גילי כהן
ג'קי חורי וחיים לוינסון

תחקיר ראשוני שנערך בצה"ל העלה כי סמיר אחמד עווד, הנער הפלסטיני שנהרג אתמול ליד הכפר בודרוס, נורה בניגוד לנוהלי פתיחה באש. אתמול פורסמו ממצאי תחקיר צה"ל על אירוע נוסף שבו לא פעלו חיילים על פי הוראות הפתיחה באש. מסיכום התחקיר עולה כי הכוח ירה 80 כדורים חיים ללא הצדקה, מהם נהרג רושדי תמימי, בן 31, בהפרת סדר סמוך לכפר נבי צלאח בעת מבצע עמוד ענן.

הירי אירע ביום שבת, 17 בנובמבר, בשעות אחר הצהריים. מספר צעירים מהכפר הסמוך לרמאללה ערכו הפגנה נגד המבצע. בעת האירוע פורסם בערוץ 10 כי מפקד הפלוגה הודח מתפקידו בעקבות הירי.

התחקיר שנערך בפיקוד מרכז העלה ממצאים קשים על תפקוד כוח המילואים שהיה במקום. ביום האירוע, נסע על הכביש הסמוך מ"פ המילואים. הוא הבחין בעשרה צעירים העומדים בראש ההר וזורקים אבנים. התחקיר העלה כי הצעירים היו רחוקים מאוד מהכביש, ולא יכלו לסכן אותו. למרות זאת, מפקד הפלוגה החליט לפזר את ההפגנה, ולשם כך קרא לעשרה חיילים שהיו במוצב הסמוך.

המ"פ לא דיווח על האירוע בקשר למפקדיו בגדוד, שהיו בבסיס המרוחק חמש מאות מטרים מהמקום. בדיעבד התברר כי המ"פ לא העביר דיווח על הירי עד אשר "הארץ" פנה לדובר צה"ל כעבור יומיים, לקבלת תגובה על האירוע.

במשך שעה וחצי ירו החיילים גז מדמיע לעבר המפגינים. לאחר שאזלו להם האמצעים לפיזור הפגנות, נשלח החובש להביא מהמוצב רימוני גז נוספים. בשלב הזה, הורה המ"פ לירות אש חיה.

החיילים ירו 80 כדורים, מאחד מהם נפגע בגבו רושדי תמימי. לאחר מכן מנע הכוח מתמימי טיפול רפואי במשך דקות רבות. לבסוף פונה הפצוע לבית חולים ברמאללה, שם מת כעבור יומיים.

על פי הוראות הפתיחה באש, שנוסחו מחדש במארס האחרון, ניתן לירות כדי "לנטרל" רק במידה שהחיילים חשים באיום ממשי ומוחשי, כזה שיכול להביא לפגיעה בהם או באזרחים. יחד עם זאת, אופן הפתיחה באש צריך להתבצע בהדרגה. ראשית - על החייל להשתמש באמצעי לפיזור הפגנות (לרוב רימוני גז או הלם), ורק לאחר מכן לנקוט בנוהל מעצר חשוד - ירי לאוויר תחילה, לאחר מכן ירי לכיוון רגליו של החשוד ורק לבסוף ירי על מנת להרוג. קצין באוגדת איו"ש סיפר לאחרונה כי "ככלל, לא יורים אש חיה לעבר מיידי אבנים", להוציא מקרים קיצוניים.

התחקיר העלה כי לא הייתה הצדקה לפתיחה באש חיה. בנוסף, המ"פ לא נתן הוראות המגדירות במי יורים, מדוע יורים וכיוצא בזה. בעגה הצבאית נאמר כי לכוח לא הייתה "שליטה באש". לגבי אי פינוי הפצוע, הסביר המ"פ שהחיילים לא הבחינו בפציעתו. גרסה זו תמוהה כשצופים בסרטון שהועלה לרשת, ובו נראה בבירור דם על ראשו של תמימי.

בצבא מגדירים את התנהלות החיילים באירוע "כשל ערכי". יש לציין כי המשטרה הצבאית עוד חוקרת את הפרשה.

מדובר צה"ל נמסר כי "בתאריך ה-17.11.12 היתה הפרת סדר אלימה ובלתי חוקית סמוך לנבי צאלח. ההפגנה כללה כ-80 פלסטינים שחלקם יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון, שהשיבו לעברם באמצעים לפיזור הפגנות. בהמשך התקבל דיווח ממקורות פלסטינים אודות פלסטיני שנפצע מירי בעת הפרת הסדר ומת מפצעיו בבית החולים. בעקבות האירוע נערך תחקיר מבצעי-פיקודי ובמקביל נפתחה חקירת מצ"ח שטרם נסתיימה. עם סיומה, יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית".

עו"ד גבי לסקי, פרקליטת המשפחה אמרה ל"הארץ" כי "עילת בואם של החיילים לשטח לא הייתה ברורה מלכתחילה. השימוש המסיבי באש חיה הוא לא רק שיקול מוטעה של קצין, אלא הפרה בוטה של כללי הפתיחה באש. אין חולק, שמי שירה ומי שנתן את ההוראה לירות צריך לעמוד לדין".

"מרגישים שיש הסלמה מצד הצבא"

אתמול נורה למוות סמיר אחמד עווד, נער פלסטיני בן 16, מאש חיילי צה"ל ליד הכפר בודרוס, מערבית לרמאללה. הוא נפגע בראשו, בחזהו וברגלו. מהתחקיר הראשוני עולה כי החיילים, מגדוד 71 של השריון, ערכו במקום מארב חריג יחסית, לאור יום, וירו בניגוד להוראות הפתיחה באש. עווד הוא ההרוג הפלסטיני הרביעי מירי בתוך חמישה ימים. לטענת הפלסטינים, כל הארבעה נפגעו מאש צה"ל, אך הצבא מכחיש מעורבות במותו של אחד מהם. איש מההרוגים לא היה חמוש בעת שנורה.

בני משפחתו של עווד בבית החולים ברמאללה, אתמולצילום: רויטרס

"בתקופה האחרונה אנחנו מרגישים שיש הסלמה מצד הצבא", אמר אתמול עאיד מורא, חבר בוועד העממי בבודרוס, "כל פעם מחדש אנחנו שומעים את הטענה לפיה הצעירים הפלסטינים התגרו או זרקו אבנים, אבל שום דבר לא מצדיק ירי בכדורים חיים לעבר ילדים".

סמוך לבודרוס מתקיימות הפגנות לעתים קרובות. זו , ככל הנראה, הסיבה לכך שכוח השריון שהוצב בגזרה, בפיקודו של מ"מ, ביקש למקם מארב של לוחמים בשטח הפלסטיני. הכוח קיווה לזהות את המפגינים המובילים שיתקרבו אל הגדר ולעצור אותם. פעילות מסוג זו, במיוחד לאור יום, דורשת מיומנויות חי"ר גבוהות.

חיילי צה"ל יורים גז מדמיע בהלוויית עוודצילום: אי-אף-פי

לפי דיווח החיילים, חמישה לוחמים ומפקד מחלקה, עווד ניסה לעבור את גדר התיל במקום, ולכן הם החליטו לעצור אותו. הם עזבו את עמדת המארב והחלו לרדוף אחר עווד שניסה להימלט מהם. החיילים טוענים כי באותו שלב פתחו בנוהל מעצר חשוד. לדבריהם, עווד ניסה לקפוץ מעל גדר התיל שוב, בניסיון לחזור לכיוון הכפר ואז התרסק לרצפה. מהתחקיר הצבאי עולה כי במשך התקרית כולה הכוח ירה לעברו של עווד.

אש המועצה המקומית בכפר בודרוס, מוחמד מראר, אמר כי החיילים היו בקרבת בית הספר, שנמצא בסמוך לגדר ההפרדה, בעת שהתלמידים יצאו ממנו בסוף יום הלימודים. לדבריו, במקום התפתח עימות עם חלק מהתלמידים.

מניתוח פרטי התקרית עולות מספר שאלות. ראשית, האם נלקחה בחשבון האפשרות כי הפעילות באור יום עלולה להוביל למחאה של תושבים מקומיים? כמו כן, לא ברור מדוע לא השתמש הכוח באמצעים לפיזור הפגנות (שככל הנראה לא היו ברשותו).

בחטיבה המרחבית אפרים פתחו בתחקיר לבדיקת פעילות הכוח. בצה"ל אמרו אתמול כי מהפרטים המסתמנים כעת "היורה לא פעל על פי הוראות הפתיחה באש". לדברי קצין בפיקוד מרכז, "הבחור היה חלק מהותי מההפגנה, וניסו לעצור אותו, אבל השאלה היא איך הכוח פעל בהמשך. ברור שהאירוע הזה הוא לא טוב".

הקצין התייחס בחומרה גם לתקרית שאירעה ביום שבת האחרון, אז נהרג עודאי מוחמד דרוויש, בן 21 מחברון, בעת שניסה לחצות את גדר ההפרדה שליד מעבר מיתר. דרוויש, שלא היה חמוש, ביקש ככל הנראה לעבוד בישראל. הוא נפגע מאש צה"ל בפלג גופו התחתון, ומאוחר יותר מת מפצעיו. על פי הדיווח הפלסטיני, דרוויש הבחין בכוח סיור של צה"ל והחל להימלט, ורק אז נורה. מצ"ח פתחה בחקירת נסיבות האירוע.

בצבא מבקשים שלא לקשור בין שתי התקריות. קצין בפיקוד המרכז אמר אתמול ל"הארץ" אירועי יום שבת ושלישי הינם חריגים, אך אין הם מעידים על מגמה כלשהי.

לשני האירועים בשטחים נוספות שתי תקריות שאירעו השבוע ברצועת עזה. ביום שישי האחרון נורה ונהרג מאש צה"ל אנואר אל-ממלוק, בן 21, סמוך לג'בלייה. הפלסטינים טוענים כי אדם נוסף נפצע באירוע. מצה"ל נמסר כי "בתקרית נורה פלסטיני ברגלו לאחר שהתקרב לאזור גדר המערכת באזור אסור לשהייה. אש נפתחה לעברו לאחר שלא התרחק מהמקום והחל לפגוע בגדר עצמה".

גם ביום שני דיווחו הפלסטינים כי חיילי צה"ל ירו למוות בצעיר פלסטיני סמוך לגדר המערכת. לפי משרד הבריאות של החמאס, ההרוג הוא מוסטפה אבו ג'ראד, חקלאי בן 21 מבית להיא. דובר צה"ל הכחיש את מעורבותו בתקרית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ