ברק מתכנן לשנות את תוואי גדר ההפרדה ולנתק פלסטינים מ-E1

באזור הכפר א-זעיים נותרה פרצה בגדר, כדי לאפשר הכנסת מעלה אדומים לשטחה. במע' הביטחון יש הטוענים: לא מדובר בשיקולים ביטחוניים מוצקים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שר הביטחון אהוד ברק החליט לאחרונה לסגור את הפרצה בגדר ההפרדה בין ירושלים למעלה אדומים, ולהציב את הגדר בין הכפר א-זעיים לבין אזור E1. משמעותה של ההחלטה היא שמעלה אדומים תישאר מחוץ לגדר, ושהגדר תרחיק תושבים פלסטינים מאזור E1. התוכנית תובא בשבוע הבא לאישור ראש הממשלה נתניהו.

בגדר ההפרדה קיימות עדיין כמה פרצות, בעיקר באזורים הנחשבים כרגישים מבחינה מדינית. אחת הפרצות, שאורכה שלושה קילומטרים, נמצאת באזור א-זעיים, כפר פלסטיני קטן הנמצא בין מעלה אדומים לירושלים, על גבולה המוניציפלי של הבירה.

בניית הגדר לא הושלמה באזור זה, אך קיימת בו חומה המונעת מתושבי א-זעיים, האסורים בכניסה לישראל, להיכנס לירושלים. כביש הגישה של הכפר עובר במחלף ממחסום א-זעיים, התוחם את ירושלים ממזרח, לכיוון מעלה אדומים וים המלח. הפרצה במקום נותרה כדי להשאיר פתח הנדסי להכללת מעלה אדומים בתוך הגדר.

עבודות בנייה בגדר ההפרדה באיזור שועפט, בחודש שעברצילום: רויטרס

לאחרונה עלה הנושא שוב על שולחנו של ברק, שבחן את החלופות השונות והחליט לפסול את חלופת הכללת מעלה אדומים בשל עלויות המהלך הגבוהות.

ביחס לא-זעיים התלבט ברק בין השארתו של הכפר ממזרח לגדר לבין הכללתו בשטח ישראל. ההבדל המרכזי בין שתי האפשרויות נוגע לאזור E1, שממשלת נתניהו מתכוונת לקדם את הבנייה בו, למורת רוחה של הקהילה הבינלאומית. שביל גישה מוביל מהכפר לאזור 1E, ודרכו הגיעו הפלסטינים שהקימו את המאחז באב אל-שמס לפני כשבועיים.

בישיבות שנערכו לאחרונה במשרד הביטחון החליט ברק להכניס את א-זעיים לישראל כדי לנתקו מ-E1. בכך ינותק באופן סופי השטח השנוי במחלוקת מהרצף הטריטוריאלי הפלסטיני. במשרד הביטחון עומלים כעת על עבודת מטה בעניין לקראת הצגתו לנתניהו.

החלטת שר הביטחון ביחס ל-E1 מעוררת כמה סימני שאלה. תוואי הגדר אמור להיקבע על בסיס שיקולים ביטחוניים בלבד, ובמקרה זה עשויים להיות מעורבים גם שיקולים מדיניים.

מלבד זאת, אם התוואי אכן יושלם תושבי א-זעיים ייוותרו בין החומה במערב הכפר לגדר במזרחו ועשויים לעתור בעניין לבג"ץ. כבר עתה יש במערכת הביטחון קולות הטוענים כי שיקולי הביטחון העומדים מאחורי ההחלטה אינם מוצקים.

במשרד הביטחון הוחלט גם לקדם את פתיחתו של כביש חיזמה-ענתא. הכביש, העובר בתפר שבין א-זעיים לירושלים, אמור לשרת את הפלסטינים הנעים מצפון הגדה - אזור ג'נין, שכם ורמאללה - אל ערי הדרום, בהן בית לחם וחברון. כך הכביש יחצה את E1 לכיוון עזריה ויגיע לבית לחם.

התועלת המדינית האפשרית שבפתיחת הכביש היא ערעור על הטענה לפיה E1 מחלק את הגדה לשניים, משום שהכביש עובר ממערב ל-E1 אך ממזרח לירושלים.

הכביש נסלל בעבר, אך מכיוון שלא נפתח הוא נהרס חלקית ויש לקיים בו עבודות תשתית. כשהכביש ייפתח, ישראל עשויה לטעון שלא רק שאינה לא מחלקת את הגדה לשניים, אלא להיפך: היא משפרת את התחבורה בין רמאללה לבית לחם.

לשכת שר הביטחון הפנתה ללשכתו של מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף איתן דנגוט. מלשכת דנגוט לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ