צבי בראל
צבי בראל

ליוסף רזקה, יועצו המדיני של איסמעיל הנייה, אין כלל ספק: "תוצאות הבחירות בישראל הן תבוסה לנתניהו", הוא פסק. לא סתם כישלון כי אם עוד כישלון ברצף שהתחיל עם מבצע עמוד ענן, המשיך במפלה באו"ם מול הצלחתו של מחמוד עבאס להשיג הכרה במדינה פלסטינית משקיפה, והסתיים ביחסים הצוננים עם ברק אובמה.

במשחק סכום אפס, כישלון לנתניהו אמור לכאורה להיות הישג לחמאס. אבל סאמי אבו זוהרי, דובר חמאס, מודע למלכודת בתפישה שלפיה אילו השמאל היה מנצח, אפשר היה לראות בו פרטנר ראוי למשא ומתן . "היעדרו של הנושא המדיני מן הבחירות בישראל מעיד גם על יתר המפלגות, מרכז ושמאל, שכולן מסכימות על המשך התוקפנות נגד הפלסטינים והתנכרות לזכויותינו הלאומיות", הוא אמר בראיון עיתונאי. על פי התפישה הזאת, תבוסת הימין – אם זו תבוסה – אינה משנה כלל את המשוואה שלפיה אין ולא יכול להיות פרטנר ציוני למשא ומתן.

השאלה אם יש או אין פרטנר לשיחות, ששרטטה את קו הגבול בין מחנות הימין והשמאל בישראל, היתה גם אחד מקווי ההבחנה הנוקשים והמובהקים בין פתח לחמאס. בעוד עבאס דבק בעמדה לפיה משא ומתן עם ישראל הוא האמצעי היחיד לקדם את האינטרסים הפלסטיניים, וכי רק לארצות הברית יש כוח לייצר פרטנר ישראלי, חמאס ראה במאמץ הזה דבר הבל חסר ביסוס במקרה הטוב, ושיתוף פעולה עם האויב במקרה הגרוע. בשנה האחרונה לא היה לעבאס מנוס אלא להסכים שלא רק שנתניהו איננו פרטנר, הציבור הישראלי לא יכול להצמיח פרטנר חלופי בבחירות.

אולם בניגוד לתפישת חמאס, עבאס אינו רואה פסול עקרוני בניהול משא ומתן עם ישראל, אם תבוא עם הצעה קבילה שתהיה מגובה בערבות אמריקאית, גם אם נתניהו יהיה זה שינהל את המשא ומתן מהצד הישראלי. "אנו נשתף פעולה עם כל ממשלה ישראלית שתאמץ את עקרון שתי המדינות לשני עמים, תפסיק את הבנייה בהתנחלויות ותקבל את החלטת האו"ם מחודש נובמבר, בדבר ההכרה במדינה פלסטינית כמדינה משקיפה באו"ם", אמר השבוע נביל אבו רודיינה דוברו של מחמוד עבאס.

עבאס, השבוע. הפערים המדיניים בין חמאס לפתח מכתיבים את המו"מ לפיוס בין המדינותצילום: אי-אף-פי

הפערים הללו בין חמאס לפתח בשאלה המדינית, מכתיבים גם את עקרונות המשא והמתן לפיוס, שמתנהל בקצב משתנה מאז נחתם הסכם קהיר ביניהם בנובמבר 2011. זאת, אחרי כמעט חמש שנים מאז ההסכם הכושל במכה שנחתם בתחילת 2007 ומאמצי התיווך המצריים, שחודשו בשנת 2009. על פי ההסכמות שהושגו בסוף השנה שעברה בין חאלד משעל לעבאס, אמורים שני הצדדים להתחיל בסוף החודש בדיונים מעשיים ליישום הסכם הפיוס. בינתיים נראה כי הדיונים הללו לא יתחילו לפני החודש הבא ואולי אף מאוחר יותר, מועד שאינו מנותק מתהליך הרכבת הקואליציה בישראל, אשר תצטרך להבהיר לפלסטינים לאן פניה מועדות.

מכאן נגזרים גם פערי העמדות בסדר העדיפויות הפלסטיני. בעוד עבאס עומד על כך שיש לקיים תחילה בחירות להנהגה הפלסטינית גם בעזה וגם בגדה, שעל פי תוצאותיהן ייקבעו חלוקת המשרות ותחומי האחריות בין התנועות, חמאס מצדו תובע להקים תחילה ממשלת אחדות, לבצע רפורמה בהרכב אש"ף באופן שיבטיח לחמאס מעמד משמעותי בארגון, ולהגיע להסכמה על פעולת מנגנוני הביטחון.

בחמאס חוששים שאם יתקיימו בחירות לפני הקמתה של ממשלת אחדות ולפני שיסוכמו סדרי חלוקת השלטון, עלול עבאס להשתמש בתוצאות הבחירות כדי לקבוע על פיהן, ולא על פי הסכמה מוקדמת, את חלוקת תחומי האחריות. במצב כזה עלול חמאס להפוך לעוד פלג פלסטיני שממתין לתורו בחלוקת התפקידים, ולא כמי שיכול להכתיבם על בסיס הסכם הפיוס.

חשש אחר של חמאס הוא שתוצאות הבחירות עלולות להצביע על כך שרוב הציבור הפלסטיני מעדיף את הגישה המדינית של עבאס מול ישראל וארה"ב, ובכך ייקלע חמאס לעמדה בלתי אפשרית: אם יתנגד למהלך מדיני ייראה כמי שמתנגד לפיוס עם פתח. לעומת זאת, אם יקבל את עמדת הציבור, הוא ייאלץ להתכחש לעמדותיו האידיאולוגיות.

אולם זה גם הימור מצדו של עבאס. אם הבוחרים הפלסטינים יעדיפו את חמאס, יתרסק הסיכוי למשא ומתן מדיני וכמוהו גם ההזדמנות לשיתוף פעולה בינלאומי עם המדינה הפלסטינית. אולם אז יוכל עבאס לפרוש בשקט מתפקידו מבלי שיישא באחריות לקריסתה של פלסטין, או למסור את המפתחות לישראל, שתנהל בעצמה את השטחים.

חמאס אינו עיוור לשדה המוקשים הזה והוא מנסה לאחוז במקל בשני קצותיו. הוא הודיע שהוא מסכים שעבאס יהיה ראש הממשלה שתוקם בהסכמה. בכך רומז חמאס כי לא יתנגד שעבאס ימשיך לפעול בערוץ המדיני כל עוד מוסכם שכל הסכם בין ישראל לפלסטינים, אם יושג, יעבור למשאל עם פלסטיני.

השבוע נפגש בקטאר חאלד משעל עם ג'יבריל רג'וב, שנושא בתואר הרשמי של ראש הוועד האולימפי הפלסטיני, אבל בפועל הוא משמש שליח מיוחד של עבאס. פרטי הפגישה לא פורסמו אבל על פי מקורות פלסטיניים ברמאללה, רג'וב עשוי להיות הממונה מטעם עבאס על יישום סעיפי שיתוף הפעולה הביטחוני בהסכם הפיוס הפלסטיני.

שיתוף פעולה זה יכלול את מיזוג מנגנוני הביטחון, והקמת מפקדה מאוחדת שבה ישתתפו אנשי פתח, חמאס והג'יהאד האיסלאמי. הבחירה ברג'וב איננה מקרית ולא רק בשל עברו כממונה על הביטחון המסכל. לרג'וב יש קשרים טובים עם כמה מן הבכירים בישראל והוא מקובל כמי שאפשר "לעשות אתו עסקים".

המחלוקת בשאלה המדינית והיעדר הסכמה בין חמאס ופתח בשאלת הבחירות, מספיקים לכאורה כדי לא להמתין בנשימה עצורה לפיוס פלסטיני. ואולם, מצרים, סעודיה וקטאר מפעילות לחץ כבד על הצדדים להגיע לפיוס מהיר. מצרים, השושבינה ובעלת החסות של הסכם קהיר, שואפת שחמאס תהפוך לתנועה פוליטית לגיטימית, על פי הדגם של האחים המוסלמים, כדי שתוכל להסיר את עזה מרשימת האיומים על מצרים. כל עוד חמאס היא תנועת התנגדות מזוינת, היא, או יריבותיה ברצועה ובסיני, עלולות להצית את עזה מחדש, לגרור תגובה ישראלית קשה שתאלץ את מצרים להיכנס שוב לתפקיד המאוס של מתווך.

כל עוד מתנהל המשא ומתן בין פתח לחמאס, לישראל יכול להיות תפקיד משמעותי דווקא בתקופת ביניים. זאת, אם תודיע בזמן הקרוב שהיא מוכנה להתחיל במשא ומתן עם מחמוד עבאס על בסיס חלק מעקרונות היסוד שהוא מציע. למשל, לאמץ שוב, בפה מלא ובקול רם, את עקרון שתי המדינות לשני עמים, ולהודיע שגם נושא ההתנחלויות יכול לעלות לדיון. זו יכולה להיות התחלה ראויה שעשויה לספק לעבאס נתיב מהיר לחידוש המשא ומתן ולהעמיד את חמאס בפני דילמה. זה גם יכול להיות מבחנו המדיני הראשון של יאיר לפיד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ