תוצאות הבחירות בישראל לא מבשרות על עתיד חדש בשביל הפלסטינים

הציבור הפלסטיני טרוד בעיקר בבעיות פנים ולא בבחירות בישראל. מנהיגיו דואגים להדגיש שיש עתיד היא מפלגת ימין ו"מה שהיה הוא שיהיה"

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

זמן קצר אחרי פרסום תוצאות הבחירות הסופיות, כבר מתברר שהן מקשות על העמדה הפלסטינית. דווקא כישלונו היחסי של בנימין נתניהו והצגת הצלחתה של "יש עתיד" כהישג לגוש מרכז-שמאל עודדו מיד את אירופה וארה"ב לשוב ולבקש שהפלסטינים ישובו לשולחן המשא ומתן עם ישראל. באש"ף מצפים להגברת לחץ זה – גם מצד אירופה, שהתנגדותה הרשמית למפעל ההתנחלויות הישראלי קולנית יותר מזו של ארה"ב.

באש"ף וברשות הפלסטינית יודעים שהמערב יכול ומוכן ללחוץ עליהם, תוך הפעלת "מקל וגזר" דיפלומטיים, בעוד שמנגד ולמרות הגינויים הרשמיים הוא לא לוחץ על ישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות, כולל בירושלים המזרחית – התנאי הפלסטיני הבסיסי לשיבה למשא ומתן.

מול הלחץ המערבי נתון מחמוד עבאס – הנשיא הפלסטיני ויו"ר אש"ף – ללחץ חברתי כלל-פלסטיני שלא להיכנע לדרישות המערביות ולא לשוב למו"מ. לדברי גורם באש"ף, עבאס דבק בהחלטתו שלא לחזור לשיחות לפי המתכונת הישנה: הצדדים נפגשים, ישראל בונה ומפקיעה אדמות והפלסטינים מגנים. דוברו, נביל אבו רדיינה, אמר שהפלסטינים מוכנים לשוב למו"מ עם כל ממשלה ישראלית שתפעל לפי התוואי של החלטת האו"ם על מדינה פלסטינית בגבולות 1967. גורם באש"ף אמר ל"הארץ" כי "לא נצהיר שלא נשוב למו"מ. בסופו של דבר, אנחנו מוסלמים ונוצרים טובים ומאמינים בנסים, ואולי נתניהו ישתנה".

אבו מאזןצילום: אי–פי

אוסאמה חמדאן, ראש מחלקת יחסי החוץ בחמאס שמבקר בימים אלו ברצועה, קלע לתחושה הכללית כשאמר בדיון פומבי בעזה שעל עבאס לבחון מחדש את כל מסלול המו"מ. לפי ידיעה שפורסמה בעיתון המזוהה עם חמאס, "פלסטין", היוצא לאור בעזה, אמר חמדאן ששיבת נתניהו לראשות הממשלה אינה מבשרת טובות. הוא ביקש מעבאס "לבחון מחדש, בחינה לאומית וכוללת ובהגינות, יחד עם פוליטיקאים, עם מומחים ועם הזרמים הפוליטיים הפלסטיניים השונים את מסלול הפשרה עם האויב הישראלי, שאורכו קרוב לעשרים שנה". עוד אמר שעל הפלסטינים לבחון היטב את הפגמים שבמסלול זה, ולברר את הסיבות שהוא לא השיג את מה שציפו לו הפלסטינים.

ברמה האישית, בצמרת הרשות הפלסטינית ואש"ף מרוצים מהמכה שספג נתניהו. אבל לדיפלומטים המערביים שמנתחים את הבחירות כהישג למרכז-שמאל הישראלי, נציגי אש"ף עונים ש"יש עתיד" היא אולי מפלגת מרכז בישראל, אבל בעיני הפלסטינים היא מפלגת ימין לכל דבר, שתומכת בהשארת ההתנחלויות ורואה במזרח ירושלים חלק מבירת ישראל. "מספיקה העובדה שיאיר לפיד סירב מראש להיכלל בגוש עם המפלגות הערביות", אמר ל"הארץ" פקיד באש"ף.

הפגנה נגד יוקר המחייה ברמאללהצילום: דניאל בר און

כנראה בשל הציפייה מראש שדבר לא ישתנה, מערכת הבחירות הישראלית והבחירות עצמן עוררו מעט עניין בחברה הפלסטינית. לדברי ד"ר רסאן אל ח'טיב, מהמחלקה לתקשורת באוניברסיטת ביר זית ובעבר ראש מחלקת הדוברות של ממשלת סלאם פיאד, "אלו הבחירות הישראלית שעוררו הכי פחות עניין אצלנו, מאז שנות התשעים".

הציבור הפלסטיני טרוד בעיקר באי-תשלום משכורות נובמבר ודצמבר, בשביתות החלקיות והכלליות שמקיים המגזר הציבורי ובתנודות במצב שיחות הפיוס הפנים פלסטיני. כפי שהעריכו הפלסטינים, אמר ח'טיב, "תוצאות הבחירות מוכיחות שבכל מה שקשור לפלסטינים, מה שהיה הוא שיהיה". לדבריו הוא אינו "מאמין בנסים. אם הקהילה הבינלאומית, וברק אובמה בראשה, שוב תיתן לנתניהו יד חופשית, יפלו שני קורבנות. האחד הוא פתרון שתי המדינות – מדיניות נתניהו תסגור לחלוטין את הצוהר לפתרון זה; הקורבן השני יהיה ההנהגה הפלסטינית המתונה, הנוכחית. הנהגה זו קשורה לתהליך השלום ולשתי מדינות. חולשת התהליך והתפוררות החזון גורמות בהכרח להחלשת ההנהגה. היא תגיע לסופה הטבעי, כי המדיניות שתמכה בה לא הוכיחה את עצמה כמדיניות שעובדת". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ