עשרות קצינים לרמטכ"ל: הרשעת המג"ד בפרשת הנגמ"ש תגרום לשבר גדול בצה"ל

הקצינים תוקפים את החלטת הפרקליטות הצבאית שחרף מסקנות ועדת בדיקה הגישה כתבי אישום בפרשה בה נהרג אסף וקסמן. צה"ל: "הרמטכ"ל מוצא טעם בדברים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

150 קצינים במילואים פנו במכתב לרמטכ"ל לקראת גזר הדין במשפטם של הקצינים שהורשעו בהתרשלות בפרשת מותו של רס"ל אסף וקסמן בקריאה: המשך הפעולות המשפטיות נגד אנשי המילואים יביא לשבר במערך כולו.

ביום ראשון צפוי להינתן גזר הדין בפרשת מותו של רס"ל במילואים אסף וקסמן, שנהרג בהתהפכות נגמ"ש באימון מילואים בחודש נובמבר 2007 בשטח אש סמוך לנחל דליות. בחודש שעבר הרשיע בית הדין הצבאי המיוחד בקריה שני קצינים בכירים בהתרשלות – מפקד גדוד המילואים של וקסמן, סא"ל במילואים אסף רפלד, וראש מטה האוגדה אליה השתייך וקסמן, אלוף משנה שלומי כהן.

עוד קבע בית הדין כי מפקד הפלוגה שהועמד אף הוא לדין, רס"ן דודי קלנר, יזוכה ויבוטל כתב האישום שהוגש נגדו. כתב אישום נוסף הוגש גם נגד מפקד הנגמ"ש בו נהג וקסמן, סמל (מיל') ניב יפתח, אך זה הורשע בתחילת שנת 2012 בהסדר טיעון בגרימת מוות ברשלנות. יפתח נידון למספר חודשי עבודות צבאיות, למאסר על תנאי ולהורדה לדרגת טוראי.

הפרקליט הצבאי הראשי דאז, אביחי מנדלבליט, הורה על הגשת כתבי האישום נגד ארבעת המפקדים לפני כארבע שנים, אז יוחסה להם עבירה של גרימת מוות ברשלנות. זאת למרות שבעבר המליצה ועדת חקירה צבאית שבדקה את התאונה ושמסקנותיה אומצו על ידי מפקד פיקוד הצפון דאז, האלוף גבי אייזנקוט, להסתפק בצעדים פיקודיים בלבד נגד המעורבים ובהדחת מפקד הפלוגה.

"אנו הנכונים ומזומנים תמיד לבוא ולבצע, ללמוד ולעשות, להשקיע ולתרום, לא יכולים לקבל את 'זריקתו של עמיתנו אסף רפלד לכלבים' בעת קרות האסון", כתבו הקצינים במילואים לרמטכ"ל בני גנץ. "אי הפנמת מציאות חייו של מג"ד המילואים, כפי שתוארה בבית הדין על ידי רבים וטובים מאתנו, עלולות לגרום לשבר גדול לצה"ל", הוסיפו.

חותמי המכתב, שנשלח שלשום (שלישי), הינם קצינים במילואים בתפקידים בכירים, רבים מהם מפקדי גדודים וחטיבות. "כתב האישום לא היה צריך להיות מוגש פה. היתה פה כניעה ללחצים חיצוניים, שאסור היה להיכנע להם", טוען אל"מ (מיל') משה פישר, אחד ממובילי מכתב הקצינים.

"בית הדין שרטט גבולות אוטופיים, שאינם מתיישבים עם המציאות. אנחנו לא מבקשים שום זכויות יתר או הקלות בתחום הבטיחות, אבל לא ייתכן שיהפכו את התחקיר ואת הציר הפיקודי למשחק מקדים, וכאשר יבואו אלופים כמו גדי אייזנקוט וישי בר, שיגידו שהמג"ד פעל כנדרש, בית הדין יתעלם מכך", אמר פישר והוסיף, "יש לנו טענה קשה על כך שמטריית השדה המבצעי זרה ואינה מוכרת לשופטי בית הדין. אסף רפלד לא אשם, וכך יתקשו מפקדי המילואים להעמיד כשירות נדרשת ליום פקודה, למלחמה".

במשפט התברר כי וקסמן נדרש לנהוג בנגמ"ש למרות שלא נהג בכלי רכב מסוג זה במשך תשע שנים לפני התאונה, ועבר רענון קצר בלבד לפני כן. וקסמן התהפך עם הנגמ"ש ונמחץ תחתיו למוות.

לפי הכרעת הדין, אל"מ כהן "התרשל באופן ממשי בבחינת תיק התרגיל" של האימון בו השתתף וקסמן וכי "בנסיבות אלו, החטיא הנאשם את נסיבות התפקיד". בנוגע לתפקודו של מפקד הגדוד אמרו השופטים כי הוא "התרשל במילוי חובותיו" במספר היבטים, בהם בכך שהטיל על מפקדי הפלוגות לכתוב את תיק התרגיל לפני האימון, ובכך שלא הכיר את הוראות הבטיחות. שופטי בית הדין קבעו בנוסף כי "חובת המפקד לעתים מחייבת אותו להימנע מאימון שלא עומד ברף הבטיחות המינימלי".

מצה"ל נמסר: "הפנייה התקבלה בלשכת הרמטכ"ל והיא תענה כמקובל במישרין בתקופה הקרובה. הרמטכ"ל מוצא טעם רב מהדברים שעולים במכתב ובכוונתו ללמוד אותו על פרטיו ולהוביל שיח מכבד ומעריך על הנושא מול הקצינים החתומים עליו".

הנגמ"ש בו נהג אסף וקסמן לאחר ההתהפכות, נובמבר 2007צילום: ג`יני

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ