אובמה בשיחות סגורות: נתניהו מוביל "מדיניות הרס עצמי"

ג'פרי גולדברג, המקורב לבית הלבן, ציטט את דברי אובמה לאחר שזה שמע על הבנייה ב-E1. הנשיא חושב שראש הממשלה מוביל את ישראל לבידוד

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא ארה"ב ברק אובמה התבטא בשבועות האחרונים בשיחות סגורות בצורה חריפה ביותר נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו וטען כי האחרון "לא מבין מהם האינטרסים של ישראל", וכי התנהלותו של ראש הממשלה תדרדר את ישראל לבידוד בינלאומי חמור. דבריו של אובמה פורסמו על ידי העיתונאי האמריקאי ג'פרי גולדברג באתר האינטרנט של רשת "בלומברג".

גולדברג נחשב למקורב לממשל אובמה, ובארבע השנים האחרונות העביר כמה פעמים מסרים פומביים מטעם הבית הלבן לישראל ולראש הממשלה נתניהו - הן בנושא הפלסטיני והן בנושא האיראני.

טורו של גולדברג, שנראה כתוצאה של תדרוך מצד בכירים בבית הלבן, דומה מאוד במסריו לטור שפרסם העיתונאי פיטר ביינרט לפני כמה שבועות, בו תואר חוסר האמון והתסכול ששוררים בבית הלבן כלפי בנימין נתניהו.

נתניהו ואובמה בבית הלבן ב-2010צילום: רויטרס

בטורו מתאר גולדברג את הרגע שבו עודכן נשיא ארה"ב על החלטתו של נתניהו לקדם את הליכי התכנון בשטח E1 השנוי במחלוקת בין מעלה אדומים לירושלים. "אובמה אפילו לא טרח להתעצבן ואמר לכמה אנשים שהוא התרגל להתנהגות מהסוג הזה מצד נתניהו", כתב גולדברג. אובמה ציין כי הוא כבר הפך לאדיש למה שהוא רואה כ"מדיניות של הרס עצמי מצד עמיתו הישראלי".

לפי גולדברג, בשבועות שאחרי המהלך הפלסטיני באו"ם, אובמה אמר בשיחות סגורות כי "ישראל לא יודעת מהם האינטרסים האמיתיים שלה". גולדברג ציין כי לדעתו של אובמה, עם כל הודעה על בנייה חדשה בהתנחלויות, נתניהו מוביל את ארצו לעבר בידוד בינלאומי כמעט מוחלט.

העיתונאי האמריקאי כותב כי אובמה סבור שאם ישראל, מדינה קטנה באזור עוין, תהפוך למדינה דחויה שמרחיקה ממנה אפילו את ארה"ב - ידידתה הנאמנה האחרונה - היא לא תשרוד. אובמה סבור שאיראן היא איום קצר טווח לקיומה של ישראל, אך התנהלותה של ישראל עצמה היא איום על קיומה שלה בטווח הארוך.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והמאמרים ישירות אליכם

גולדברג ציין כי אובמה סבור שבנושא הפלסטיני נתניהו הוא מוג לב פוליטי - מנהיג שלמרות שאיש אינו מאיים עליו פוליטית, עדיין אינו מוכן להוביל לעבר פשרה עם הפלסטינים.

למרות ששר החוץ החדש ג'ון קרי רוצה להתניע מחדש את תהליך השלום, אובמה פחות נלהב. לפי גולדברג, אובמה סבור שנתניהו כל כך שבוי בידי לובי המתנחלים וכל כך לא מעוניין לבצע מחוות כלפי הפלסטינים, עד שמהלך מדיני מצד נשיא ארה"ב בשעה זו לא יהיה דבר נבון.

יחד עם זאת, גולדברג מציין כי למרות תסכולו מנתניהו, אובמה אינו מתכוון לעצור את הסיוע הצבאי לישראל או להפסיק לנסות ולסכל את הגרעין האיראני. בכל הנוגע לסיוע דיפלומטי מצד ארה"ב - באו"ם או מול יוזמות אירופיות - ישראל עלולה לחוש בקרוב שינוי משמעותי. בהצבעה הבאה באו"ם, כותב גולדברג, ישראל עלולה למצוא עצמה מבודדת עוד יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ