הוארך ב-8 ימים מעצרו של הקצין המואשם בתקיפת אזרח בדואי

הקצין מחטיבת הנח"ל מואשם כי הכה את הצעיר בראשו עם קת הנשק שלו, כבל את ידיו מאחורי גבו וחנק אותו. סנגורו: מרשי פעל כמצופה ממנו

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

הוארך בשמונה ימים מעצרו של הקצין מחטיבת הנח"ל המואשם בתקיפת אזרח בדואי בסמוך למחסום מיתר שבדרום הר חברון - כך החליט היום (שלישי) שופט בית הדין הצבאי ביפו. הוא ישהה במעצר פתוח ביחידתו. סנגורו, עו"ד בני קוזניץ, אמר בעקבות ההחלטה כי "מדובר במתלונן פרובוקטיבי שהשתולל במחסום. מרשי פעל כמצופה ממנו".

הקצין מואשם כי תקף את פאדל הנייה, בן 21 מתל שבע, לאחר שהתלונן בפניו על כך שעוכב למשך זמן רב סמוך למחסום ליד הר חברון. לפי כתב האישום החריג בחומרתו שהוגש בחמישי האחרון על ידי התביעה הצבאית, הקצין הכה את האזרח בראשו עם קת הנשק שלו, כבל את ידיו מאחורי גבו וחנק אותו, ולבסוף הותיר אותו במשך חצי שעה לפחות כשעיניו מכוסות והוא חבול ומדמם. משפחתו של המותקף המתינה לו באותו זמן במכונית.

המקרה אירע לפני כשלושה שבועות, כשהנייה נהג במכוניתו יחד עם אמו ואחיותיו. לא רחוק מהמחסום, הוא התבקש על ידי הקצין לעצור בצד הדרך ולצאת מהרכב לבדיקה ביטחונית. לאחר כמה הפסיק הקצין את הבדיקה ובני המשפחה המשיכו להמתין במקום.

פאדל הנייה. הקצין אמר לי: "אני אהרוג אותך, אני אשפיל אותך מול המשפחה שלך"צילום: אליהו הרשקוביץ

לפי כתב האישום, הלין הנייה בפני הקצין על העיכוב, ובתגובה הורה לו הקצין להתלוות אליו עמו למקום מרוחק יותר, שם החל עימות פיזי בין השניים. אז, מתארת התביעה, הורה הקצין לאזרח לרדת על ברכיו, ומשסירב לעשות כן, ניסה להפילו בכוח. כאשר לא הצליח בכך, כיוון הקצין את נשקו האישי מדגם "תבור" לעברו, בעת שהיה במצב "הכנס". הקצין לא הסתפק בכך, אלא דרך את כלי הנשק, והורה לו פעם נוספת לרדת על ברכיו. בזמן זה הסיט הנייה את מבטו לצד, ואילו הקצין הכה אותו בראשו באמצעות נשקו והפיל אותו לקרקע. דקות לאחר מכן כבל הקצין את ידיו של הנייה באזיקונים וכיסה את עיניו.

לפי המתואר בתביעה, בכך לא הסתיימה האלימות מצד הקצין. בזמן שהנייה שכב על בטנו, התיישב עליו הקצין והחל להכותו פעם אחר פעם - תחילה בפניו באמצעות המחסנית, אחר כך במותנו ובראשו, ובהמשך אף חנק אותו פעמיים כשהוא ממלמל: "אני אהרוג אותך, אני אשפיל אותך מול המשפחה שלך".

לאחר מכן העביר הקצין את המשמורת על הנייה לחייל אחר בפיקודו. הנייה שהה כשידיו קשורות באזיקון מאחורי גבו, עיניו מכוסות ביריעת בד, והוא עצמו חבול ודם ניגר מאפו. כתוצאה מהמכות נגרם לו שבר בגשר האף וחבלות נוספות בפנים. לפי כתב האישום, המותקף שהה כך במשך 25 דקות עד ששאל את החייל שהשגיח עליו מתי ישוחרר. החייל קרא לאותו קצין, וזה ניגש לכיוונו של האזוק, ושאל אותו: "אם אני אומר לך לשכב אז מה אתה עושה?". בעודו ממרר בבכי השיב הנייה: "אני אשכב". הקצין המשיך: "ואם אני אומר לך לסתום אז מה אתה אומר?", וזה ענה: "אני סותם, רק תשחרר אותי עכשיו". רק לאחר תשובה זו, התיר הקצין את האזיקונים מידיו של הנייה ושיחרר אותו לכיוון המכונית, אך לא את יריעת הבד שכיסתה את עיניו. רק כשהגיעו לרכב הסיר הקצין את כיסוי העיניים, והורה לבני משפחתו "שלא לדבר על האירוע", לשון כתב האישום. לאחר המקרה הגיש הנייה תלונה ובעקבותיה נפתחה חקירת מצ"ח. כתב האישום מתבסס על עדויות בני המשפחה וכן על ממצאים רפואיים המעידים על פציעתו של הנייה.

הקצין מואשם בתקיפה שגרמה לחבלה ממשית ובהתנהגות שאינה הולמת. על פרטיו המזהים הוטל צו איסור פרסום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ