הייגל התנצל על ביטויים פוגעניים כלפי הלובי הפרו-ישראלי

שר ההגנה האמריקאי המיועד, שספג בעבר ביקורת קשה על דבריו נגד "הלובי היהודי" ונגד תקיפה באיראן, מנסה לרכך התנגדות בסנאט למינויו

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

שר ההגנה האמריקאי המיועד, הסנאטור לשעבר צ'אק הייגל, הביע אתמול צער על ניסוחים פוגעניים שנקט בעבר כלפי הלובי הפרו-ישראלי בוושינגטון. הייגל הביע "תמיכה גורפת ביחסי אסטרטגיה וביטחון איתנים בין ישראל לארצות הברית".

במכתב לסנאטורית הדמוקרטית מקליפורניה ברברה בוקסר, כתב הייגל כי "היחסים בין אמריקה לישראל בנויים על ערכים ואינטרסים משותפים ועל אידאלים דמוקרטיים. המזרח התיכון עובר שינויים דרמטיים והיסטוריים, המקיפים את ישראל באי ודאות עצומה. אנו עובדים יחדיו מדי יום, יד ביד, בדרכים שאין להן תקדים, כדי לפעול נגד איומים הדדיים, ישנים וחדשים. אני בהחלט מתכוון להרחיב ולהעמיק את שיתוף הפעולה בין ישראל לארצות הברית".

דברי התמיכה החד משמעיים של הייגל, שספג ביקורת קשה מגורמים יהודיים וימניים בארה"ב על התבטאויותיו בעבר, הם חלק ממסע ריכוך שהוא מנהל, יחד עם הבית הלבן, כדי לשכנע סנאטורים, בעיקר דמוקרטיים, לתמוך בו בהליכים לאשרור מינויו בסנאט. בוקסר הודיעה אמש שתשובותיו של הייגל לשאלותיה הפיסו את דעתה וכי בכוונתה לתמוך במינויו.

בהמשך השבוע ייפגש הייגל עם הסנאטור היהודי מניו יורק, צ'רלס שומר, שהביע עד כה ספקנות בעניין המינוי. אם ישכנע הייגל את שומר לתמוך במועמדותו, יוסר אחד המכשולים העיקריים לאישור המינוי בוועדת השירותים המזוינים ומליאת הסנאט.

הייגל ואובמה בעת ההודעה על מינויו המיועדצילום: בלומברג

במכתבו הביע הייגל צער על כי השתמש בביטוי "לובי יהודי", שהפך בשנים האחרונות צירוף מלים שיהודים רבים בארצות הברית מחשיבים כאנטישמי. "היתה בכך בחירה לא מוצלחת של מלים", כתב, "והבעתי על כך צער".

"אני יודע שהלובי הפרו-ישראלי מורכב מאמריקאים, יהודים ולא יהודים כאחד. כשכיהנתי בסנאט תמכתי באופן מובהק בהקצבות ביטחון, שסיפקו תמיכה מתמשכת לביטחון ישראל. אמריקאים רבים, ואני בהם, תומכים תמיכה מובהקת ביחסי ביטחון ואסטרטגיה איתנים בין ישראל לארצות הברית", כתב הייגל. הוא גם חזר על תמיכתו החד משמעית ב"זכותה של ישראל להגן על עצמה מפני התקפה".

במכתבו ניסה הייגל להניח את דעת בוקסר ביחס לעמדות אחרות שיוחסו לו. בעניין איראן התנסח הייגל בזהירות, אך הביע את תמיכתו המפורשת בסנקציות מולטי-לטרליות ואת תמיכתו הכוללת "במדיניות הנשיא", ובכללה סנקציות חד צדדיות. הייגל כתב גם שחיזבאללה הוא בעיניו ארגון טרור לכל דבר, והדגיש שהארגון מסכן גם את ממשלת לבנון.

הייגל הביע תמיכה בלתי מסויגת בשירות שוויוני ומלא של הומוסקסואלים בצבא, ובאספקה מלאה של אמצעי מניעה לנשים המשרתות בצבא – שני עניינים המטרידים במיוחד סנאטורים ליברליים משני המינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ