הבדואי שהוכה במחסום: קצין הנח"ל שבר לי את האף והתעלל בי

"הוא הכה אותי בראש, תפס אותי בגרון וחנק אותי", סיפר פאדל הנייה שהושאר דקות ארוכות אזוק ומדמם. לדבריו, פרטים חשובים נעדרים מהאישום נגד הקצין

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

"לא חשבתי שיקרה לי דבר כזה בחיים. הקצין אמר לי 'תסתום, אני לא רוצה לשמוע אותך'. הוא שבר לי את האף. בסוף, כשהוא סיים להתעלל בי, הוא אמר 'מה שאני אומר לך – תעשה'. עניתי לו 'אני עושה, אבל את כל זה אתה עשית? דחפת את אשתי, התעללת בי? זה לא בן אדם זה". בדיבור מהיר מתאר פאדל הנייה, בן 21 מתל שבע, את שאירע לפני שלושה שבועות סמוך למחסום מיתר, כאשר לפי התביעה הצבאית הוכה בידי קצין צה"ל מחטיבת הנח"ל. מחר (שלישי) יתקיים דיון בעניינו של הקצין בבית המשפט הצבאי ביפו.

בשעת ערב מוקדמת היה הנייה בדרכו מחברון לבית המשפחה בתל שבע, אחרי שאסף את בני משפחתו במכוניתו מקרוביהם בעיר. ברכב היתה גם אמו, מגדיה, בת ה-50, אחותו הבכורה, אחיו הקטן בן החמש ואשתו. כמה מאות מטרים לפני מחסום מיתר, הקים הצבא מחסום ארעי ומאולתר, עם דוקרנים שהוצבו על הכביש. הקצין שהיה במקום יחד עם עוד ארבעה חיילים הורה לדברי הניה למכונית המשפחה לעצור.

"הוא אמר לכבות מנוע, להוריד את כולם מהאוטו ולהביא תעודות זהות. עשיתי את הכל", סיפר, "הוא לקח את התעודות ושם אותן בתיק, אבל אפילו הוא לא הסתכל, אלא המשיך הלאה. היו איזה 20 דקות שהוא לא התייחס אלינו. ככה, הוריד את כולם, ואני ואמא שלי כולם בחוץ, בקור. אחרי 20 דקות, כשנמאס לי כבר, באתי ואמרתי לו: 'אתה יכול להתייחס אליי? עשית חיפוש ברכב, לא מצאו כלום'. ומה הוא עונה לי הקצין? 'תסתום את הפה שלך, אם אני רוצה לעכב אותך עד הבוקר אני אעשה את זה'".

פאדל הנייהצילום: אליהו הרשקוביץ

אז, לדברי הנייה, לקח אותו הקצין למקום חשוך בצד הדרך. גם גרסת הקצין וגם גרסת האזרח הבדואי מתארות עימות בין השניים שהגיע לכדי אלימות. כתב האישום מתאר כי הקצין ביקש מהבדואי לרדת על ברכיו, ולאחר שזה סירב – עשה זאת באלימות: הוא כיוון את נשקו לעברו כשהיה במצב "הכנס", דרך את הנשק והורה לו פעם נוספת לרדת על ברכיו. בזמן שהסיט את מבטו, לפי כתב האישום, הכה אותו הקצין בראשו בנשקו, כבל את ידיו באזיקונים וכיסה את עיניו. הניה מתאר כי אז "הוא התחיל לתת לי מכות – בפנים, בראש, תפס אותי בגרון וחנק אותי איזה פעמיים-שלוש, עד שלא היה לי אוויר. ואני בוכה כל הזמן, ממש בוכה". 

כתב האישום תומך בעדותו של הניה, ומציין כי אז ככל הנראה מלמל הקצין: "אני אהרוג אותך, אני אשפיל אותך מול המשפחה שלך, או משהו דומה". הקצין הותיר את הנייה אזוק, חבול ומדמם מאפו, וביקש מחייל אחר לשמור עליו. רק לאחר דקות ארוכות הסכים לשחררו, ולפי כתב האישום עשה זאת כשהוא מורה לבני משפחתו שלא לספר על שאירע. לאחר התקרית נזקק הניה לטיפול רפואי בבית החולים סורוקה, שם אובחן כמי שסובל משבר בגשר האף ובחבלות נוספות בפנים. למחרת בבוקר הגיש תלונה במשטרת העיירות על שאירע. 

בחקירתו במצ"ח וכן בעימות בין האזרח הבדואי לקצין טען המפקד מחטיבת הנח"ל אחרת. לדבריו, הנייה הוא זה שהתחיל להתנהג באלימות לאחר שזה לקח אותו הצדה ואז התפתחה הקטטה שבה לדברי הקצין ניסה הניה לתפוס לו את נשקו. האירוע לא מתואר בכתב האישום, שהתבסס גם על החקירה במשטרה הצבאית. עם זאת אישר הקצין בחקירתו כי הותיר את הנייה לאחר פציעתו אזוק והורה לחייל אחר להשגיח עליו. יש לציין כי פרטים נוספים שתיאר הניה, דוגמת דחיפתה כביכול של אשתו, נעדרים גם כן מכתב האישום. 

"אני לא התחלתי, אני רק אמרתי לו שיתייחס אליי, ואז הוא אמר לי 'סתום את הפה, אם אני רוצה לעכב אותך עד הבוקר אני אעשה את זה'", הגיב הנייה לטענות סנגוריו של הקצין על שאירע באותו יום. "לא חשבתי בחיים שאני אראה דבר כזה, בסרטים לא ראיתי כזה דבר. מאותו רגע עד עכשיו אני לא מפסיק לחשוב על זה. אני נפגעתי, ואני רוצה להעמיד אותו לדין כדי שיקבל את העונש, כמו שמגיע לו. הוא קצין? המקום שלו הוא לא בצבא". 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ