הייגל התחייב לעצור את איראן גם באמצעות "שימוש בכוח"

שר ההגנה המיועד שזקוק לאישור הסנאט למינויו, השיג את תמיכת איש המפתח, הסנאטור היהודי שומר. בעבר הסתייג הייגל מתקיפה באיראן

חמי שלו
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
ניו יורק

הסנאטור לשעבר צ'אק הייגל, מועמדו של הנשיא ברק אובמה לתפקיד שר ההגנה האמריקאי, "התחייב לעשות ככל יכולתו כדי למנוע מטהראן מלהשיג נשק גרעיני – כולל שימוש בכוח צבאי" – כך מסר היום (שלישי) הסנאטור היהודי הדמוקרטי צ'רלס שומר, בתום פגישה בת 90 דקות שקיים עם הייגל בבית הלבן. הייגל נודע כמי שמסתייג משימוש בכוח צבאי מול איראן, אף שהבהיר בימים האחרונים שהוא תומך במדיניות אובמה כלפי איראן במלואה.

בעקבות השיחה הודיע שומר ש"בהתבסס על כמה התחייבויות בנושאי מפתח שקיבלתי מהסנאטור הייגל, אני מוכן כעת לתמוך באישור מינויו, ואני קורא לסנאטורים אחרים שהיו שותפים לדאגותיי לתמוך בו גם הם".

שומר, שנחשב לאחד מתומכי ישראל המובהקים בסנאט, תואר עד כה כאיש המפתח במאבק על מינויו של הייגל והשגת תמיכתו מהווה פריצת דרך במאמץ להביא לאישור המינוי בסנאט. שומר, יש לציין, עתיד להתמודד מחדש על משרתו בשנת 2016, וסביר להניח שאין לו כל רצון להתעמת עתה בגלוי עם הבית הלבן. מיד בתום פגישתו עם הייגל, נפגש שומר גם עם אובמה.

הייגל ואובמה בבית הלבןצילום: רויטרס

הייגל מקיים בימים האחרונים מסע שכנוע נמרץ בקרב כל 100 הסנאטורים כדי לרכך את התנגדותם למינויו. בין היתר, הוא שיגר מכתב לסנאטורית הדמוקרטית ברברה בוקסר שבו הביע צער על כך שהשתמש בביטוי "לובי יהודי", שנחשב פוגעני כלפי יהודים, והבטיח שכשר הגנה הוא יקדם "יחסים ביטחוניים ואסטרטגיים איתנים בין ישראל לארצות הברית". במכתבו הביע הייגל צער על השימוש בביטוי "לובי יהודי", שהפך בשנים האחרונות צירוף מלים שיהודים רבים בארצות הברית רואים אנטישמי. "היתה בכך בחירה לא מוצלחת של מלים", כתב, "והבעתי על כך צער."

"אני יודע שהלובי הפרו-ישראלי מורכב מאמריקאים, יהודים ולא יהודים כאחד. כשכיהנתי בסנאט תמכתי באופן מובהק בהקצבות ביטחון, שסיפקו תמיכה מתמשכת לביטחון ישראל. אמריקאים רבים, ואני בהם, תומכים תמיכה מובהקת ביחסי ביטחון ואסטרטגיה איתנים בין ישראל לארצות הברית", כתב הייגל. הוא גם חזר על תמיכתו החד-משמעית ב"זכותה של ישראל להגן על עצמה מפני התקפה". הייגל אף הביע תמיכה בלתי מסויגת בשירות שוויוני ומלא של הומוסקסואלים בצבא, ובאספקה מלאה של אמצעי מניעה לנשים המשרתות בצבא – שני עניינים המטרידים במיוחד סנאטורים ליברליים משני המינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ