ברק: לארה"ב תכנית לבלום את הגרעין האיראני בפעולה כירורגית

שר הביטחון דיבר בוועידה בדאבוס ואמר כי במקרה שהסנקציות ייכשלו, "הפנטגון הכין מספר סכיני מנתחים, משובחים ומתוחכמים למדי"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר במהלך ראיון שקיים ביום חמישי בוועידה הכלכלית בדאבוס כי לוושינגטון יש תכנית מבצעית המאפשרת לה לבצע "פעולה כירורגית" נגד איראן. לדברי ברק, התוכנית היא מוצא אחרון לבלימת תכנית הגרעין האיראנית.

ברק סיפר כי נהג להתלוצץ עם עמיתיו האמריקאים בנושא, "נהגתי לומר להם, אתם יודעים, שאנחנו מדברים על פעולות כירורגיות אנו חושבים על סכין מנתחים, אתם חושבים על אזמל ופטיש 5 ק"ג". אולם לדבריו, זה אינו המקרה עם הטיפול של ממשל אובמה בנושא האיראני. הוא ציין כי "בהוראת הבית הלבן, הפנטגון הכין מספר סכיני מנתחים, משובחים ומתוחכמים למדי. לא מדובר כאן בעניין של פתיחה במלחמה כוללת או כישלון לבלום את איראן, בנסיבות מסוימות ובהיעדר ברירה, ניתן יהיה לסיים את הסיפור עם פעולה כירורגית".

ברק הוסיף עוד כי יש להטיל סנקציות חריפות יותר על טהראן, הכוללות הטלת איסור על ייצוא וייבוא. עם זאת, שר הביטחון הסתייג ואמר כי רוסיה וסין ימנעו ככל הנראה אישור החלטה כזו במועצת הביטחון של האו"ם.

ברק בביקורו בשווייץ, לפני כשבועיים צילום: אי–פי

אתמול אמרה דוברת משרד החוץ האמריקאי ויקטוריה נולנד כי אמנם השיחות בין איראן והמעצמות מתוכננות להיערך השבוע, אך ארה"ב ושותפותיה מופתעות פעם אחר פעם כי האיראנים ממשיכים ליצור תנאים מקדימים חדשים, לשנות את התאריכים ומיקום השיחות. היא ציינה עם זאת כי המגעים לקביעת מיקום עבור השיחות נמשכים. חוסר שביעות הרצון של ארה"ב מבטא ספקות שהטילו גם גורמים אירופיים בנוגע לעיכוב קיומן (המכוונת לדבריהם) של השיחות מצד האיראנים.

דו"ח של קבוצת מומחים אמריקאים מהמכון למדע וביטחון בינלאומי (ISIS), קבע לאחרונה כי איראן תוכל לייצר עד אמצע 2014 אורניום מועשר המתאים לייצור נשק בכמות שתספיק לפצצה גרעינית אחת או אפילו יותר. הערכה זו שונה מההערכות שהשמיע ראש הממשלה נתניהו, ולפיה איראן תגיע לנקודה הקריטית ב-2013. מחברי הדו"ח סבורים כי ארצות הברית ובעלות בריתה צריכות להדק בצורה אינטנסיבית את הסנקציות על טהראן, לפני שהיא תגיע לנקודה הזו.

בחודש אוקטובר פורסם בניו יורק טיימס כי ארה"ב ואיראן הגיעו ביניהן להסכמה על קיום משא ומתן ישיר על תכנית הגרעין. לדברי בכירים בממשל אובמה, ההכנות לשיחות הישירות החלו, והן עשויות להיות הזדמנות דיפלומטית אחרונה כדי להימנע ממתקפה צבאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ