שיעור הגיוס הגבוה ביותר לשירות קרבי - בקרב מתנחלים

מהנתונים עולה כי מקרב המתגייסים בגוש דן אחוז המתנדבים ליחידות הקרביות הוא הנמוך ביותר. היוצאים לקצונה - בעיקר מיישובים מבוססים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

צה"ל פרסם היום (שלישי) דו"ח המפרט את פילוח המתגייסים לשירות קרבי במועצות האזוריות וביישובים. מהנתונים עולה כי השיעור הגבוה ביותר של מתגייסים לשירות קרבי נמצא בהתנחלויות בגדה המערבית, בהשוואה ליתר המועצות האזוריות בארץ. הנתונים מתייחסים לחיילים שנולדו בשנת 1991, והשתחררו בשנה החולפת או בחודשים הקרובים בעתיד.

מבדיקה זו עולה כי מתוך חמשת המועצות שמובילות את אחוזי הגיוס לקרבי – שלוש מהן נמצאות בגדה המערבית. המועצה המקומית שמובילה באחוז המתגייסים ליחידות השדה היא בית אל. מתוך כלל הגברים שנולדו ב-1991, למעלה מ-86 אחוזים מהם התגייסו לאותן יחידות. במקום השני ניצבת המועצה המקומית אליכין, עם כ-81 אחוזים. במקום השלישי ממוקמת המועצה המקומית אפרתה (80.4 אחוזים), ולאחריה המועצה האזורית גליל עליון (79 אחוזים). במקום החמישי נמצאת המועצה האזורית הר חברון, שבה 78.4 אחוזים מהגברים התגייסו ליחידות הלוחמות.

ניתן להסיק כי נתונים אלו מוטים לטובת היישובים, מאחר ומדובר במקומות בהם מחזורי הגיוס קטנים יותר בשל גודל האוכלוסייה במקום. עם זאת, נתונים חדשים מוכיחים כי גם בהשוואה לכלל אזורי המגורים, המתגוררים ביהודה ושומרון מובילים באחוזי הגיוס לקרבי.

אימון של חטיבת גולני ברמת הגולןצילום: גיל אליהו

בהשוואה לשנתון 1991, מההתנחלויות בגדה המערבית מתגייס אחוז הגברים הגבוה ביותר לקרבי, כ-62 אחוזים מבני הנוער מתגייסים ליחידות השדה. הנתון המתייחס לירושלים גבוה אף הוא ועומד על 54 אחוזים. שני נתונים אלו הינם מעל הממוצע הארצי של אחוז הגברים שהתגייסו לצה"ל והוצבו ביחידות השדה. מנתוני הצבא עולה כי אחוז המיצוי לקרבי, כלומר האחוזים של המתגייסים ליחידות השדה בקרב כלל המתגייסים הגברים, נמוך יחסית, ועומד על 45.3 אחוזים, בעבור בני הנוער שהתגייסו בשנת 2009. עוד עולה כי באזור הצפון כמעט מחצית מהגברים מתגייסים ליחידות השדה.

צה"ל חילק בין אזור המרכז לאזור גוש דן בפילוח נתונים אלו, כאשר באזור המרכז נכללו הערים המרכזיות ראשון לציון, נתניה, פתח תקווה, רחובות, כפר סבא, רעננה מודיעין ועוד, ואילו אזור גוש דן כולל את תל אביב יפו, חולון, בת ים, רמת גן, הרצליה, בני ברק, רמת השרון ועוד. בהשוואה זו, עולה כי מגוש דן מתגייס האחוז הנמוך ביותר ליחידות הקרביות: 36 אחוזים בלבד מבין כלל הגברים. באזור המרכז, מסתכם נתון זה ב-46 אחוזים, יותר מאזור חיפה והדרום, כל אחד 41 אחוזים.

הסיבה שנתונים אלו נכונים רק עבור מחזור הגיוס של שנת 2009 היא כי מדובר בשנתון האחרון שנמצא על סף שחרורו מיחידות הצבא. בצבא רצו לבחון את מדד היציאה לקצונה, דבר המתרחש לרוב רק בשנה השנייה לשירות הצבאי. מניתוח זה עולה כי מועצות אזוריות ומקומיות הנחשבות לבעלות מעמד סוציו-אקונומי גבוה מובילות באחוז הקצינים היוצא מיישוביהם.

במקום הראשון ניצבת המועצה המקומית אפרתה, עם 22.2 אחוזים. מדובר בנתון יוצא דופן שגבוה מיתר היישובים. כמעט כל מתגייס רביעי בהתנחלות ממשיך לקורס הקצינים וחותם לשירות קבע. במקום השני נמצאת המועצה המקומית אורנית (19) אחוזים, במקום השלישי המועצה האזורית זבולון (16.7), וברביעי המועצה המקומית עמק יזרעאל (15 אחוזים). במקום החמישי ממוקמת המועצה המקומית שהם (14.9 אחוזים). גם יתר המועצות המקומיות שהובילו באחוזי הקצינים נמצאות באזורים מבוססים: להבים, בנימינה-גבעת עדה, יישובי משגב, זכרון יעקב וגני תקווה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ