בג"ץ ביטל את הצו האוסר על פינוי המאחז הפלסטיני ב-E1

בדיון על פינוי מאחז באב אל-שמס, אמרה נציגת הפרקליטות כי הרשות הפלסטינית היתה מעורבת בהקמת האוהלים, במטרה לעורר הפרות סדר

עפרה אידלמן
עפרה אידלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפרה אידלמן
עפרה אידלמן

בג"ץ ביטל היום (רביעי) את הצו האוסר על פינוי המאחז הפלסטיני באב אל-שמס בשטח E1. כעת נותרו במקום רק האוהלים, לאחר שהפעילים פונו בידי צה"ל. בדיון שנערך בנושא טענה המדינה כי גורמים בכירים ברשות הפלסטינית היו מעורבים בהקמת האוהלים . זאת במטרה לעורר הפרות סדר חמורות. 

נציגת הפרקליטות, עו"ד חני אופק, אמרה בדיון על פינוי המאחז בבג"ץ כי "המדובר לא בפעולה אקראית או במיזם תיירותי, כפי שאפשר היה לחשוב כשקוראים לראשונה את העתירה (עתירת הפלסטינים שהקימו את המאחז וביקשו מבית המשפט להוציא צו שימנע את פינוים, ע"א). יש בה מעורבות מאחורי הקלעים של גורמים בכירים ברשות, והמטרה לעשות פעולה שתביא להפרות סדר חמורות כפי שאכן היה".

אופק טענה עוד כי אתמול (שלישי) אחר הצהריים "עשרות אנשים הגיעו במטרה להיכנס לתוך המתחם, למרות שקיימת שם הכרזה על שטח צבאי סגור. הפינוי שלהם היה כרוך בחיכוכים עם אנשי הביטחון. כ-20 אנשים נעצרו (...) היו גם מספר פצועים באירוע זה". לדבריה, האירועים הללו רק אימתו את הערכות המדינה לסיכון הביטחוני הכרוך בהשארת המאחז במקום, ועל כן יש אינטרס ציבורי בפינוי האוהלים.

עימותים בבאב אל-שמס, יום שלישיצילום: רויטרס

עו"ד תאופיק ג'בארין, המייצג את העותרים הפלסטינים, תהה בדיון: "האם זה הגיוני כי אם מישהו רוצה להקים על אדמתו אוהל אז בגלל החשש מהימין הקיצוני לא יעשו זאת?". השופט עוזי פוגלמן השיב לו: "מדובר לשיטת המדינה, ואנו נעיין גם בחומר החסוי, בסוג של מאבק מאורגן שלא קשור לימין הקיצוני. זה שאדוני מנסה לכרוך זאת לימין הקיצוני זה בסדר, אך לא רק בזה זה כרוך".

החומר החסוי אליו התייחס השופט פוגלמן, הינו חוות דעת סודית של גורם ביטחוני אשר הוגשה על ידי המדינה לבג"ץ בסוף השבוע במעטפה סגורה, ונועדה לתמוך בטענת המדינה למעורבות של גורמים בכירים ברשות במהלך הקמת המאחז במקום. תמצית חוות הדעת המדוברת פורטה בבקשה שהגישה המדינה אתמול (שלישי) לביטול הצו הארעי שאסר על פינוי האוהלים מן המתחם: "המדובר במאבק מדיני שאינו חדש", נכתב בבקשה, "מעורבים בו גם גורמים זרים העוסקים בכך באופן תדיר, בהקשר למיקום גדר הביטחון, המנסים לנצל את הרגישות בעולם הרחב למתחם בו הוקם המאהל כדי לפגוע במדינת ישראל בדרך של הפרות סדר מתמשכות. מעורבותם מאחורי הקלעים של גורמי רשות בכירים (כסאיב עריקאת – שנעצר במחסום בדרך למקום) וניסיונם לחבור למפגינים, מצביעה על כך שלא מדובר בפרטים המנסים לממש את זכותם על רכושם אלא בהפגנה שמטרתה פרובוקציה כדי לעורר מדנים. יודגש כי הקמת האוהלים והשהייה במתחם, בהתחשב במיקומו, הינה בבסיסה פעולת התרסה המיועדת לגרום למהומות בעלות השלכות לאומיות ובינלאומיות".

טענה זו נתמכה בתצהיר בחתימתו של ראש המועצה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה, יעקב עמידרור. בתצהירו ציין עמידרור כי טענות אלו ידועות לו מתוקף תפקידו, והינן אמת למיטב ידיעתו.

בבקשה שהוגשה אתמול טענה עוד המדינה כי העותרים נהגו בחוסר תום לב כשהקימו במתחם אוהלים נוספים לאחר הוצאת הצו הארעי שמנע את הפינוי, ואף הזיזו אוהלים מקרקעות המדינה לקרקעות פרטיות כדי שלא ניתן יהיה לפנותם. המדינה גרסה כי היה עליהם לבקש היתר להקמת האוהלים לפני הקמתם, ולא לפנות לבג"ץ כדי שימנע את פינוים לאחר מעשה.

טענה אחרת שהעלתה המדינה התייחסה לכך שהעותרים הקימו ארבעה אוהלים על אדמות מדינה מוכרזות, ארבעה אוהלים על אדמות פרטיות ו-19 אוהלים על אדמות שהן אדמות טרשים, שלא ניתן לרשום בהן זכויות מכוח עיבוד רציף ועל כן הינן רכוש ממשלתי.

העותרים, מנגד, הסכימו כי הצו האוסר על הפינוי לא יחול על ארבעה אוהלים שנבנו על אדמות המדינה, אך לגבי האחרים טענו כי אין להם צורך בבקשת היתר להקמתם וכי למדינה אין עילה לפנותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ