יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקר אתמול במרומז את נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, בעקבות הדברים שיוחסו לאובמה על ידי הפרשן האמריקאי ג'פרי גולדברג. נתניהו אמר אתמול בתגובה לטענות על כך שאובמה מנסה להתערב בבחירות בישראל, כי "כולם מבינים שרק אזרחי ישראל הם אלה שיקבעו מי ייצג נאמנה את האינטרסים החיוניים של מדינת ישראל".

ראש הממשלה הזכיר כי ארצות הברית ואירופה הפעילו לחצים כבדים על ישראל בכל תקופת כהונתו, בניסיון לשנות את מדיניותו, ללא הצלחה. "בארבע השנים האחרונות עמדנו נגד לחצים כבירים. תבעו שנרסן את הלחצים על איראן, שניסוג לקווי 67', שנחלק את ירושלים ושלא נבנה בירושלים. הדפנו את הלחצים", אמר ראש הממשלה בביקור בעוטף עזה.

גולדברג פרסם שלשום באתר האינטרנט של רשת "בלומברג" כי אובמה התבטא בשבועות האחרונים בשיחות סגורות בצורה חריפה ביותר נגד נתניהו וטען כי האחרון "אינו מבין מהם האינטרסים של ישראל", וכי התנהלותו של ראש הממשלה תדרדר את ישראל לבידוד בינלאומי חמור. גולדברג נחשב למקורב לממשל אובמה, ובארבע השנים האחרונות נשא כמה פעמים מסרים פומביים מהבית הלבן לישראל ולראש הממשלה נתניהו - הן בעניין הפלסטינים והן לגבי איראן.

יושב ראש מטה ההסברה של הליכוד, השר גלעד ארדן, האשים אתמול דווקא את יושבת ראש התנועה, ציפי לבני, בכותרת של גולדברג: "לבני התראיינה לפני שנה וחצי לאותו ג'פרי גולדברג ואמרה לו שכדאי שהנשיא האמריקאי ילחץ ויאיים על ראש ממשלת ישראל, והיא אפילו מזמינה את הלחץ והאיומים הללו, כי רק זה יגרום לראש הממשלה לשנות את עמדותיו. אני חושב שהתופעה הזאת פסולה ומגונה". ארדן אמר את הדברים בראיון לערוץ הכנסת.

ממטה התנועה נמסר בתגובה כי "עדיף שהליכוד ביתנו יפעלו לרתום את ארצות הברית והנשיא אובמה לטובת ישראל ולא יעשו כל דבר להרחיקם. הבידוד העמוק והקיפאון המדיני שישראל מצויה בהם הם תוצאת מדיניות נתניהו".

בתוך כך, החלו המפלגות השונות להיערך לישורת האחרונה לקראת הבחירות ביום שלישי הקרוב. סקרים פנימיים שערך הליכוד בתקופה האחרונה העלו כי הציבור "שכח" את יושב ראש  ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. על פי הסקרים, 21% אחוז מהציבור כלל אינם יודעים שליברמן מתמודד בבחירות הקרובות לכנסת ולא ידעו על כוונתו להתמודד במקום השני ברשימת הליכוד ישראל ביתנו. במפלגה מעריכים כי הסיבה לכך היא החלטת הפרקליטות להגיש נגד ליברמן כתב אישום, ורבים בציבור סבורים שבכך היתה אמורה להימנע ממנו, לכאורה, האפשרות להתמודד.

בעקבות תוצאות הסקר, הוחלט במפלגה להבליט את נוכחותו של ליברמן בימים הקרובים. בעקבות כך הופק סרטון תעמולה ראשון בהשתתפותו הפעילה של ליברמן, ובקרוב הוא צפוי לחבור לראש הממשלה, בנימין נתניהו, לסדרת סיורים ומפגשים פוליטיים. "ליברמן הוא נכס חשוב לליכוד ביתנו", אמרו אתמול גורמים במפלגה. "הוא יכול להשפיע על מצביעי ימין חילונים או מסורתיים שעברו בשבועות האחרונים לתמוך בבנט ולהחזיר אותם לתמוך במפלגה". מחר נתניהו צפוי לעמוד בראש מבצע נרחב של המפלגה ולשוחח בטלפון עם מתלבטים, כדי לשכנעם להצביע בעבורו.

במקביל, יושבת ראש מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', יצאה אתמול לאחד ממעוזי הליכוד המפורסמים, שוק מחנה יהודה, וסיירה שם. "אני מבינה שמחנה יהודה נחשב מעוז ליכודי, אבל תאמינו לי שזה לא נראה כך לפי לחיצות הידיים והברכות שקיבלתי", אמרה יחימוביץ', אחרי שראש ועד סוחרי השוק, אלי מזרחי, הודיע כי הוא מתפקד למפלגת העבודה.

היום תערוך מפלגת העבודה את אירוע השיא במסע הבחירות שלה, בכינוס ענק שישתתפו בו כאלף פעילים בגני התערוכה. לצד יחימוביץ' ינאם באירוע גם שר החינוך בממשלת רבין הראשונה, אהרון ידלין. בנוסף, יעלו לבמה כל אחד מ-25 המועמדים הראשונים ברשימת המפלגה, שיציגו במשפט אחד את הסיבה להצביע למפלגה. הזמרת דנה אינטרנשיונל, התומכת במפלגה, תחתום את האירוע

נתניהו עם חיילות בעוטף עזה, אתמול. בליכוד האשימו את לבני בכותרת של אובמה נגד נתניהו צילום: אדי ישראל
נתניהו בכנס הליכוד ביתנו באשדוד, אתמול. במפלגה החליטו להבליט את נוכחותו של ליברמן והוא צפוי לחבור לנתניהו לסדרת סיורים פוליטיים צילום: אילן אסייג
הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ