קצין נח"ל מואשם שתקף בדואי שהתלונן על עיכוב במחסום

הקצין הכה את האזרח בראשו עם קת הרובה, חנק אותו, ולבסוף הותיר אותו מדמם כשעיניו מכוסות. פרקליטו: "תלונת סרק שהוגשה ממניעים זרים"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

קצין בחטיבת הנח"ל מואשם כי תקף באכזריות אזרח ישראלי, תושב הפזורה הבדואית, שהתלונן על כך שעוכב סמול למחסום ליד הר חברון. לפי כתב אישום חריג בחומרתו, שהוגש בחמישי האחרון על ידי התביעה הצבאית, הקצין הכה את האזרח בראשו עם קת הנשק שלו, כבל את ידיו מאחורי גבו וחנק אותו, ולבסוף הותיר אותו במשך חצי שעה לפחות כשעיניו מכוסות והוא חבול ומדמם. משפחתו של המותקף המתינה לו באותו זמן במכונית.

המעשים המתוארים התרחשו לפני כשלושה שבועות סמוך למחסום מיתר שבדרום הר חברון. פאדל הנייה, בן 21, תושב תל שבע, נהג במכוניתו יחד עם אמו ואחיותיו. לא רחוק מהמחסום, התבקש הנייה על ידי הקצין לעצור בצד הדרך לבדיקה ביטחונית ולצאת מהרכב. לאחר כמה דקות הקצין הפסיק את הבדיקה ובני המשפחה המשיכו להמתין במקום. 

לפי כתב האישום, הלין הנייה בפני הקצין על העיכוב. הקצין הורה לו בתגובה לבוא עמו למקום מרוחק יותר, שם החל עימות פיזי בין השניים. אז, מתארת התביעה, הורה הקצין לאזרח לרדת על ברכיו, ומשסירב לעשות כן, ניסה להפילו בכוח. כאשר לא הצליח בכך, כיוון הקצין את נשקו האישי מדגם "תבור" לעברו, בעת כשהיה במצב "הכנס". הקצין לא הסתפק בכך, אלא דרך את כלי הנשק, והורה לו פעם נוספת לרדת על ברכיו. בזמן זה הסיט הנייה את מבטו לצד, ואילו הקצין הכה אותו בראשו באמצעות נשקו והפיל אותו לקרקע. דקות לאחר מכן כבל הקצין את ידיו של פאדל באזיקונים וכיסה את עיניו, כאילו היה עצור בגלל פשע. 

לפי המתואר בתביעה, בכך לא הסתיימה האלימות מצד הקצין. בזמן שהנייה שכב על בטנו, התיישב עליו הקצין והחל להכות אותו פעם אחר פעם; תחילה בפניו באמצעות המחסנית, אחר כך כשהוא אוחז בקת הנשק ומניף את הנשק לשמיים, במותנו ובראשו של פאדל, ובהמשך אף חנק אותו פעמיים, כשהוא ממלמל "אני אהרוג אותך, אני אשפיל אותך מול המשפחה שלך". 

לאחר מכן העביר הקצין את המשמורת על הנייה לחייל אחר בפיקודו. הנייה שהה כשידיו קשורות באזיקון מאחורי גבו, עיניו מכוסות ביריעת בד, והוא עצמו חבול ודם ניגר מאפו. כתוצאה מהמכות נגרם להנייה שבר בגשר האף וחבלות נוספות בפנים. לפי העולה מכתב האישום, המותקף שהה כך במשך 25 דקות עד ששאל את החייל שהשגיח עליו מתי ישוחרר. החייל קרא לאותו קצין, וזה ניגש לכיוונו של האזוק, ושאל אותו: "אם אני אומר לך לשכב אז מה אתה עושה?". בעודו ממרר בבכי השיב הנייה: "אני אשכב". הקצין המשיך: "ואם אני אומר לך לסתום אז מה אתה אומר?", וזה ענה: "אני סותם, רק תשחרר אותי עכשיו". 

רק לאחר תשובה זו, החליט הקצין להתיר את האזיקונים מידיו של הנייה ולשחררו לכיוון המכונית, אך לא את יריעת הבד שכיסתה את עיניו. רק כשהגיעו למכונית הסיר הקצין את כיסוי העיניים, והורה לבני משפחתו "שלא לדבר על האירוע", לשון כתב האישום. לאחר המקרה הגיש הנייה תלונה ובעקבותיה נפתחה חקירת מצ"ח. כתב האישום מתבסס על עדויות בני המשפחה וממצאים רפואיים המעידים על פציעתו של הנייה. 

הקצין מואשם בתקיפה שגרמה לחבלה ממשית ובהתנהגות שאינה הולמת. מחרתיים (שלישי) צפוי להתקיים דיון בעניינו בבית הדין הצבאי ביפו. על פרטיו המזהים הוטל צו איסור פרסום. 

עו"ד עידן פסח

עו"ד עידן פסח ממשרד "קוזניץ פסח ושות'", המייצג את הקצין, מסר כי "בשלב זה טרם למדנו את כלל חומר הראיות בתיק. יחד עם זאת, מהחומר שלמדנו עד עתה עולה בבירור תמונה לפיה המתלונן הוא זה שתקף את הקצין במחסום וכי פעולותיו של הקצין נועדו אך ורק לשם ריסון התקיפה מצד האזרח ומניעת הידרדרות של המצב. אין זה ברור מדוע בחרה הפרקליטות להגיש כתב אישום חמור בתיק זה בשעה שנכון היה להורות על סגירתו ללא העמדה לדין. אנו נוכיח את חפותו המלאה של הקצין בפני בית הדין הצבאי ונחשוף את מלוא האמת מאחורי תלונת הסרק, שהוגשה מתוך מניעים זרים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ