ניסוי מוצלח למערכת "כיפת ברזל" המשודרגת

הניסוי התמקד בבדיקת שיפורים שבוצעו ביכולות המכ"מ והתוכנה שמפעילה את המערכת. בקיץ תימסר לידי צה"ל סוללת יירוט שישית במספר

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בניסוי שהתקיים לפני כמה ימים הצליחה מערכת "כיפת ברזל" ליירט רקטות גם בטווח גדול יותר מכפי יכולתה כיום. הניסוי הנוכחי בוצע כחלק משורת ניסויים שמטרתם להרחיב את פעילותה של מערכת ההגנה האקטיבית אל מול רקטות כבדות.

הצלחת הניסוי הוא שלב נוסף בדרך להצבת מערכות כיפת ברזל גם באזורים שאינם מאוימים בטילים מרצועת עזה בלבד. בנובמבר בוצע במערכת ניסוי דומה שהתמקד ביכולות המכ"מ המשודרג (MMR), וביכולתו להוביל ליירוט רקטות בעלות טווח גדול יותר מכפי זה שבו טיפלה המערכת עד כה.

כיום מפעיל מערך ההגנה האווירית של צה"ל חמש סוללות כיפת ברזל, שרק אחת מהן מחזיקה ביכולות משודרגות ובמכ"מ מתקדם. סוללה שישית במספר צפויה להימסר לידי חיל האוויר בחודשי הקיץ. שתי הסוללות הללו יופעלו בחירום על ידי אנשי מילואים. במקביל, צפוי צה"ל לשדרג לאורך השנה את ארבע הסוללות הנותרות ולהתקין בהן מכ"מ חדש יותר.

כיפת ברזלצילום: מוטי מילרוד

במבצע "עמוד ענן" נורו לעבר ישראל חמש רקטות פאג'ר בסך הכל. שלוש מתוכן יורטו בהצלחה על ידי מערכת כיפת ברזל. "התחלנו עם קסאמים והתקדמנו לרקטות בקוטר 122 מילימטר", הסביר גורם המעורה בעניין, "התכנון המקורי נתן לנו את האפשרות 'למתוח' את היכולת של כיפת ברזל וזו הולכת ומשתפרת עם הזמן, בעיקר בזכות שיפורים במכ"מ ותוכנה המפעילה את המערכת ('בלוק')".

ממשרד הביטחון נמסר כי סדרת הניסויים "נועדה להרחבת הביצועים ושיפור היכולת של המערכת אל מול מגוון חסר תקדים של איומים. הניסוי, שהושלם בהצלחה, יביא לשדרוג היכולות המבצעיות של מערכת כיפת ברזל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ