מצ"ח חוקרת התעללות בפלסטיני במת"ק קלקיליה

חבאס עודה המתין בתור במתקן, ולדבריו ענה בתקיפות לחייל שצעק עליו. לטענתו בתגובה החיילים כלאו אותו לשבע שעות ומנעו ממנו צרכים בסיסיים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בהוראת הפרקליטות הצבאית, מצ"ח החלה לחקור פרשיית התעללות בפלסטיני שהגיע לפגישה במנהלת התיאום והקישור בקלקיליה. לטענת חבאס עודה, פלסטיני מאזור קלקיליה, הוא הוחזק במתקן הכליאה במשך שבע שעות ונמנעו ממנו צרכים בסיסיים.

לפני מספר חודשים, עתר עודה לבג"ץ בבקשה לקבל היתר לעבור בשערים המוצבים בגדר ההפרדה. בתשובת המדינה נמסר כי ייקבע לו שימוע בפני קצין התיאום והקישור של קלקיליה, בו יוכל להשמיע את טענותיו בכל הנוגע להיתר.

השימוע נקבע ל-16 בינואר, לפני עשרה ימים. על פי תלונתו, בכניסה למת"ק היה תור ארוך. הוא אמר לאחד החיילים כי נקבעה לו פגישה לשעה 9:30. לדבריו, החייל צעק עליו ש"יסתום את הפה". עודה השיב לחייל באותה הלשון ואמר לו - ש"יסתום קודם". בשל כך, קרא החייל לשניים מחבריו. הם לקחו אותו מהתור, והכניסו אותו לחדרון קטן בתוך המתקן, כשהם לוקחים ממנו את הטלפון הנייד שלו, הארנק והחגורה.

במהלך הכליאה, הוא ביקש מספר פעמים לשתות מים ולצאת לשירותים, אך החיילים סירבו. לאחר שבע שעות של כליאה, פתחו החיילים את הדלת ואמרו לו שיסתלק מהבסיס כיוון שהוא "עושה בעיות".

בעקבות האירוע, פנו באי כוחו של עודה, עורכי הדין ידין עילם ושירה הרצנו מטעם המוקד להגנת הפרט, לפרקליטות המדינה, להתלונן על ההתעללות והכליאה הלא חוקית. בסוף השבוע שעבר נמסר כי המשטרה הצבאית החוקרת החלה לחקור את האירוע. כמו כן הוחלט כי השימוע יועבר לבסיס אחר. השניים ציינו כי "התנהגות החיילים במת"ק הינה מזעזעת ויוצאת דופן בחומרתה אולם היא סימפטום לכישלון של המנהל האזרחי בכל הקשור להנפקת היתרי כניסה לתושבים פלסטינים למרחב התפר".

מדובר צה"ל נמסר כי "לאחר קבלת תלונה בנושא האמור, הורתה הפרקליטות הצבאית למצ"ח לפתוח בחקירה לבחינת כלל נסיבותיו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ