המאחז הפלסטיני |

בתחבולות תעשה לך מאבק עממי

ברמאללה מזלזלים בוועדות העממיות, שהקימו את המאחז, משום שהן דוגלות במאבק לא אלים. הדבר מחייב אותן לחפש פעילויות שיציתו את דמיון הצעירים

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

הרעיון לפעולת מחאה בצורת כפר אוהלים פלסטיני צמח בשבועות האחרונים בקרב חברי הוועדות העממיות הפלסטיניות - אותן ועדות שמארגנות זה עשר שנים את ההפגנות השבועיות בגדה המערבית, נגד הכיבוש הישראלי בכלל, ונגד גדר ההפרדה וההתנחלויות בפרט.

הוועדות העממיות נקלעו לסתירה פנימית: מצד אחד הן זכו להערכה ולפרסום בעולם, והפגנותיהן תרמו להצלחה החלקית של המאבק המשפטי של כמה מהכפרים נגד תוואי גדר ההפרדה. מצד שני, הוועדות לא הצליחו להרחיב את זירות הפעולה וההתעמתות עם הצבא מעבר לכמה כפרים, ולא הצליחו לעורר הקמתה של תנועה פלסטינית המונית נגד הכיבוש - על אף שמבחינת הזעם והתסכול ההמוני, הקרקע בשלה לכך.

26 הרוגים מירי צה"ל גבו הפגנות אלו, 11 מתוכם קטינים. עשרות פעילים נאסרו. ובכל זאת, קולות לא רבים אבל קולניים מאוד, במיוחד ברמאללה, מביעים בהזדמנויות שונות זלזול בוועדות ובדרכן: משום שהן דוגלות בהתקוממות לא מזוינת, משום תמיכת הרשות הפלסטינית בהן (יש המרגישים שזהו חיבוק דוב) ומשום ההתעניינות של דיפלומטים מערביים.

הרצון להתיר את הסתירה ולעצב את הכלים להתקוממות עממית מחייב את הוועדות להמשיך ולחפש פעילויות שיציתו את דמיונם של עוד צעירים. על הפעילויות להיות קשורות לאירועים חדשותיים - כמו תוכניות הבנייה ב-E1 - כדי לעניין את התקשורת. מבחינות אלו המאחז הפלסטיני הצליח.

התוכנית להקמת הכפר נשמרה בסוד, וכאמצעי הסוואה פורסם שהוועדות יקיימו מחנה לימוד ופעילות ביריחו ב-10 וב-11 בינואר. כמה אנשי עסקים פלסטינים הובאו בסוד העניין ותרמו את הכסף לקניית האוהלים ולכיסוי שאר ההוצאות. בגלל הסערה המתמשכת לא היתה ברירה אלא לשתף את הנרשמים בתוכנית האמיתית כדי לדעת כמה מעוניינים להשתתף. ביום חמישי, למרות השלג, באו לאסיפה ברמאללה כמעט 300 איש. מוחמד ח'טיב, חבר הוועדות העממיות מהכפר בלעין, מעריך שכמחציתם היו משתתפים חדשים. לולא מזג האוויר, היו באים אלף, הוא משוכנע.

המשתתפים החליטו לרדת לשטח, חלקת אדמה שצילומי אוויר הראו שהיא פרטית ושבעליה נתנו את הסכמתם. אחר כך התברר שב-2006 ישראל הכריזה על חלק מהשטח אדמת מדינה. הבדואים באזור לא שותפו בתוכנית כדי לא לסבך אותם בצעדי ענישה ומעצר מצד הצבא והמשטרה.

כמאתיים הפעילים שהו בעשרים האוהלים כ-48 שעות, עד שכוח משטרה שמנה כ-500 שוטרים פירק אתמול לפנות בוקר את הכפר. בניגוד להודעת המשטרה, שהפינוי לא היה כרוך באלימות, המארגנים מדווחים על כעשרים איש שנפצעו ממכות אלות. שישה מהם נזקקו לאשפוז, בשל חבלות בפניהם ודימומים. ובינתיים אליאס חורי, הסופר הלבנוני שכתב את הספר "באב א-שמס", על הנכבה, נתן בעמוד הפייסבוק שלו את ברכתו לפעילים והביע את הערכתו על השימוש שעשו בשם ספרו. "לא אומר מי יתנני עמכם", כתב, "כי הריני עמכם".

המאחז הפלסטיני ב-E1 לפני שפונה, שלשוםצילום: אוליבייה פיטוסי

אין זו הפעם הראשונה שהוועדות תרות אחר פעולה שתחרוג מגבולות הכפרים ומתוואי גדר ההפרדה. כך, למשל, לפני כחודשיים הוועדות ארגנו חסימות כבישים וחסימות של כניסות להתנחלויות במסגרת שבוע הנוער הפלסטיני - פעילות מוצלחת מבחינתם שנמחקה מתשומת הלב בגלל ההתנקשות בחיי אחמד ג'עברי ומתקפת עמוד ענן שהחלה בו ביום. כחודש קודם לכן הן ארגנו הפגנה נגד קניית מוצרי התנחלויות בסופרמרקט של רמי לוי ממזרח לרמאללה.

אבל כאן עומדות הוועדות בפני סתירה אחרת: פעלולים חד-פעמיים מסעירים את התקשורת והציבור לכמה שעות, ונשכחים. רק פעילות רציפה יכולה ליצור כלים לתנועת התנגדות המונית. אבל בינתיים הציבור הפלסטיני - מתוסכל וזועם ככל שיהיה - דווקא נרתע מהפעילות הרציפה ומטיל ספק ביכולתו להיאבק ובתועלת המאבק ההמוני.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ