ג'קי חורי
גילי כהן

צעיר פלסטיני נורה הבוקר (שלישי) למוות על ידי חיילי צה"ל ליד הכפר בודרוס, מערבית לרמאללה. הצעיר, סמיר אחמד עווד בן ה-16, נורה בראשו, בחזהו וברגלו. זהו ההרוג הפלסטיני הרביעי השבוע מירי. הפלסטינים טוענים כי צה"ל ירה בכל הארבעה, בעוד הצבא מכחיש שהיה מעורב במותו של אחד מהם. איש מההרוגים לא היה חמוש בעת שנורה.

על פי הצבא, בשעות הבוקר אירע ניסיון חדירה ופגיעה בגדר ההפרדה באזור הכפר בודרוס. בתגובה, החל כוח צה"ל שהיה במקום בנוהל מעצר חשוד שכלל ירי. לאחר מכן, התקבל דיווח פלסטיני על פצוע מהירי ונסיבות האירוע נבדקות. מפקד חטיבת אפרים, אל"מ רן כהנא, הגיע לאזור כדי לבצע תחקיר לבדיקת האירוע. בצבא טוענים שהצעיר עבר חלק ממכשול הגדר בטרם נורה.

גורם צבאי שהתייחס לתקרית, אמר כי במהלך מארב שביצעו לוחמים מגדוד 71 של חיל השריון, החלה במקום הפגנה שכללה יידוי אבנים, מה שגרם לכוח לחשוף את עצמו. אחד החיילים סיפר למפקדיו כי חש שחייו בסכנה ולכן פתח בנוהל מעצר חשוד ולאחר מכן החליט לפתוח באש.

עאיד מורא, חבר בוועד העממי בבודרוס, אמר ל"הארץ", כי סמיר, יחד עם תלמידים נוספים בבית הספר ביישוב, סיימו היום את לימודיהם לפני חופשת אמצע השנה ויצאו לשטח החקלאי הסמוך ליישוב. לדבריו, בקרבת גדר ההפרדה ארבו להם מספר חיילים שפתחו באש לעבר הנערים. לטענתו, לא היתה כל סיבה מוצדקת לירי, שהתרחש רק משום שהצעירים התקרבו לגדר.

בני משפחתו של עווד בבית החולים ברמאללה, היוםצילום: רויטרס

ראש המועצה המקומית בכפר בודרוס, מוחמד מראר, אמר כי כוח של צה"ל היה בקרבת בית הספר, שנמצא בסמוך לגדר ההפרדה, בעת שהתלמידים יצאו ממנו. לדבריו, במקום התפתח עימות עם חלק מהתלמידים. כוח שהיה בתוך גיפ צבאי ירה לעברם ופגע בסמיר.

מניתוח הפרטים הראשונים של התקרית עולות מספר שאלות. ראשית, אם הכוח היה במארב בכפר כדי לאסוף מודיעין, האם נלקחה בחשבון האפשרות כי הפעילות, באור יום, עלולה להוביל למחאה של תושבים מקומיים? ככל הידוע, כוח השריון מגדוד 71 לא הפעיל אמצעים לפיזור הפגנות ואלו כנראה כלל לא היו ברשותו.

נקודה נוספת שראויה לבירור היא אופן הפתיחה באש; אם החיילים חשו בסכנה, האם פעלו לפי הנהלים הקבועים והמוכרים בפיקוד המרכז? על פי הוראות הפתיחה באש, שנוסחו מחדש במארס האחרון, רק במידה והחיילים חשים באיום "ממשי" ו"מוחשי", כלומר כזה שיכול להביא לפגיעה בחיילים או באזרחים אחרים, עליהם לירות על מנת לנטרל את האיום. יחד עם זאת, אופן הפתיחה באש צריך להתבצע בהדרגה, כל עוד לחייל יש זמן. משמעות הדבר, היא שקודם כל על החייל להשתמש באמצעי לפיזור הפגנות (לרוב ירי רימוני גז או הלם), ורק לאחר מכן לנקוט בנוהל מעצר חשוד - שמשמעו ירי לאוויר תחילה, לאחר מכן ירי לכיוון רגליו של החשוד ורק לבסוף ירי על מנת להרוג לכיוון התוקף.

קצין באוגדת איו"ש סיפר לאחרונה כי "ככלל, לא יורים אש חיה לעבר מיידי אבנים". עם זאת, בזמן יידוי אבנים מאסיבי, המסכן באופן ממשי את הכוח, מותר לבצע נוהל מעצר חשוד. הנוהל קובע כי תחילה יש לבצע ירי "הרתעתי" לאוויר, ולהמשיך בפעולות כל עוד עדיין נשקפת סכנה לכוח או לסביבתו.

התמונות שהגיעו מבית החולים אליו הובהל הנער הפלסטיני מעידות כי אכן בוצע ירי לרגלו של הצעיר, אך ישנם גם פצעי ירי בראשו ובחזהו.

קרדיט: צילום רויטרס

הלוויית ההרוג בגדר המערכת בעזה אתמול

"אנחנו מרגישים בתקופה האחרונה שיש הסלמה מצד הצבא. שהם יורים לעבר כל דבר שמתקרב לגדר גם אם מדובר בילדים", אמר מורא. "אנחנו כל פעם מחדש שומעים את הטענה כאילו הצעירים הפלסטינים התגרו או זרקו אבנים, אבל שום דבר לא מצדיק ירי בכדורים חיים לעבר ילדים. שלא ידברו איתנו על התגרות, העובדה שהקימו את הגדר על אדמתנו היא התגרות".

בשבת האחרונה נהרג צעיר פלסטיני מחברון בעת שניסה לחצות את גדר ההפרדה שליד מעבר מיתר. כוח צה"ל ירה בו בפלג גופו התחתון, ומאוחר יותר הוא מת מפצעיו. מצ"ח פתחה בחקירת נסיבות האירוע. הפלסטינים מדווחים כי הצעיר, עודאי קמיל מוחמד דרוויש, בן 21 מדורה, ניסה לחצות את הגבול באזור דרום הר חברון, ככל הנראה כדי לעבוד בישראל. על פי הדיווח הפלסטיני, דרוויש הבחין בכוח סיור של צה"ל והחל להימלט, ורק אז נורה.

אתמול דיווחו הפלסטינים כי חיילי צה"ל ירו למוות בצעיר פלסטיני  באזור גדר המערכת ברצועת עזה. על פי משרד הבריאות של החמאס, ההרוג הוא מוסטפה אבו ג'ראד, חקלאי בן 21 מבית להיא. דובר צה"ל הכחיש את הדיווח, ואמר כי התקרית לא קשורה לצבא.

ביום שישי האחרון נורה סמוך לגדר המערכת פלסטיני נוסף. אנואר אל-ממלוק בן ה-21 נהרג מאש צה"ל. על פי הפלסטינים, אדם נוסף נפצע באירוע. מצה"ל נמסר כי "בתקרית נורה פלסטיני ברגלו לאחר שהתקרב לאזור גדר המערכת באזור אסור לשהייה. אש נפתחה לעברו לאחר שלא התרחק מהמקום והחל לפגוע בגדר עצמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ