דו"ח אמריקאי: לאיראן רשת של תחנות ריגול בסוריה

לפי הדו"ח משותף לקונגרס ולפנטגון, משמרות המהפכה הציבו תחנות להאזנה לאותות אלקטרוניים ישראלים בגולן הסורי ולחופי הים התיכון

גילי כהן
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
הארץ

איראן הקימה ברחבי המזרח התיכון רשת של תחנות לאיסוף מודיעין על ישראל, חלקן פעילות כבר משנת 2006 - כך חושף דו"ח משותף של הקונגרס האמריקאי ומשרד ההגנה (הפנטגון). על פי הדו"ח, התחנות נפרשו בין היתר בגולן הסורי, וכן לחופי הים התיכון.

התחנות נועדו לאיסוף מודיעין אותות - תשדורת אלקטרונית מקודדת - והפקת מידע מודיעיני מתוכם. לפי הדו"ח, "פרופיל משרד המודיעין והביטחון האיראני", התחנות הוקמו במימון משמרות המהפכה האיראניות ובעזרתה של סוריה. 

הערכת שירותי המודיעין של איראן בשנות ה-90, ציינה כי כוח אל-קודס האירופי בגרמניה הוא מרכז הפעילות הגדול ביותר באירופה. מקום מושבו היה בשגרירות איראן במדינה, כאשר בקומה השלישית של השגרירות פעלו כ-20 עובדים, שתיאמו את פעילות הטרור ברחבי מדינות אירופה. באותה תקופה ביסס גיס "קודס" של משמרות המהפכה האיראנים את מרכזי הפעולה העיקריים שלו בבולגריה, וכן ניסה להקים עוד תא במילאנו שבאיטליה. כזכור, בחודש יולי האחרון אירע פיגוע בנמל התעופה בורגס שבבולגריה, כאשר מחבל מתאבד התפוצץ באוטובוס וגרם למותם של שישה בני אדם. לאחר הפיגוע, הפנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אצבע מאשימה כלפי איראן. ההערכה היא כי הפיגוע בבורגס הינו חלק משרשרת פיגועים שהתרחשו בשנה החולפת שמאחוריו עומדת טהראן, המהווים דוגמה לניסיונות הממושכים של איראן וחיזבאללה להוציא לפועל פעולות טרור.

לחצו לקריאת הדו"ח המלא

הדו"ח מציין כי מרבית מהדיפלומטים האיראנים עבדו עם משמרות המהפכה או עם גוף המודיעין האיראני, שפעל בתיאום עם משרד החוץ במדינה בפעולות שבוצעו בחו"ל. פעילי "קודס" אף קיבלו דרכונים דיפלומטיים באמצעות השגרירויות השונות.

נשיא סוריה אסד והנשיא האיראני אחמדינג'אדצילום: אי–פי

עוד מפרט הדו"ח את ההתקדמות שעשתה איראן בניסיונות המעקב המודיעיניים שלה במזרח התיכון כך לדוגמה נכתב כי איראן פתחה יכולות להפקת מודיעין אותות ("סיגינט"), המאפשר קליטה של שיחות טלפוניות וציתות להן. שתי תחנות סיגינט שמומנו על ידי משמרות המהפכה פועלות בקרבת ישראל מאז 2006 – אחת באזור אל ג'זירה בצפון סוריה, ואחרת בהרי הגולן. לפי דיווח על תכנון עתידי של המודיעין האיראני, היו אמורות להיפתח עוד שתי תחנות להפקת מידע מודיעיני בצפון סוריה בינואר 2007, אך לא התקבל שום מידע שהצביע על כך שהן אכן פועלות כיום.

"הטכנולוגיה בשתי תחנות ה'סיגינט' מצביעות כי היכולות האיראניות עדיין מוגבלות, בהיקף קטן עבור איסוף מודיעין אסטרטגי ברמה גבוהה", נכתב. "נראה כי תחנות המודיעין מתרכזות באספקת מידע לחיזבאללה בלבנון".

הפעילות המודיעינית מתמקדת בתקופה האחרונה גם בפעילות בתחום הסייבר. בעקבות החדרת "סטוקסנט" שיועד לפעילות באתרים המשמשים להעשרת אורניום במדינה בחודש יוני 2010, הכינו באיראן "פעולת תגמול": פקודת סייבר שהייתה מוכנה לפעולה בקיץ 2011, שנועד לחסום התקפות סייבר ולבצע תקיפות סייבר עצמאיות. עוד מציין המסמך כי לאיראן יכולת לאיסוף מודיעין באמצעות מטוסי סיור, אם כי זו יכולת מוגבלת, בה ניתן להשתמש רק לפעולות צבאיות קטנות ובאמצעות מספר מועט של מטוסים.

בתחום המודיעין האנושי ("יומינט"), המתבסס על הפעלת סוכנים, מציין המסמך כי למרות הצהרותיה של איראן על כוחה בנושא, יש לה יכולות טכניות לא מפותחות, וניסיונות עבר להפעיל סוכנים עלו העלו חולשות רבות. כך לדוגמה, בשנת 2010 ובשנה שאחריה נחשפו שתי רשתות סוכנים איראניים – בכוויות ובבחריין. איראן, עם זאת, הרחיבה את תחום ה"יומינט" באמריקה הלטינית, לצד מעורבות בכלכלה, בפוליטיקה ובהתפתחות החברתית שם. דבר זה היווה מקור לדאגה עבור ארצות הברית, כאשר סוכני המודיעין האיראניים שיתפו פעולה עם כוח "קודס" וחיזבאללה, וסייעו להם לאסוף מודיעין מהאוכלוסייה השיעית החיים במדינות אמריקה הלטינית.

שר החוץ לשעבר, אביגדור ליברמן, אמר הבוקר בתגובה לדיווח, ובהמשך לביקורת שהשמיע ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, על בזבוז מיליארדים, כלשונו, בסוגיה האיראנית, כי "אנחנו רואים את המעורבות האיראנית בסוריה, יש כאלה שרוצים לטמון את הראש בחול". בראיון לגלי צה"ל הוסיף ליברמן כי "לכן בנינו את הגדר עם מצרים, ועשינו אמצעים נוספים. להיכנס לכל הפירוט אליו נכנס אולמרט, זה מיותר לגמרי". 

ברחבי אפריקה התגלו לאחרונה מצבורי נשק איראניים גדולים. צוות חוקרים עצמאיים עקב במשך 6 שנים אחר התפשטות קליעים לא מסומנים ביבשת, ומצא לבסוף כי מקורם בטהראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ