שר החוץ הבא של ארה"ב יבוא לארץ כדי לחדש את המגעים

הסנאטור ג'ון קרי יבקר בארץ לפני הרכבת הממשלה החדשה במטרה לבחון דרכים לחידוש תהליך השלום. בשלב זה לא ימנה קרי שליח מיוחד לתהליך השלום

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

הסנאטור ג'ון קרי, מועמדו של נשיא ארה"ב אובמה לתפקיד שר החוץ, צפוי לבקר בישראל וברשות הפלסטינית כבר בפברואר, זמן קצר אחרי שמינויו יאושר על ידי הסנאט. שני פקידים ישראלים בכירים ציינו כי קרי מעוניין לבוא לאזור בהקדם האפשרי, ייתכן אפילו לפני הרכבת הממשלה החדשה בישראל, ולהתחיל לבחון דרכים לחידוש תהליך השלום.

לדברי הפקידים הבכירים, עדיין לא נקבע תאריך מדויק לביקור, אך הוא יתקיים בפברואר. קרי יבוא לישראל במסגרת סיור אזורי רחב שיכלול כנראה גם את מצרים וירדן וייתכן שגם את סעודיה.

אחד הפקידים הישראלים הבכירים ציין שלפני עשרה ימים נפגש סגן שר החוץ דני אילון בוושינגטון עם כמה ממקורביו של קרי ושמע מהם כי קרי מעוניין לחדש את המאמץ האמריקאי בנושא הישראלי-פלסטיני. עם זאת, בשלב זה לא ימנה קרי שליח מיוחד לתהליך השלום, אלא יבוא בעצמו לאזור.

לדברי הפקיד הבכיר, לקרי אין בשלב זה יוזמת שלום מגובשת, אולם הוא מעוניין להגיע לאזור בהקדם האפשרי ולבחון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) אם בכלל יש אפשרות לחדש את המגעים בין הצדדים. "הנשיא אובמה לא מתכוון לעסוק באופן אישי בנושא הישראלי-פלסטיני וייתן לקרי את מלוא הסמכות, העצמאות והגיבוי בעניין", אמר אחד הפקידים הישראלים הבכירים. "אם קרי יעריך שיש סיכוי להתקדם בתהליך השלום הוא ישקיע בכך מאמץ אישי ויבוא לאזור במינון גבוה, אבל אם יראה אחרי כמה ביקורים שאין רצון מצד הצדדים להתקדם, הוא יעבור לעסוק בסוגיות אחרות, כמו אפריקה או היחסים עם סין ורוסיה".

המועמד לתפקיד שר החוץ, ג'ון קריצילום: אי-פי

קרי, שאתמול עבר שימוע בוועדת החוץ של הסנאט לקראת ההצבעה על מינויו, אמר כי הוא מקווה שתוצאות הבחירות בישראל יאפשרו לחדש את המשא ומתן עם הפלסטינים. "היו בחירות (בישראל, ב"ר) ואיננו יודעים איזו ממשלה תהיה", אמר קרי. "אני מתפלל שאולי זה יהיה רגע שבו נוכל לחדש את המאמץ כדי להביא את הצדדים למשא ומתן ולעלות על מסלול אחר מזה שהיינו עליו בשנים האחרונות. אני ארצה לנסות לעשות זאת". מזכיר המדינה הבא נמנע מלספק פרטים על תוכניותיו בנושא הישראלי-פלסטיני בשימוע אתמול. "יש לי הרבה מחשבות על האתגר הזה", אמר קרי. "אבל אני לא רוצה לסכן את הנושא באמצעות דרישות פומביות מאחד מהצדדים... אני מאמין שיש דרך לחדש את המשא ומתן". קרי אמר בשימוע כי הוא חושש שכישלון בהתנעת תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים יביא לכך ש"החלון או הדלת לפתרון של שתי מדינות עלולה להיסגר והדבר יהיה הרסני לכולם".

תוצאות הבחירות, בדגש על זכייתה של יש עתיד ב-19 מנדטים, התקבלו בהפתעה מסוימת בוושינגטון. בממשל האמריקאי לא מכירים את לפיד כלל, מלבד כמה פגישות שקיים אתו בחודשים האחרונים שגריר ארה"ב בישראל דן שפירו. בבית הלבן עוקבים כעת מקרוב אחרי תהליך הרכבת הממשלה והמגעים הקואליציוניים.

בממשל יש כאלה, כמו קרי, שרואים בתוצאות הבחירות כהזדמנות פז לחדש את תהליך השלום ולהתקדם בצורה משמעותית. מנגד, יש לא מעט בכירים אמריקאים שסבורים שתוצאות הבחירות לא ישנו דבר בכל הנוגע להתנהלותו של בנימין נתניהו בסוגיה הפלסטינית, אלא רק יגרמו לישראל להתמקד עוד יותר בסוגיות פנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ