הרמטכ"ל לאל"מ וינר: אין לך מקום בשורות צה"ל

וינר צפוי להיות מודח מצה"ל בשל ממצאי דו"ח הרפז. ועדה באגף כוח האדם תבחן את התרת חוזה שירות הקבע שלו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ"ל בני גנץ שוחח בשבוע שעבר עם אל"מ ארז וינר ואמר לו כי לאור ממצאי דו"ח הרפז הוא אינו רואה לו מקום בשורות הצבא. אל"מ וינר חתום לתקופה נוספת בשירות קבע, והטיפול בעניינו הועבר לידי הוועדה להתרת חוזים של אגף כוח האדם בצה"ל.

בפני הוועדה להתרת חוזים מתקיים לרוב שימוע של הקצין וכן של עורך דינו. הוועדה מקבלת סיכום מפורט של העילה בגללה מעוניין הצבא להתיר את חוזהו. לפי פקודות הצבא בנושא, יכול הצבא לבקש להתיר את שירות הקבע בשל "התנהגות באופן החורג מאמות המידה הנדרשות ממשרת קבע". ככל הנראה, זו העילה בגינה מבקשים בצבא לפעול כדי לשחרר את עוזר הרמטכ"ל לשעבר ארז וינר. המלצות הוועדה יועברו לראש אגף כוח האדם, האלופה אורנה ברביבאי, והיא שתחליט אם להתיר את "התחייבותו" של וינר לצה"ל.

במכתב שהפיץ אל"מ וינר לחברי פורום המטה הכללי הוא כתב כי החליט שלא להיאבק בהחלטת הרמטכ"ל על סיום שירותו בצה"ל – הודעה אותה גם מסר במכתב לגנץ עצמו. "הריני עושה זאת בלב כבד ובתחושת החמצה גדולה, על שנכפתה עלי פרישה בטרם מיציתי את תרומתי לצה"ל", כתב וינר לחברי פורום מטכ"ל. "מלווה אותי תחושת תסכול עמוקה, מכך שהרמטכ"ל גיבש את החלטתו, מבלי שהוא – או גורם מטעמו – שמעו את גרסתי או את עמדתי אף לא פעם אחת, למרות פניותי ובקשותי". אל"ם וינר גם מותח ביקורת במכתבו על דו"ח המבקר, ומציין כי הוא "מעוות את המציאות כפי שכולנו מכירים, מוטה ולא רציני. הרכילות הפכה לעיקר והעיקר נשאר ללא מענה". "צר לי על כך שהשליחות עליה חונכתי – ועליה מחונכים ילדי, מסתיימת מוקדם מהצפוי. כאמור, בשל כך שנקלעתי לשדה מוקשים פוליטי, שאינו קשור לעשייה הצבאית – ושאין לי כל חפץ בו".

אל"מ ארז וינרצילום: ניר קידר

במכתב לרמטכ"ל גנץ כתב וינר כי "תמוה הדבר בעיני, בייחוד לאור העובדה שאתה עצמך היית שותף לאורך כל התקופה האמורה, כסגנו של רא"ל (מיל') אשכנזי וכמי שיושב איתנו באותה הקומה וחווה את אותן החוויות, כולל באופן אישי". וינר אף מציין כי לדעתו יש "טעם לפגם" בכך שהרמטכ"ל נתן ביטוי פומבי לעמדתו בנוגע לפרשה, אך מנגד לדבריו מנע "את האפשרות להתראיין ולהביא בפני הציבור, בדגש על עמיתי ופקודי בצה"ל, את גרסתי בפרשה".

דובר צה"ל סרב להתייחס לדברים, וציין כי עתידו של אל"מ ארז וינר יידון בערוצים הפיקודיים בתוך הצבא ולא באמצעות כלי התקשורת.

רא"ל (מיל.) אשכנזי מסר בתגובה כי "אל"מ ארז וינר הוא קצין ערכי ורב זכויות שתרם רבות לביטחון המדינה. במסגרת תפקידו כעוזר הרמטכ"ל, אל"מ וינר מצא עצמו במציאות בלתי אפשרית כתוצאה מהתנהלות שר הביטחון ולשכתו אשר פגעו בצבא, כמפורט בדוח מבקר המדינה. הביקורת שנמתחה כנגד אל"מ וינר בדו"ח מבקר המדינה היתה מוגזמת והתעלמה ממציאות זו, והוא מצטער על הפסקת שירותו בצה"ל".

הרמטכ"ל גנץ התייחס בשבוע שעבר לממצאי דו"ח המבקר בפרשת מסמך הרפז, ואמר כי נחצו בפרשה קווים ונעשו "צעדים פסולים בהיבטים תפקודיים, ערכיים ואתיים". בשיחה עם סגל הפיקוד המבצעי הבכיר של צה"ל שהתקיימה בשבוע שעבר בגלילות, פתח גנץ את התחקיר המטכ"לי באמירות נוקבות כלפי התנהלותו של וינר, כפי שזו מתוארת בדו"ח.

לדבריו, "לעתים נוצלה שררה פיקודית ביחס לאנשים אחרים על ידי שימוש במידע כזה או אחר. לעתים נעשתה פעולה טובה ונאמנה אך חוצה קווים שאסור לחצות. אני לא יכול לקבל התנהגות שכזו, ככל שאעריך, ואני מאוד מעריך את האנשים הנוגעים בדבר".

בעבר פנה הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, ואמר כי אם האחרון לא יפתח בחקירה כנגד אשכנזי, מתכוון הפצ"ר לפתוח בחקירה פלילית משלו נגד וינר, בחשד לכאורה לעבירות הפרת אמונים והתנהגות שאינה הולמת קצין צה"ל.

אמירותיו של וינר, כפי שהובאו בציטטה כ"שיחה עם עורך דינו" בסוף השבוע האחרון ב"ידיעות אחרונות", נתפשו בידי כמה מהקצינים הבכירים בצבא כחציית גבול. וינר צוטט בריאיון כאומר שצה"ל אינו צבא של "אבא של גנץ ולא של אבא של אהוד ברק".

דו"ח המבקר בנושא קבע כי וינר שיתף פעולה באופן שיטתי עם סא"ל (במיל') בועז הרפז, ולעתים אף העביר לו מידע ויזם קבלת מידע נוסף ממנו. לא היה מדובר בקשר חד-צדדי או פסיבי, חרץ המבקר, והביא חלק משש שעות וחצי של הקלטת השיחות של וינר והרפז. המבקר קבע כי בהתנהלותו סטה וינר מהדרך אליה הוא מחויב כדרג צבאי הכפוף לדרג מדיני, זאת גם נוכח העובדה שאשכנזי הפנה את הרפז אליו, על מנת שיקבלו ממנו מידע על התוכנית לכאורה שהיתה בלשכת ברק.

גנץ הבטיח כי הוא מתכוון לטפל ולעסוק בנושא, על מנת "שלא יישארו דברים באוויר" וכעת מגיעה ההודעה על הדחתו הצפויה של וינר, עליה פורסם לראשונה ב-ynet. "אני קבעתי את המושג 'הפגר' ואני אומר לכם שאני חי בצבא הזה עוד מעט שנתיים כרמטכ"ל ומה שאני מבין זה שהפגר יבש", אמר גנץ בשיחה בגלילות, "אם צריך להוציא עוד כמה עצמות ולנקות את החצר – זה מה שנעשה". אמירתו של גנץ לא הותירה כמעט מקום לספק כי יפעל באופן חריף כלפי מעורבים בפרשה.

בחודש אוגוסט האחרון פורסם כי על פי החלטתו של גנץ, עוזר הרמטכ"ל לשעבר לא יועלה בדרגה וישמש כקצין החינוך הראשי של צה"ל. הודעת דובר צה"ל מאז ציינה כי "עם סיום בדיקת המבקר ובהיעדר מניעה משפטית או אחרת, יתמודד אל"מ וינר לתפקיד תא"ל אחר ועד לקבלת החלטה ישובץ לתפקיד אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ