תא"ל צור שספג ביקורת במלחמת לבנון ה-2 יקודם לדרגת אלוף

גיא צור יקודם ימונה למפקד זרוע היבשה. הוא יחליף את האלוף סמי תורג'מן שייכנס לתפקיד אלוף פיקוד דרום במקום טל רוסו

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

תת אלוף גיא צור יועלה לדרגת אלוף וימונה למפקד זרוע היבשה - כך החליט היום (ראשון) הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ. תא"ל צור, שמשמש כיום כראש אגף התכנון בצה"ל, פיקד במלחמת לבנון השנייה על אוגדה 162, וספג ביקורת על תפקודה במהלך הלחימה בלבנון.

האוגדה עליה פיקד צור קיבלה תחת אחריותה את הלחימה בחזית המזרחית של דרום לבנון. בתחקיר שנערך לאחר המלחמה נמתחה ביקורת חריפה על תפקודה של האוגדה, בעיקר בכפרים סלוקי ורנדוריה ונטען כי היא פעלה באופן הססני ואיטי. דו"ח וינוגרד קבע כי האוגדה עליה פיקוד צור לא השלימה את משימותיה במהלך הלחימה במסגרת הפעילות הקרקעית של צה"ל לפני כניסתה לתוקף של הפסקת האש.

לאחר המלחמה שובץ צור על ידי הרמטכ"ל דאז דן חלוץ למפקד המרכז לאימוני יבשה בצאלים - בסיס ההכשרה המרכזי לאנשי המילואים בצאלים. מינוי זה ספג ביקורת, בין היתר גם של שר הביטחון דאז, עמיר פרץ. בעקבות הביקורת הוחלט לשנות את שיבוצו של צור לראש החטיבה האסטרטגית באגף התכנון. אך לאחר מכן הפך הרמטכ"ל גבי אשכנזי את ההחלטה, וצור קיבל את התפקיד בצאלים.

בחודש יולי 2008, בעת שהיה בטיסה במטוס קרב שנועדה לתאר את שיתוף הפעולה בין כוחות היבשה לאוויר, משך תא"ל צור בידית שנועדה לקפל את כן הגלגלים, וגרם לכך שמטוס הקרב נפל על גחונו ונגרם לו נזק קל

במסגרת סבב המינויים, יעבור מפקד זרוע היבשה המכהן, האלוף סמי תורג'מן, לפקד על פיקוד הדרום ואילו טל רוסו, המפקד הנוכחי, יפרוש משורות הצבא לאחר 35 שנות שירות. האלוף רוסו היה בין המועמדים לתפקיד סגן הרמטכ"ל הבא של צה"ל, אך לבסוף נבחר האלוף גדי אייזנקוט לתפקיד, אליו נכנס בשבוע שעבר.  

תא"ל גיא צורצילום: דן קינן

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ