הפרקליטות הצבאית: סרטוני סירוב הפקודה הם הסתה

בפרקליטות דורשים לחקור פעילים בארגון "מתגייסים באמונה"; המשטרה פתחה בחקירה פלילית נגד יוזמי עמוד הפייסבוק "מי רצח את מוסטפא תמימי"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הפרקליט הצבאי הראשי מבקש לפתוח בחקירה פלילית נגד פעילים בארגון "מתגייסים באמונה", המפיץ סרטונים ועלונים הקוראים לסירוב פקודה. הארגון חילק עלונים המעודדים פעולות תג מחיר בלשכת הגיוס בתל שומר, שפירטו כי מי שמאמין "שחייל נלחם באויב גם אם זה נגד טוהר הנשק", או שחושב "שרכוש צבאי שמיועד להרס בתי יהודים צריך להיות מושבת" - אינו לבד, וקרא להצטרפות לפעילות התנועה.

בתחילת השבוע פנה האלוף דני עפרוני, הפרקליט הצבאי הראשי, אל עו"ד אלי אברבנאל, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לתפקידים מיוחדים, בבקשה לפתוח בחקירה פלילית נגד הארגון.

בחודש שעבר פרסם הארגון ביוטיוב כמה סרטונים הקוראים לסרב פקודה או לפתוח באש גם נגד אזרחים שאינם חמושים או מסכנים את כוחות הצבא. בסרטון אחד נראים שני צעירים המעידים כי הם לפני גיוס. הם מצולמים בכניסה לחטיבה המרחבית אפרים, אליה חדרו לפני כשנה עשרות פעילי ימין, השחיתו כלי רכב ויידו אבנים על קצינים בכירים, בהם מפקד החטיבה וסגנו.

"בפינוי הבא לא יצטרכו לפרוץ. אנחנו נהיה בפנים", אומר אחד מהם בסרטון. בתצלום וידאו אחר מצולם אדם לובש מדים ואוחז בנשק, שאומר כי יפגע גם באזרחים. "כשאני אגיע לגבול בעזרת השם, אני לא מתחשב בכל השטויות שהמפקדים אומרים. ואם אני אראה שיגיע איזה אויב לגבול אז אני אעשה הכל כדי שהוא לא יעבור אותו. אני אשתדל לפגוע בו", נאמר בסרטון. "כי ככה שומרים על חיי יהודים, ורק ככה לא יגיע לתל אביב איזה סודאני או סורי".

לדעת הפרקליטות הצבאית, סרטונים אלו "מסיתים לפעול לשיבוש פינוי יישובים מתוך הצבא, אף תוך פגיעה בחפים מפשע". בעניין זה נמסר מדוברות משרד המשפטים כי "הפנייה התקבלה ונמצאת בטיפול".

בתוך כך, פרקליטות המדינה הורתה למשטרה לפתוח בחקירה פלילית בנוגע לזהות מפרסמי קמפיין "מי רצח את מוסטפא תמימי?". גם חקירה זו נפתחה בעקבות בקשה של האלוף עפרוני לפרקליטות, לאחר פרסומים באינטרנט נגד קצינים שהיו כביכול מעורבים בנסיבות מותו של מוסטפא תמימי, שנפגע כתוצאה מירי רימון גז מטווח קצר מאוד בהפגנה בכפר נבי סאלח בדצמבר אשתקד, ולאחר מכן מת מפצעיו. יש לציין כי גם חקירת המשטרה הצבאית בנושא עדיין מתנהלת.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה כי "החלטנו להורות על פתיחה בחקירה פלילית בעניין מאחר ואנו רואים בחומרה רבה את המתקפה האישית נגד חיילי ומפקדי צה"ל, תוך האשמתם, בעקבות פעילות מבצעית בה היו לכאורה מעורבים בעת שירותם. צה"ל חוקר, כידוע, אירועים בהם נחשדים חיילים בהתנהגות לא תקינה. איננו נכונים לקבל מצב שבו 'משטרת הטוקבקיסטים' ו'בית המשפט של הפייסבוק' מנסים להחליף את מערכת החקירה והמשפט הצבאי. הצדקת הצורך במיגור תופעות כגון אלה, נשענת, בין היתר, על כך שרדיפה אישית כמו שאירעה במקרה זה, עלולה אף לסכן את ביטחונם האישי של אותם החיילים שפרטיהם מתפרסמים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ