פי העתירה, המיזם מכונה "אלבאדיה" ואמור לכלול "מגוון פעילויות חווייתיות להיכרות עם התרבות הערבית הבדואית, אפיית פיתה על הסאג, טחינת קמח באבני ריחים, טקס חינה וסיפורים מחיי הבדואים. מדובר במיזם עונתי לתקופת החורף והאביב בלבד".

המאחז הוקם לאחר שב-30 בנובמבר, בעקבות המהלך הפלסטיני באו"ם, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדם את הליכי התכנון של שכונת מבשרת אדומים השנויה במחלוקת בשטח E1 בין מעלה אדומים לירושלים. החלטתו של נתניהו גררה גל של גינויים בינלאומיים וקריאות לממשלת ישראל לחזור בה מההחלטה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ