מצ"ח פתחה בחקירת מותה של פלסטינית, שנורתה היום ליד בית לחם

לובנא חנש, נורתה היום בידי חייל צה"ל סמוך לבית לחם מטווח של 40 מטרים. בתוך כשבועיים נהרגו מאש צה"ל ארבעה פלסטינים בגדה ושניים ברצועה

חיים לוינסון
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון
גילי כהן

מצ"ח חוקרת את נסיבות מותה של לובנא חנש בת 21 מבית לחם, שנורתה היום (רביעי) על ידי קצין צה"ל בכביש 60 בין בית לחם לחברון. חנש היא האשה הראשונה שנהרגה מירי צה"ל בגדה מאז אפריל 2007, וההרוגה הרביעית בתקריות בגדה בשבועיים האחרונים.

התקרית אירעה סמוך לשעה 14:00. סגן מפקד החטיבה המרחבית יהודה, סא"ל שחר ספדה, נסע עם נהגו בכביש המוביל מירושלים לחברון. לדבריו, סמוך למחנה הפליטים אל-ערוב הבחין בצעירים שיידו לעבר הרכב בקבוקי תבערה. השניים יצאו מהרכב, הנהג פתח באש וספדה החל לרדוף אחר משליכי הבקבוקים.

מהירי נפצעה חנש, סטודנטית בת 21 ממחנה הפליטים אל-עאידה שליד בית לחם, היא מתה על שולחן הניתוחים בבית החולים בחברון. צעירה נוספת שהיתה באזור נפצעה קל מפגיעת קליע. הירי עצמו בוצע ממרחק של 40 מטרים, מהכביש לעבר השדה. 

שתי הצעירות הלכו מהמכללה הנמצאת סמוך לכביש וביקשו לעלות על אוטובוס הביתה. עד ראייה המתגורר בסמוך סיפר ל"הארץ" כי שהה בביתו ושמע יריות. הוא יצא החוצה והבחין ברכב אזרחי שבסמוך אליו עמדו שני הקצינים, ללא שכפ"ץ או קסדה. אחד הקצינים ירה והשני ביצע מרדף. הוא לא הבחין בפגיעה בחנש.

הלוויתה של ההרוגה הפלסטינית האחרונה, לובנא חנש בבית לחם, אתמולצילום: אי–פי

ביקור בזירת התקרית העלה תמיהות על התנהלות החיילים. השניים, שהיו בנסיעה לא מבצעית, החליטו לעצור, לפתוח בירי ולבצע מעצר בלב כביש ראשי, סמוך למחנה הפליטים אל-ערוב. קטע כביש זה הוא אזור מועד לפורענות, וניתן להזעיק את כוחות צה"ל באזור.

קצין בפיקוד המרכז אמר כי בסריקות שנערכו לאחר מכן באזור נמצאה שקית עם מספר בקבוקי תבערה. דובר צה"ל סירב להשיב לשאלה אם הנשים היו מטרות הירי. נמסר כי "מפקד אוגדת איו"ש הנחה את כלל מפקדי החטיבות לכנס את המפקדים בגזרה ולדון באירועים ובהוראות הפתיחה באש. מטבע הדברים, עד תום שלבי התחקירים וחקירות מצ"ח לא ניתן לפרט לעומק את פרטי האירוע".

לפני עשרה ימים חתם אלוף פיקוד המרכז ניצן אלון על צו שהכליל עבירה חדשה בחוק העונשין בשטחים. זהו העתק של חוק "סיכון אדם בנתיב תעבורה" הישראלי, הקובע עונש מאסר של עשרים שנה על מי שגורם סכנה לכלי רכב באמצעות הנחת חפץ או טיפול בדרך או בכלי רכב. בעניין זה נמסר מדובר צה"ל כי "הטיפול בתיקון החקיקה החל כבר לפני שנה, במטרה לקרב בין המצב המשפטי בישראל (סעיף 332 לחוק העונשין) למצב המשפטי ביהודה ושומרון". 

היום מת מפצעיו סלאח עמארין, בן 15 מבית לחם, שנורה ביום שישי סמוך לקבר רחל. על פי גרסת הצבא הוא יידה אבנים באמצעות רוגטקה לעבר עמדת צה"ל ונורה. בעת הלווייתו אירעו עימותים עם כוחות צה"ל סמוך לקבר רחל, ומתחם הקבר נסגר למבקרים. מפרטי המקרה עלה הכוח חש בסכנה לאחר שהצעיר התקרב לכיוונו.

מבירור התקרית שהתבצע בפיקוד המרכז ציינו הלוחמים כי הירי כוון דווקא לרגליו של הצעיר הפלסטיני, אך זה נפגע מפרטי המקרה עולה כי מדובר בירי שנעשה במהלך הפגנה מקומית שכללה יידוי אבנים וזריקת בקבוק תבערה, וכי הכוח חש בסכנה לאחר שהצעיר התקרב לכיוונם עם רוגטקה ויידה אבנים. מבירור התקרית בפיקוד המרכז ציינו הלוחמים כי הירי כוון דווקא לרגליו של הצעיר הפלסטיני, אך זה נפגע לבסוף בראשו ונפצע אנושות.

בשבוע שעבר נהרג סמיר עוואד, נער פלסטיני בן 16, בכפר בודרוס. מבירור ראשוני של האירוע עלה כי הפתיחה באש בתקרית זו בוצעה בניגוד להוראות המקובלות בצבא. לפני כשבועיים נהרג עודאי קמיל מוחמד דרוויש, פועל פלסטיני בן 21 מאש צה"ל במצודת יהודה סמוך למחסום מיתר, לאחר שניסה לחצות את הגבול. גם תקרית זו עוררה שאלות נוקבות בנוגע לפתיחה באש של הכוח בשטח, משום לא נשקפה לחיילים כל סכנת חיים. בשתי תקריות אלה טרם הסתיימה חקירת מצ"ח. 

מלבד התקריות בגדה, בתקריות שאירעו סמוך לגבול ברצועת עזה נהרגו בחודש האחרון שני פלסטינים מאש צה"ל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ