נתניהו: לא ניתן לאיש לפגוע ברצף שבין ירושלים למעלה אדומים

רה"מ התייחס לפינוי המאחז הפלסטיני ב-E1 בפתח ישיבת הממשלה השבועית. מוקדם יותר טען: פינינו גם מאחזים יהודיים, פעלנו לפי החוק

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (ראשון) בישיבת הממשלה השבועית לפינוי המאחז הפלסטיני שהוקם ב-E1. נתניהו שיבח את משטרת ישראל וצה"ל על "הפעילות המהירה והנחושה לפינוי ההתקהלות הפלסטינית בשטח בין ירושלים למעלה אדומים", והבהיר כי "אנחנו לא ניתן לאף אחד לפגוע ברצף שבין ירושלים ומעלה אדומים".

זו הפעם השנייה שנתניהו מתייחס היום לנושא המאחז. "גם מאחזים יהודיים פינינו ופעלנו לפי החוק", אמר הבוקר ראש הממשלה בריאיון לגלי צה"ל  בהתייחסו להחלטת בג"ץ לדחות את פינוי המאחז אמר נתניהו כי הוא "מכבד את החלטת בית המשפט למרות שלא הבנתי אותה. אין להם שום מקום להיות שם. בשלב מידי ביקשתי לסגור את השטח כדי שלא יהיו שם התקהלויות מיותרות".

נתניהו סיפר כי הבנייה ב-E1 לא תהיה בקרוב. "זה ייקח זמן, אנחנו נקדם את הבנייה בכל השטחים במדינת ישראל. נשלים את התכנון ותהיה בנייה, זה לא תהליך מידי, זה לא עניין של ימים, זה לוקח את הזמן שלו".

מאות שוטרים וחיילים פינו הלילה אתהמאחז הפלסטיני שהוקם שלשום. במהלך הפינוי לא נרשמה אלימות ובתום האירוע נותר כוח קטן בשטח לוודא ששוהים נוספים לא ינסו לעלות למאחז. האוהלים נותרו בשטח ועדיין לא הוחלט מה לעשות עם הציוד.   החל משעות הערב אתמול צרו כוחות גדולים של צה"ל ומשטרה על המאחז וחסמו את דרכי הגישה.

מבדיקת "הארץ" עולה כי המאחז הפלסטיני שוכן ברובו על קרקע פלסטינית פרטית, ועל כן נדרש טרם הפינוי דיון מיוחד של בג"ץ בבירור הסוגיה האם המדינה יכולה לפנות אותו באופן מיידי. מהבדיקה עולה כי לפני כשמונה שנים, בעת הכנת התוכנית להרחבת הבנייה בין מעלה אדומים לירושלים, בדקה המדינה את כל הקרקעות באזור כדי לסמן את אדמות המדינה. בתוכנית ישנה מובלעת של כ-1,500 דונם, מתוך 12 אלף דונם בסך הכל, המסומנת במאגר הנתונים של המינהל האזרחי כקרקע פלסטינית פרטית. קרקע זו אינה מוסדרת בטאבו, אך לפי בדיקת המינהל, סביר שהיא שייכת לאזרחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ