גילי כהן
גילי כהן

השב"כ עצר לפני כשלושה שבועות שני אחים, תושבי הכפרים הבדואים הלא מוכרים בנגב, שהודו בחקירתם כי בכוונתם לבצע פיגועים בישראל. בחקירה התגלה כי בפרשה מעורבים גם שני אזרחים יהודים, שאחד מהם חייל צה"ל. השניים נעצרו על ידי משטרת ישראל בחשד כי סיפקו לשני האחים אמצעי לחימה שנגנבו מהצבא בתמורה לסמים.

מחמוד אבו קוידר, בן 24, נעצר בסוף דצמבר והודה בחקירתו בשב"כ כי התכוון לבצע פיגועים בבאר שבע, כולל פיגוע התאבדות בתחנה המרכזית בעיר, פיגוע דריסה בבניין מירס, ופיגוע ברכבת ישראל. לטענת השב"כ, גם אחיו הצעיר סאמח אבו קוידר, בן 21, היה מעורב בתכנון הפיגועים.

עוד נטען כי מחמוד אסף מודיעין על יעדי הפיגועים והתעניין ברכישת כלי רכב לטובת פיגוע הדריסה שתכנן. בשב"כ אומרים כי הוא אף תכנן לייצר רקטות ולשגרן לאתרים שונים בישראל – ואף רכש לטובת כך חומרים המתאימים לייצור. החומרים נתפסו בביתו של מחמוד ועל מחשבו אותרו הנחיות להכנת רקטות ומטענים. מחקירת מחמוד בשב"כ עלה כי הוא אף הכין בביתו מטעני צינור הודות למידע שאסף באינטרנט וכי הוא בחן את פיצוצם של המטענים בשטחים פתוחים.

מחמוד אבו קוידר

לפי השב"כ, מחמוד הודה כי רכש תחמושת מחייל בשירות סדיר, תמורת סמים שסיפק לו. החייל ומחמוד תכננו אף לגנוב רובה מהבסיס שבו שירת, אך תוכנית זו לא יצאה לפועל.
בשירותי הביטחון הסבירו כי מחמוד הושפע מעקרונות האידיאולוגיה הג'יאהדית, ונהג לצפות ולהוריד סרטונים המתעדים פיגועי טרור מהעולם. לפי השב"כ, הוא נרשם כמתנדב באתר הג'יאהד האיסלאמי בפלסטין כאחד המוכן לבצע פיגועים כנגד ישראל. אחיו, סאמח, הודה כי היה מעורב בייצור המטענים וכי סייע לו להסתיר את התחמושת שנגנבה מתוך בסיסי הצבא.

סאמח אבו קוידר

ביום שישי הוגשו על ידי הפרקליטות במחוז הדרום כתבי אישום נגד שני העצורים לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. מהשב"כ נמסר כי "מדובר בפרשה חמורה, במסגרתה נחשפו אזרחים ישראלים, תושבי הנגב, שתכננו לבצע פעילות טרור בשטחי מדינת ישראל, נגד אזרחי המדינה ונגד כוחות הביטחון". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ