הביטחון שנדחק לשוליים

זוכרים את התחזיות שניבאו כי הבחירות יתנהלו בצל האיום האיראני? בפועל, הגרעין נעדר מהקמפיינים, וכך גם אל-קעאדה שהולך ומתבסס בסיני ובגולן

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קשה להגדיר על מה בדיוק התנהלה מערכת הבחירות המסתיימת היום, אך די מפתיע לגלות עד כמה שוליות היו בה השאלות הביטחוניות והמדיניות. אם בחירות 2006 התקיימו בצל מימוש ההתנתקות מרצועת עזה (והתוכנית שלא יושמה להתכנסות בגדה המערבית) ובחירות 2009 נערכו על רקע תחושת הכישלון היחסי במלחמה בלבנון וההצלחה המסוימת שנחל צה"ל במבצע "עופרת יצוקה" בעזה, הבחירות הפעם נעדרו פוקוס ביטחוני ממשי.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמנם הצטלם בכל הזדמנות עם חיילים וחיילות והרבה לאוורר את המעיל הקרבי שלו במסעות הבחירות, אבל הוא המעיט במתכוון בדיבורים על הבעיה האסטרטגית העיקרית המעסיקה אותו - הטיפול באיום הגרעין האיראני. זוכרים את כל התחזיות שהבחירות הללו יתנהלו סביב שאלה אחת ויחידה, איראן? זה לא מה שקרה בפועל. נתניהו, שרק בספטמבר האחרון הזהיר בנאומו בעצרת האו"ם כי טהראן עלולה לעמוד על סף ייצור פצצה גרעינית ראשונה כבר בקיץ 2013, הסתפק רק באזכורים כלליים של הבעיה האיראנית בנאומי הבחירות שלו. מרבית מתחריו לא עשו אפילו את זה.

אבל הביטחון עומד, בכל זאת, בלב המסר העיקרי שמשדר נתניהו לבוחרים. המסר הוא שהשקט הביטחוני, היחסי מאוד, ששרר כאן בארבע השנים האחרונות, נובע מהעוצמה שמקרינה ממשלתו כלפי חוץ ומהחשש של יריבים באזור להיקלע למסלול התנגשות ישיר אתה. כשהליכוד טוען במודעות שלו שישראל זקוקה לראש ממשלה חזק, הדגש הוא על מצבה הביטחוני של ישראל. טענתו, בתמצית, היא שכאשר הטלטלה הערבית נמשכת במזרח התיכון, כשקיצוני אל-קאעדה נראים בגבול הסורי בגולן ובגבול המצרי בסיני, אפשר לסמוך על נתניהו שלא ישגה ויציע לערבים ויתורים מפליגים. אם, בסופו של דבר, נתניהו אכן ינצח הערב, זה יקרה משום שרוב הבוחרים קנו את הטיעון הזה, לא מפני שהם מתפעלים בהכרח ממדיניותו הכלכלית.

נתניהו וברק בסיור בחטיבת עזה, בשבוע שעבר צילום: קובי גדעון / לע"מ

נתניהו מפיק רווח פוליטי מכך שיריביו בשמאל ובמרכז משאירים את הזירה הזו נטושה לגמרי. העבודה בראשות שלי יחימוביץ' ויש עתיד של יאיר לפיד בורחות כמו מאש מכל התייחסות מדינית משמעותית. התנועה של ציפי לבני משלמת מס שפתיים לצורך בהחייאת תהליך השלום עם הפלסטינים, בלי להסביר כיצד באמת הדבר יקרה בנסיבות הנוכחיות. שלוש המפלגות כמעט אינן נוגעות בשאלת איראן.

כשזו התמונה, נתניהו יכול לאפסן את האיום האיראני בהקפאה עמוקה. הוא יישלף רגע אחרי הבחירות, כשיסבירו לנו שיש צורך בממשלה רחבה (ואולי גם בהישארותו של אהוד ברק במשרד הביטחון) כדי להתמודד עם האיומים חסרי התקדים, ובראשם איראן.

הביטחון יחזור למוקד העיסוק אחרי הרכבת הקואליציה, לא פחות מהצרות הכלכליות, משום שנתניהו יידרש לטפל בשלושה עניינים דחופים. הראשון והבוער מכולם יהיה תקציב הביטחון - והדרישה הגוברת לקצץ בו, לנוכח הגירעון בתקציב המדינה וירידת האיום הצבאי הקונבנציונלי על ישראל מצד מדינות ערב. ברקע תרחף עדיין איראן: הדו"ח הבא של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בפברואר יציג כנראה התקדמות נוספת בתוכניות האיראניות. עד הקיץ יצטרך נתניהו להחליט אם לאמץ את הגישה האמריקאית, שלפיה ניתן עדיין להסתפק בטיפול באיראן באמצעים מדיניים (ובראשם החרפת הסנקציות), או להיצמד להתחייבויותיו הקודמות, להיערך לפעולה צבאית ישראלית באיראן ולהסתכן בהתנגשות מדינית חזיתית עם ממשל אובמה.

העניין השלישי, הנשכח והחבול אך הרלוונטי כנראה כתמיד, הוא התהליך המדיני עם הפלסטינים. הרשות הפלסטינית השיגה הישג מוגבל בנובמבר האחרון, עם ההכרה בה כמדינה במעמד משקיפה באו"ם. ההנהגה ברמאללה נערכת לצעדים הבאים, שסימניהם כבר נראים בשטח בשבועות האחרונים. זו לא תהיה כנראה אינתיפאדה חמושה, אבל ייתכן שדי יהיה בשילוב של הפגנות עממיות, הקמת מאחזים פלסטיניים כתשובה למאחזים הישראליים, ושיטפון של עתירות לבג"ץ כדי להוציא את הגדה מהקיפאון הנוכחי.

עם תמיכה מדינית מוצהרת של אירופה בפלסטינים, עם סימפתיה מארצות הברית ונחישות פלסטינית מחודשת, ספק אם אפשר יהיה להשאיר לאורך זמן את שאלת עתיד השטחים בפינה הנידחת שאליה העדיפו לדחוק אותה מרבית המפלגות הישראליות במשך כל מערכת הבחירות האחרונה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ