השב"כ: ישראלים לא נהרגו ב-2012 בפיגועים בגדה ובירושלים, לראשונה מאז 1973

דו"ח של שירות הביטחון הכללי מראה כי למרות זאת, ב-2012 נרשמה עלייה בטרור העממי בגדה, בעיקר השלכת בקבוקי תבערה והנחת מטענים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

חרף עלייה בהיקף הטרור בשנה החולפת בגדה המערבית, לראשונה אין הרוגים ישראלים כתוצאה מפעילות טרור בשטחי יהודה ושומרון, כך פרסם היום (חמישי) השב"כ.

דו"ח שירות הביטחון הכללי, המתפרסם היום כחלק מסיכום שנת 2012 בארגון, מנסה לנתח את המגמות בהתמודדות של מערכת הביטחון עם הטרור. לפי השב"כ, עיקר העלייה בטרור בגדה נובע ממה שמכונה "טרור עממי", בעיקר השלכת בקבוקי תבערה. בשנה החולפת נרשמו 578 פיגועים בגדה המערבית – הכוללים השלכת בקבוקי תבערה, מטעני נפץ ועוד, זאת לעומת 320 מקרים בשנת 2011. ביהודה ושומרון נרשמה עלייה של 42% במספר הפיגועים שכללו ירי, הנחת מטען נפץ או השלכת רימון נפץ. 

לפי נתוני השב"כ, לראשונה מאז שנת 1973 לא נהרגו ישראלים בפיגועים בגדה המערבית ובירושלים. 10 ישראלים נהרגו השנה באירועים ביטחוניים: שישה כתוצאה מירי רקטות, שניים מפיגועי ירי (מהם אחד בישראל, בחודש מארס האחרון ברמלה), ועוד שניים מפיגועים משולבים בגבול ישראל-מצרים.

סריקות של צה"ל לאחר פיגוע בגבול ישראל-מצרים, השנהצילום: אליהו הרשקוביץ

מניתוח היקף ירי הרקטות עולה כי שנת 2012 היא שנת השיא במספר שיגורי הרקטות מהרצועה לעבר ישראל. השנה נרשמו 2,327 רקטות ששוגרו לעבר ישראל וכן 230 פצצות מרגמה. זאת לנוכח העלייה בהיקפי הירי בתקופה שקדמה למבצע עמוד ענן ובמהלכו. לאחר סיום המבצע ובעקבות ההסכמות שהושגו להפסקת הלחימה בין הצדדים, לא שוגרו רקטות שנחתו בישראל. לנתונים אלו יש להוסיף שמונה רקטות שנורו מסיני לישראל, רובם לעבר העיר אילת. בשב"כ מציינים כי ארגוני הטרור ברצועה ממשיכים להתחמש באמצעי לחימה מתקדמים, וכי הברחות הנשק לרצועה דרך סיני נמשכות, וכוללות גם נשק נגד טנקים ונגד מטוסים, לרבות רקטות ארוכות טווח. רק השנה נרשמו 11 ניסיונות לירות נשק נגד מטוסי צה"ל, לעומת ניסיון בודד בשנת 2011. ההערכה במערכת הביטחון היא כי לאחר מבצע עמוד ענן ינסו הארגונים להמשיך ולהתחמש מחדש, בעיקר ברקטות. 

לצפייה בדו"ח המלא לחצו כאן

מבחינת פעילות האגף לסיכול טרור יהודי, מציינים בשב"כ כי על פי נתוני הארגון, השנה חלה ירידה של 40% במספר הפיגועים נגד פלסטינים, שבהם היו מעורבים פעילי ימין: 18 אירועים לעומת 30 בשנה הקודמת לה. בשב"כ מציינים כי גזרת בנימין היא המשמעותית ביותר בפעילות אנשי תג מחיר. עוד הוסיפו כי עיקר העלייה נרשמה במעורבותם של קטינים בפיגועים עצמם ובפעילות אחרת המכוונת נגד פלסטינים, בין היתר, השלכת בקבוק התבערה לעבר מונית פלסטינית בסמוך לבית עין שבה נפצעו שישה פלסטינים. 43 כתבי אישום הוגשו נגד פעילי ימין, ו-29 הורחקו באופן מנהלי משטחי הגדה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ