מצ"ח חוקרת תקרית ירי בה נהרג פועל פלסטיני

שכנו של עודאי דרוויש סיפר שניסה לחצות פרצה בגדר ההפרדה עם פועלים חסרי אשרות כדי להגיע לעבודתם ברהט. כוח צה"ל הבחין בהם ופתח באש

גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
ג'קי חורי

מצ"ח פתחה בחקירת נסיבות מותו של הצעיר הפלסטיני שנורה אתמול (שבת) בסמוך למחסום מיתר. בתקרית ירה כוח צה"ל לעבר עודאי דרוויש, בן 21 מהכפר דורא שבדרום הר חברון. לפי הדיווח הצבאי, החיילים ירו לעבר פלג גופו התחתון לאחר שניסה לחצות את גדר ההפרדה במקום.

באזור גדר ההפרדה במעבר מיתר יש פרצות רבות, וכך נכנסים לישראל מאות פלסטינים, בדרכם לעבודה ללא אשרות. מעדות ראשונית של אחד משכניו של דרוויש שהיה עמו במקום, אשר נגבתה על ידי "בצלם", עלה כי בשעות הצהרים המוקדמות הגיע דרוויש עם פועלים נוספים לאזור בו קיימת פרצה בגדר. כשהם זיהו ג'יפ צבאי במקום הם המתינו לעזיבתו, ומשנסע החלו שלושה פועלים ובהם דרוויש לחצות את השטח לכיוון רכב שהמתין להם כדי להסיעם לעבודתם ברהט.

העד סיפר כי הג'יפ חזר במהרה למקום והחיילים החלו לקלל את הפלסטינים. לאחר מכן, בעת שהחיילים היו במרחק עשרות מטרים בודדות מהפועלים, החלו לירות לעברם כמה פעמים. העד סיפר כי הבחין בכדורים פוגעים בקרקע סביבו. שני פועלים פלסטינים הצליחו לעלות על הרכב שהמתין להם, אך דרוויש נפגע ככל הנראה בירכו. 

הפועלים ששהו עם דרוויש טענו כי החיילים ארבו להם, רדפו אחריהם וירו לעברם. לטענתם, דרוויש נורה בגבו והדבר מעיד על כך שלא הביע התנגדות לדרישות הכוח של צה"ל.

בתקשורת הפלסיטנית דיווח כי דרוויש נהג לעבוד בישראל ללא היתר, ואתמול ניסה להסתנן מעבר למכשול במקום, ככל הנראה כדי להגיע לעבודתו. סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחה כי דרוויש הבחין בכוח הסיור של צה"ל והחל להימלט. בעת מנוסתו בוצע הירי לעברו והוא נפגע. צוות מגן דוד אדום שהגיע למקום העניק לדרוויש טיפול רפואי ראשוני ופינה אותו לבית החולים סורוקה בבאר שבע, שם מת מפצעיו. 

איגוד הפועלים הפלסטינים פרסם הודעת גינוי לתקרית ואף יצא בקריאה לקהילה הבינלאומית והתאחדות ארגוני הפועלים הבינלאומית להפעיל לחץ על ישראל כדי למנוע תקריות דומות המכוונות נגד פועלים שמבקשים לפרנס את משפחתם. באיגוד הפועלים תבעו גם מהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) ומהממשלה הפלסטינית להעלות את סוגיית שלומם וביטחונם של הפועלים הפלסטינים לראש סדר העדיפויות .

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הפרקליטות הצבאית הורתה על פתיחה בחקירת מצ"ח לבירור נסיבות מותו של הצעיר הפלסטיני שנורה אמש בסמוך למחסום מיתר".

הלוויתו של עודאי דרוויש בדוראצילום: אי-אף-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ