נער פלסטיני נפצע אנושות מאש צה"ל ליד בית לחם

מדובר בפעם השלישית בשבוע האחרון שבה נפגע פלסטיני כתוצאה מאש צה"ל בגדה. בתקרית אחרת בצפון הרצועה, נפצע פלסטיני מאש צה"ל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נער בן 15 נפצע אתמול (שישי) באורח אנוש מאש צה"ל במחנה הפליטים עאידה הסמוך לבית לחם. הנער, תושב מחנה הפליטים אלעזה הסמוך, נורה בראשו והועבר לבית חולים מקומי. בהמשך הוא הועבר לבית החולים הדסה עין כרם בירושלים להמשך טיפול.

מדובר באירוע השלישי בשבוע האחרון שבו נפגע פלסטיני כתוצאה מאש צה"ל בגדה. בשבת נהרג פועל פלסטיני בן 21 במצודת יהודה סמוך למחסום מיתר, וביום שלישי נהרג נער פלסטיני בן 16 בכפר בודרוס.

בצה"ל הסבירו כי התקרית אתמול החלה כאשר כ-30 פלסטינים התקהלו סמוך למעבר קבר רחל, יידו אבנים והשליכו מטען נפץ לעבר מתחם הקבר וכוחות הביטחון. מדובר צה"ל נמסר כי ״מבדיקה ראשונית עולה כי הכוח ירה לעבר פלסטיני שהתקרב עם רוגטקה ויידה אבנים. הוא נפגע ופונה לטיפול על ידי הסהר האדום. נסיבות האירוע נבדקות״.

בתקרית אחרת באזור בית להיא שבצפון רצועת עזה, נפצע פלסטיני נוסף מאש צה"ל. בצבא אומרים כי עשרות פלסטינים התקהלו בסמוך לגדר, באזור שבו הצבא אוסר על שהיית פלסטינים. לפי הצבא, "הפלסטינים החלו להתפרע תוך שהם מנסים לפגוע בגדר המערכת. כוחות צה"ל פעלו להרחיקם". במהלך תקרית זו ירה הכוח אש חיה לכיוון ההתקהלות, ממנה נפצע אחד מהפלסטינים.

היום עצרה משטרת מחוז ש"י 15 פלסטינים וישראלים שניסו לעבד אדמות שעליהן השתלטו מתנחלים, באזור המאחז מצפה יאיר שבדרום הר חברון. הפלסטינים, תושבי אזור סוסיא, ביקשו לעבד את אדמותיהם יחד עם פעילים מארגון תאעיוש. במקום המתינו להם כוחות משטרה גדולים, כשברשותם צו שטח המגדיר את המקום כשטח צבאי סגור, וכלי רכב להתזת מים מסריחים המכונה "בואש".

לאחר דין ודברים החלו השוטרים לעצור את הנוכחים באשמת הפרת צו שטחי צבאי סגור. עשרה פלסטינים וחמישה ישראלים נעצרו ונלקחו לתחנת המשטרה בחברון. בין היתר נעצרה אישה פלסטינית עם בתה בת השנתיים.

אחד הפעילים שנכח במקום אמר ל"הארץ" כי "בחודשים האחרונים יש מגמה ברורה באזור דרום הר חברון - לגרש פלסטינים מאדמותיהם הפרטיות הסמוכות להתנחלויות ומאחזים. זאת, בניגוד לפסיקת בג"ץ ולהוראות היועץ המשפטי לצה"ל באוגדת איו"ש בדבר חובתו של צה"ל להבטיח גישת בעלי אדמות פלסטינים לאדמותיהם ולעבדן".

מהמשטרה נמסר כי הפעילים ניסו להגיע לשטח שנוי במחלוקת סמוך למצפה יאיר, וחלקם נעצרו בגין כניסה לשטח צבאי סגור ואחרים על תקיפת שוטרים.

אתמול הקימו כ-400 פעילים ותושבים פלסטינים מכפרים באזור צפון מערב ירושלים מאחז חדש תחת השם "אל-כרמה" (הכבוד). המאחז הוקם בשטח שבין הכפרים בית איכסא וליפתא בטענה כי השטח מיועד להפקעה על ידי ישראל במסגרת בניית גדר ההפרדה. הפעילים, רובם מבית איכסא וליפתא, בנו אוהלים במקום והכריזו כי במקום יוקם כפר חדש , ואף ציינו כי בימים הקרובים יתחילו בבניית מסגד במקום.

חוסאם א-שיח', חבר הוועד למאבק העממי באזור צפון ירושלים, אמר כי ההחלטות של ישראל בכל הנוגע לשליטה על שטחים וקרקעות פלסטיניות באזור ירושלים יהפוך את הישוב לבית כלא גדול מאחר ועל פי התוכניות הישראליות שטחים נרחבים בצפון ודרום הישוב יופקעו.

א-שיח' יצא בקריאה לתושבי הכפר והיישובים הסמוכים ליטול חלק במאבק ואף פנה לנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) וראש הממשלה סלאם פיאד, להכריז על אל-כראמה ככפר פלסטיני. הפעילים בשטח הכריזו על שורה של צעדים שינקטו במהלך הימים הקרובים, בין היתר, הקמת אוהלים נוספים במקום, נטיעת עצי זית בשטח, בניית מסגד ופעילות חברתית ותרבותית שתתקיים מדי יום בשעות הערב.

לפני כשבוע, כמאתיים פלסטינים הקימו מאחז של 21 אוהלים בשטח E1. למקום הגיעו אנשי המינהל האזרחי, שהוציאו צו לסילוק "פלישה טרייה" מאדמות מדינה. ארבע משפחות בדואיות מהאזור, הטוענות לבעלות על הקרקע, עתרו לבג"ץ בבקשה למנוע את ההריסה. בית המשפט אישר את העתירה והוציא צו ארעי שמנע את הפינוי.

יממה לאחר שהוקם, פינו מאות שוטרים וחיילים את המאחז, והותירו בו את האוהלים והציוד שהיה במקום. ברביעי האחרון ביטל בג"ץ את הצו שאסר את פינוי המאחז הפלסטיני. בדיון שנערך בנושא טענה המדינה כי גורמים בכירים ברשות הפלסטינית היו מעורבים בהקמת האוהלים . זאת במטרה לעורר הפרות סדר חמורות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ