גם הקדנציה הבאה של נתניהו תהיה בסימן עימות עם אובמה

המסר שמגיע מוושינגטון ברור: בתחום הביטחוני יימשך הסיוע ושיתוף הפעולה. בתחום המדיני, הנשיא לא מתכוון לחלץ את נתניהו ממשברים דיפלומטיים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הציטוטים החריפים שפרסם אתמול (שלישי) העיתונאי ג'פרי גולדברג בישרו לנו את מה שכבר ידענו: לברק אובמה נמאס מבנימין נתניהו, מגרירת הרגליים שלו בנושא הפלסטיני ומהבנייה בהתנחלויות. הוא לא לבד - קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון ומנהיגים נוספים בעולם חשים באופן דומה. הדבר המעניין יותר בפרסום הוא העיתוי. נתניהו ומקורביו לא מודים בכך, אך יש להניח שהם סבורים שגולדברג תודרך על ידי הבית הלבן דווקא עכשיו, כדי שיפרסם את הדברים שבוע לפני הבחירות בישראל. מי כמו נתניהו, שהתערב בבוטות לטובת מיט רומני, מכיר את הטריקים הללו.

כלל לא בטוח שהפרסום אתמול הוא ניסיון אמריקאי להשפיע על תוצאות הבחירות בישראל. בבית הלבן רואים את הסקרים ויודעים שב-23 בינואר הם יקבלו את בנימין נתניהו לקדנציה נוספת כראש ממשלת ישראל. עם זאת, בשבועות האחרונים מתגבר טפטוף הפרסומים בתקשורת האמריקאית לגבי מה שמתכנן הנשיא האמריקאי לראש ממשלת ישראל. כמו שזה נראה כרגע, גם הקדנציה הבאה של נתניהו תהיה בסימן עימות עם אובמה.

המסר שמגיע מוושינגטון הוא ברור. בעוד שבתחום הביטחוני שנוגע לכלל אזרחי ישראל יימשך הסיוע ושיתוף הפעולה ההדוק, בתחום המדיני, שנוגע למדיניות ממשלת נתניהו, מה שהיה אינו מה שיהיה. בקדנציה השנייה שלו אובמה אינו מתכוון להשקיע שעות נוספות כדי לחלץ את נתניהו ממבוכות וממשברים דיפלומטיים באו"ם, או מלחץ אירופי בדמות ועידה בינלאומית או תוכנית שלום חדשה.

אובמה אינו מתכוון לבזבז את זמנו על תהליך השלום במזרח התיכון כל עוד הוא חש שנתניהו אינו פרטנר רציני למהלכים אמיתיים. האמריקאים יתמקדו במניעת התלקחות אלימה בין ישראל לפלסטינים, אבל יתנו לנתניהו להישחק מול בידוד בינלאומי הולך וגובר. אם נתניהו ירצה את הסיוע המדיני של הנשיא האמריקאי, הוא יצטרך להציג הוכחות ממשיות לרצינות כוונותיו.

אובמה ונתניהו ב-2011צילום: אי–פי

בתחילת השבוע, בסיור ברמת הגולן, קיים נתניהו שיחת רקע קצרה עם הכתבים שהתלוו אליו בחדר האוכל של מוצב גולני בהר אביטל. השיחה היתה לא לציטוט, ולכן לא אפרט את תכניה. אולם התרשמתי שנתניהו אינו חש כל צורך או רצון לזוז בנושא הפלסטיני. הוא אינו מתכוון לצאת ביוזמה מדינית חדשה ואין לו אסטרטגיה זולת ביצור גבולותיה של ישראל בבטון ובפלדה. בראיונות שהעניק בימים האחרונים הדגיש נתניהו שהוא לא נסוג מנאום בר-אילן ומקבלת עיקרון שתי מדינות לשני עמים. מנגד, לא נראה שהוא מתכוון לעשות משהו בשנים הקרובות כדי לקדם זאת. כמו בקדנציה הראשונה, הדרך היחידה להזיז אותו תהיה לחץ בינלאומי.

לנתניהו יש אפס ציפיות מאובמה וממנהיגי אירופה. הוא סבור שחלקם נאיביים והאחרים צבועים. לדידו, העולם רואה היטב את ההקצנה באזור ואת הגל האיסלאמי ששוטף אותו, אבל מעדיף להתעלם ולהמשיך להציק לו עם ההתנחלויות והפלסטינים. נתניהו אוהב להצטייר כמי שנלחם מול כל העולם, ממש כמו בימים הטובים ההם באו"ם של שנות השמונים. כשנתניהו מטיף מוסר לעולם הוא בפורטה שלו. לא בכדי נאומיו באנגלית מככבים בתעמולת הבחירות של הליכוד. בקמפיין זה אולי עובד טוב מול בסיס התמיכה הפוליטי בימין. אבל ביום שאחרי הבחירות, עם ממשלה ימנית עוד יותר, יצטרך נתניהו לספק גם פתרונות ולא רק דיבורים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ