ברק מנע מסגן הרמטכ"ל לנאום בכנס לזכר ליפקין-שחק

סגן הרמטכ"ל היה אמור לנאום על אתגרי הצבא. לדברי גורמים ביטחוניים, הופעה בנושא זה יום אחד בלבד לאחר הבחירות - בעייתית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון אהוד ברק סרב לאפשר לשני אלופים לנאום בכנס לזכרו של הרמטכ"ל לשעבר, אמנון ליפקין-שחק, שמתקיים היום (רביעי) במרכז הבינתחומי הרצליה. בכנס היו אמורים לשאת דברים סגן הרמטכ"ל הנכנס, האלוף גדי איזנקוט, ומפקד המכללות הצבאיות, האלוף יוסי ביידץ. גורמים ביטחוניים הסבירו כי הופעתם של קצינים בכירים, יום לאחר הבחירות, בנושאי הגבלת הכוח הצבאי - הינו דבר בעייתי ולכן זו סורבה. רק לאחר שהופעל לחץ רב, אושר לאלוף ביידץ לנאום.

אתמול נודע למארגני הכנס כי שר הביטחון ברק סרב לאפשר את השתתפותם של שני האלופים. האלוף (במיל') ישי בר הסביר בפתח הכנס כי הסירוב הינו בשל זמן הפנייה לאישור השתתפותם של האלופים - שהיה קצר מועד.

אולם גורמים הקשורים לקיום הכנס טוענים כי האישור להשתתפותם של האלופים הועבר ללשכת ברק לפני מספר ימים, אמנם באיחור, אך כזה שהיה מאפשר לקבל את תגובתו לדברים. עוד ציינו כי האישור להשתתפותם של השניים ניתן על ידי דובר צה"ל, אך הותנה בכך שלא ישודר באמצעי תקשורת אלקטרוניים. לבסוף, הגיעו הצדדים להסכמה כי צוות מיחידת ההסרטה של דובר צה"ל הוא שיתעד את השתתפותם של האלופים בווידיאו, ויורשה להפיץ את ההקלטה לאחר מכן לאמצעי התקשורת השונים.

איזנקוט וברקצילום: אריאל חרמוני / משר

הכנס לזכרו של הרמטכ"ל לשעבר מתקיים בחלוף שלושים לפטירתו, והוא עוסק במגבלות הפעלת הכוח הצבאי - בהיבט המוסרי, האסטרטגי והמשפטי. לפי תוכנית הכנס, היה האלוף איזנקוט אמור להציג את הניסיון הצבאי בעשור האחרון, וכן להגיב בנושא הלחימה הא-סימטרית (לחימה אותה מנהל צבא מול ארגון שאינו צבאי, דוגמת הלחימה שניהל צה"ל בעשורים האחרונים). האלוף ביידץ היה אמור להתמקד באתגרים האסטרטגיים והמבצעיים שעומדים בפני הצבא בלחימה מעין זו.

לפי הנהלים המוכרים, ראיון של אלופים מכהנים, כמו גם הופעה פומבית בתקשורת, טעונה את אישורו של שר הביטחון. שר הביטחון שוהה כעת בדאבוס שבשוויץ, בה מתכנס בימים האחרונים הפורום הכלכלי העולמי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ