קרי: מקווה שתוצאות הבחירות בישראל יאפשרו לחדש את תהליך השלום

שר החוץ הבא של ארה"ב שלח גם מסר לאיראן: "נעשה הכל כדי למנוע מאיראן נשק גרעיני. אסור לטעות בנחישותנו להפחית את האיום הגרעיני"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הסנאטור ג'ון קרי, שמונה באחרונה לתפקיד שר החוץ הבא של ארה"ב, אמר היום (חמישי) בשימוע בוועדת החוץ של הסנאט, כי הוא מקווה שתוצאות הבחירות בישראל יאפשרו לחדש את המו"מ עם הפלסטינים.

"היו בחירות אתמול (בישראל, ב"ר) ואיננו יודעים איזו ממשלה תהיה", אמר קרי. "אני מתפלל שאולי זה יהיה רגע שבו נוכל לחדש את המאמץ כדי להביא את הצדדים למו"מ ולעלות על מסלול אחר מזה שהיינו עליו בשנים האחרונות. אני ארצה לנסות לעשות זאת". קרי הוסיף בשימוע כי הוא חושש שכישלון בהתנעת תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים יביא לכך ש"החלון או הדלת לפתרון של שתי מדינות עלולים להיסגר והדבר יהיה הרסני לכולם".

המועמד לתפקיד שר החוץ האמריקאי ציין כי הוא אינו מעוניין להיכנס לפרטי תכניותיו בנושא הפלסטיני-ישראלי כדי לא לפגוע ביכולתו לחדש את המו"מ. "יש לי הרבה מחשבות על האתגר הזה", אמר קרי, "אבל אני לא רוצה לסכן את הנושא על ידי דרישות פומביות מאחד מהצדדים".

ג'וןקרי, היום בשימוע בסנאטצילום: אי-אף-פי

קרי ציין כי התקדמות בתהליך השלום במזרח התיכון תשפיע לטובה על האינטרסים האמריקאים במזרח התיכון כולו. "הרבה ממה שאנחנו רוצים לעשות באזור קשור למה שקורה או לא קורה בין ישראל לפלסטינים", אמר קרי. "בחלק מהמקומות זה תירוץ אבל במקומות אחרים זה רצון אותנטי".

קרי שיגר גם מסר לאיראן במהלך השימוע שעבר בוועדת החוץ של הסנאט. "נעשה כל מה שאנחנו יכולים כדי למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני – המדיניות שלנו אינה מדיניות של הכלה", אמר קרי. "ניתן לדיפלומטיה כל הזדמנות להצליח, אבל לאף אחד אסור לטעות בנחישותנו להפחית את האיום הגרעיני".

קרי נשאל בשימוע לגבי עמדתו בנושא המו"מ עם איראן. הוא ציין כי ארה"ב רוצה שהאיראנים יעמדו במחויבויות הבינלאומיות שלהם. "הנשיא הבהיר שהוא מוכן להיכנס לדיאלוג דו-צדדי מול איראן", אמר קרי. "כולנו מקווים שנשיג התקדמות בחזית הדיפלומטית. אני אומר זאת לאיראנים ואני מקווה שהם מאזינים – לא קשה להוכיח שזו תכנית גרעין למטרות שלום – מדינות אחרות עשו זאת. זה דורש פיקוח קפדני וסטנדרטים ברורים. האיראנים צריכים להבין שאין סדר יום אחר – אם התכנית שלהם למטרות שלום הם יכולים להוכיח זאת וזה מה שאנחנו מחפשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ