האו"ם יחקור שימוש של ישראל, ארה"ב ובריטניה במל"טים להתנקשויות

החקירה תיפתח עקב לחצים שהפעילו רוסיה, סין ופקיסטאן ותבחן אם השימוש תואם את החוק הבינלאומי. ישראל אינה מתכוונת לשתף פעולה עם החקירה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

האו"ם יחקור את השימוש שעושות ישראל, ארה"ב ובריטניה במטוסים ללא-טייס (מל"טים) להרוג פעילי טרור. במסגרת החקירה ייבחנו 25 מקרים שבהם בוצעו תקיפות באמצעות מטוסים ללא-טייס. בניגוד לבריטניה וארה"ב, ישראל אינה מתכוונת לשתף פעולה עם החקירה.

את החקירה יוביל צוות בראשות עורך הדין הבריטי בן אמרסון. הממונה על ענייני לוחמה בטרור מטעם הנציבה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה. החקירה תיפתח בעקבות לחצים שהפעילו רוסיה, סין ופקיסטאן. בחודשים הקרובים יאספו ראיות ויישמעו עדויות בכמה מדינות מתוך שאיפה להגיש דו"ח בנושא למזכ"ל האו"ם ולעצרת הכללית של האו"ם באוקטובר.

במסגרת החקירה ייבחנו התנקשויות בפעילי טרור בפקסיטאן, אפגניסטאן, תימן, סומליה ורצועת עזה. אמרסון ציין כי החקירה תבחן את השאלה האם השימוש במל"טים שמופעלים בשליטה מרחוק להתנקשות בפעילי טרור הינו חוקי ותואם את הדין הבינלאומי. הוא ציין בהודעה שפרסם כי "יש צורך דחוף להסדיר מסגרת משפטית ונהלים מבצעיים שיוודאו שהשימוש בטכנולוגיה הזו (של מל"טים תוקפים, ב"ר) יהיה בהתאם לדין הבינלאומי".

לפי פרסומים זרים, ישראל עושה שימוש בכמה סוגים של מל"טים להתנקשויות, במיוחד ברצועת עזה. ישראל אינה מודה שהיא עושה שימוש במל"טים לצרכים התקפיים וזו אחת הסיבות שהיא לא תשתף פעולה עם החקירה. בנוסף, ישראל אינה משתפת פעולה עם אף מהלך של המועצה או הנציבות לזכויות אדם של האו"ם מזה כמה חודשים, וזאת לאחר ההחלטה להקים ועדת חקירה בינלאומית בנושא ההתנחלויות בגדה המערבית.

למרות לחץ אמריקאי, ישראל תחרים גם שימוע בנושא מצב זכויות האדם בישראל

במקביל, ישראל צפויה להחרים שימוע מיוחד שיתקיים ביום שלישי ה-29 בינואר במועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה בנושא מצב זכויות האדם בישראל. השימוע מתקיים במסגרת הליך בשם "הסקירה האוניברסאלית התקופתית (UPR) שבו אחת ל-4 שנים מתקיים שימוע דומה לכל אחת ממדינות העולם.

לדברי מקור בכיר במשרד החוץ, ישראל מחרימה את השימוע במסגרת ההחלטה לנתק את הקשרים עם המועצה לזכויות אדם. בשבועות האחרונים מפעילה ארה"ב לחץ כבד על ישראל לשנות את עמדתה ולהופיע לשימוע. לפני כשבועיים התקיימו שיחות קשות בנושא בוושינגטון בין בכירים במחלקת המדינה לבין ראש האגף לארגונים בינלאומיים במשרד החוץ אהרון לשנו-יער.

עוזרת שרת החוץ האמריקאית לארגונים בינלאומיים אסתר ברימר ועוזר שרת החוץ לזכויות אדם מייקל פוזנר הדגישו בפני לשנו כי אם ישראל לא תופיע לשימוע, תהיה זו הפעם הראשונה שבה מדינה מערבית מחרימה את הביקורת התקופתית.

לדברי האמריקאים החרמה ישראלית תיתן תירוץ למדינות כמו איראן או סוריה להחרים גם כן את ההליך. בכירי מחלקת המדינה הבהירו ללשנו-יער כי חרף הטענות המוצדקות של ישראל כלפי המועצה לזכויות אדם של האו"ם, החרמה אינה הדרך הנכונה ותפגע במעמדה הבינלאומי של ישראל.

מל"ט "איתן" בבסיס חיל האוויר צילום: אוליבייה פיטוסי

"הצענו לישראל להגיע לשימוע ולתת את הצד שלה בסיפור בכל הנוגע למצב זכויות האדם בשטחה", אמרה שגרירת ארה"ב במועצה לזכויות אדם, איליין צ'מברליין דונהיו. "אני מקווה שנוכל למצוא פתרון".

לאחר שהאמריקאים לא הצליחו לשכנע את ישראל לשנות את עמדתה, הם מנסים "להציל אותה מעצמה" ולמנוע את ההחרמה באמצעים אחרים. יחד עם פולין, שמכהנת כנשיאה התורנית של המועצה לזכויות אדם, מנסים האמריקאים לדחות בכמה חודשים את השימוע שצפוי להתקיים שבוע, מתוך תקווה שבהמשך תשנה ישראל את עמדתה. עם זאת, מדינות מוסלמיות שחברות במועצה לזכויות אדם כמו איראן ופקיסטן יצטרכו לתת את הסכמתן לדחייה.

"הארץ" פנה באמצעות דובר משרד החוץ לראש האגף לארגונים בינלאומיים אהרון לשנו-יער וביקש לקבל פרטים הן בסוגיית השימוע במועצה לזכויות אדם והן בנושא חקירת האו"ם על השימוש במל"טים לסיכולים ממוקדים. התשובה שהתקבלה היתה: "אין תגובה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ