לבני: דבריו של אובמה על נתניהו צריכים להעיר את הציבור הישראלי משנתו

יו"ר התנועה מגיבה לפרסם הבוקר, לפיו נשיא ארה"ב אמר בשיחות סגורות שנתניהו מוביל "מדיניות של הרס עצמי" המנוגדת לאינטרסים של ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יושבת ראש מפלגת התנועה, ציפי לבני, אומרת כי "דבריו של נשיא ארצות הברית על נתניהו צריכים להיות קריאת השכמה לכל אזרחי ישראל". לבני הגיבה בצהריים (שלישי) להתבטאויותיו של ברק אובמה בשיחות סגורות, אשר פורסמו היום באתר האינטרנט של רשת "בלומברג", ולפיהן ראש הממשלה בנימין נתניהו "לא מבין מהם האינטרסים של ישראל", והתנהלותו "תדרדר את ישראל לבידוד בינלאומי חמור".

לבני, שכינסה הבוקר מסיבת עיתונאים להצגת תוכניתה המדינית, ציינה כי "כל מי שעוד לא התעורר, כל מי שעוד נדמה לו שיהיה בסדר - קם הבוקר לאמירה מאוד חדה וברורה של אובמה, שאומר שראש ממשלת ישראל מוביל את מדינת ישראל לבידוד חמור". לדבריה, "אפשר לאהוב או לא לאהוב את נשיא ארצות הברית, אבל אנחנו מדברים על ידידתנו הגדולה ביותר ועל הביטחון של ישראל ולכן הדברים האלו צריכים לעורר כל אזרח ישראלי".

לבני הציגה מתווה לחידוש התהליך המדיני לאחר הבחירות. התכנית כוללת תיאום ביטחוני ומדיני עם ארצות הברית ולאחר מכן יוזמה ישראלית למשא ומתן ישיר עם הנשיא הפלסטיני אבו מאזן. טרם פתיחת המגעים תתבקש ארצות הברית לחזור ולאשר את תמיכתה בהתאמת הגבול לגושי ההתיישבות ובפתרון בעיית הפליטים בתחומי המדינה הפלסטינית. האיחוד האירופי יתבקש לגבות את המשא ומתן ולא להניח יוזמות משלו כל עוד הוא מתנהל. כמו כן תפעל ישראל לחזק את השיח עם גורמים מתונים בעולם הערבי נגד איראן, חיזבאללה וחמאס. לבני עמדה גם על חשיבות שיתוף הליגה הערבית בתהליך המדיני, והפיכת טורקיה לשותפה אסטרטגית. לדבריה, לא יהיה מו"מ עם חמאס כל עוד לא יכיר בישראל ויתנער מהטרור. "מעמדה של עזה ייקבע בהתאם לעמידה בתנאים הביטחוניים והשלטוניים שייקבעו במשא ומתן", נכתב בתכנית שהציגה יו"ר התנועה. 

ציפי לבני. "דברי אובמה הם צלצול השכמה לאזרחי ישראל"צילום: מוטי מילרוד

גם יושבת ראש מרצ, ח"כ זהבה גלאון, הגיבה לפרסומים אודות דברי הנשיא האמריקאי, ואמרה: "אובמה ביטא את הדאגה של כולנו נוכח הסרבנות של נתניהו לקרוא את הכתובת על הקיר. בלי שתי מדינות – ישראלית ופלסטינית – לא תהיה מדינת ישראל, וחלון ההזדמנויות לפתרון הולך ונסגר".

התבטאויותיו החריפות של אובמה נגד נתניהו פורסמו על ידי העיתונאי האמריקאי ג'פרי גולדברג, הנחשב מקורב לממשל אובמה. בארבע השנים האחרונות העביר גולדברג כמה פעמים מסרים פומביים מטעם הבית הלבן לישראל ולראש הממשלה - הן בנושא הפלסטיני והן בנושא האיראני. טורו של גולדברג, שנראה כמו תוצר של תדרוך מצד בכירים בבית הלבן, דומה מאוד במסריו לטור שפרסם העיתונאי פיטר ביינרט לפני מספר שבועות, בו תואר חוסר האמון והתסכול ששוררים בבית הלבן כלפי בנימין נתניהו.

בטורו מתאר גולדברג את הרגע שבו עודכן נשיא ארצות הברית על החלטתו של נתניהו לקדם את הליכי התכנון בשטח E1 השנוי במחלוקת בין מעלה אדומים לירושלים. "אובמה אפילו לא טרח להתעצבן ואמר לכמה אנשים שהוא התרגל להתנהגות מהסוג הזה מצד נתניהו", נכתב במאמר. לדברי גולדברג, הנשיא ציין כי כבר הפך אדיש למה שהוא רואה כ"מדיניות של הרס עצמי מצד עמיתו הישראלי".

לפי גולדברג, בשבועות שאחרי המהלך הפלסטיני באו"ם, אובמה אמר בשיחות סגורות כי "ישראל לא יודעת מהם האינטרסים האמיתיים שלה". הוא מציין כי לדעתו של אובמה, עם כל הודעה על בנייה חדשה בהתנחלויות, נתניהו מוביל את ארצו לעבר בידוד בינלאומי כמעט מוחלט.

אובמה ונתניהו. במאמר נטען כי הנשיא סבור שבנושא הפלסטיני נתניהו הוא מוג לב צילום: עמוס בן גרשום \ לע"מ

העיתונאי האמריקאי כותב כי אובמה סבור שאם ישראל, מדינה קטנה באזור עוין, תהפוך למדינה דחויה שמרחיקה ממנה אפילו את ארצות הברית - ידידתה הנאמנה האחרונה - היא לא תשרוד. אובמה סבור שאיראן היא איום קצר טווח לקיומה של ישראל, אך התנהלותה של ישראל עצמה היא איום על קיומה שלה בטווח הארוך.

גולדברג מציין כי אובמה סבור שבנושא הפלסטיני נתניהו הוא מוג לב פוליטי - מנהיג שלמרות שאיש אינו מאיים עליו פוליטית, עדיין אינו מוכן להוביל לעבר פשרה עם הפלסטינים. לדבריו, למרות ששר החוץ החדש ג'ון קרי רוצה להתניע מחדש את תהליך השלום, אובמה פחות נלהב מהרעיון. גולדברג טוען שהנישא סבור כי נתניהו כל כך שבוי בידי לובי המתנחלים וכל כך לא מעוניין לבצע מחוות כלפי הפלסטינים, עד שמהלך מדיני מצד וושינגטון בעת הזו לא יהיה דבר נבון.

יחד עם זאת, גולדברג מציין כי למרות תסכולו מנתניהו, אובמה אינו מתכוון לעצור את הסיוע הצבאי לישראל או להפסיק לנסות ולסכל את הגרעין האיראני. ואולם בכל הנוגע לסיוע דיפלומטי מצד ארצות הברית - באו"ם או מול יוזמות אירופיות - ישראל עלולה לחוש בקרוב שינוי משמעותי. בהצבעה הבאה באו"ם, כותב גולדברג, ישראל עלולה למצוא עצמה מבודדת עוד יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ