בצלם: שימוש צה"ל בירי לפיזור הפגנות הביא ל-10 הרוגים פלסטינים מ-2005

דו"ח המפורסם הבוקר מתאר ליקויים בניסוח הוראות הפתיחה באש, ומציין כי הן מופרות "בשיטתיות". בחודש האחרון נהרגו 4 פלסטינים מאש חיה בגדה

גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן
גילי כהן

ארגון "בצלם" מפרסם היום (שני) דו"ח שקובע כי שימוש בנשק שנחשב ל"קטלני פחות", כמו ירי כדורי גומי או רימוני גז, על ידי צה"ל - הוביל להריגתם של עשרה פלסטינים החל מ-2005. בדובר צה"ל דוחים את עיקרי הדו"ח וטוענים כי האירועים המוצגים בו אינם משקפים את שגרת העבודה בצבא.

לפי הדו"ח, שבחן מקרי מוות של פלסטינים בהפגנות שבהם משתמשים כוחות הביטחון באמצעים לפיזור הפגנות הנחשבים לנשק קטלני פחות, מ-2005 נהרגו בגדה המערבית שישה פלסטינים מירי של כדורי גומי - כדורי מתכת המצופים בגומי; שני פלסטינים נהרגו מפגיעת רימוני גז בכינון ישיר; ושני פלסטינים נהרגו מפגיעת כדורי "טוטו" - נשק ששימש בעבר לירי ספורטיבי תחרותי ושהפרקליטות הצבאית אסרה להשתמש בו. עוד טוענים ב"בצלם" כי בעת ההפגנות והעימותים בגדה המערבית נהרגו מאז 2005, 43 פלסטינים מאש חיה. גילם הממוצע של אותם הרוגים עמד על כ-18.5 שנים.

הדו"ח מתאר גם ליקויים בניסוח הוראות הפתיחה באש בצה"ל, ומציין כי אלו מופרות "באופן נרחב ושיטתי. הדרגים הבכירים מכחישים שהפרת הוראות הפתיחה באש היא נורמה, ומתארים את הפגיעה באזרחים בעקבות שימוש לא חוקי באלפ"ה (אמצעים לפיזור הפגנות) כ'חריגה'". בין היתר, מדובר בירי של רימוני גז המכוונים לעבר אדם באופן ישיר (ירי שאסור לפי פקודות הצבא). ככל הידוע ל"בצלם" עד היום לא הועמד לדין אף איש כוחות ביטחון בגין פגיעה שכזו, של ירי רימוני גז בכינון ישיר ולא עקיף.

מעבר למיקוד באמצעים לפיזור הפגנות בהם עושה צה"ל שימוש, מציין הדו"ח באשר לשימוש באש חיה, כי גם כן חרף הוראות הפתיחה באש המקובלות, תועדו על ידי הארגון אירועים בהם ירי נפתח לעבר פלסטינים גם בנסיבות שאינן ניתנות להגדרה כ"סכנת חיים". בשלושת השבועות האחרונים אירעו ארבעה מקרים בהם נהרגו פלסטינים מאש צה"ל בגדה המערבית. בשלושה אירועים שונים, עולה חשש כי החיילים (ובמקרה אחד, קצין) לא פעלו לפי הוראות הפתיחה באש המקובלות.

המקרה הראשון אירע לפני כשבועיים, אז נורה עודאי דרוויש, צעיר בן 17 שניסה לעבור באחת מפרצות גדר ההפרדה בסמוך למצודת יהודה בדרום הר חברון, על ידי כוח צה"ל השייך לפיקוד העורף. שלושה ימים לאחר מכן, במהלך עימותים עם כוח שריון בהפגנה בבודרוס, נורה למוות סמיר עוואד, בן 16. ביום שישי של אותו שבוע נפצע נער באורח אנוש מירי כוחות צה"ל בקבר רחל. במקרה זה עולה כי הצעיר התקרב לכוח עם רוגטקה ויידה לעברם אבנים, וככל הנראה עולה כי החיילים פעלו בתקרית זו לפי ההוראות. בשבוע שעבר נהרגה לובנא חנש, צעירה פלסטינית בת 22, מפגיעת כדורים חיים שירה קצין צה"ל, שביקש לדבריו לפגוע בכמה פלסטינים שהשליכו בקבוקי תבערה בכביש 60.

אירועים אלה אינם מופיעים באופן מלא בדו"ח של "בצלם". כמו-כן, בעקבות ריבוי המקרים האחרונים, הורה מפקד אוגדת איו"ש, תא"ל חגי מרדכי, למפקדי החטיבות המרחביות לכנס את הקצינים הלוחמים, לשוחח עמם בנושא, ולחדד את הוראות הפתיחה באש. בנוסף, נפתחה חקירת מצ"ח לבדיקת האירועים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר בדו"ח מגמתי שעוסק בעיקרו במקרים שחלקם ישנים וחלקם עדיין נמצאים בחקירת מצ"ח. המקורות המוצגים בדו"ח, הנוגעים לשימוש באמצעים לפיזור הפגנות שברובם אינם תקפים או רלוונטיים, והאירועים שעליהם הצביע הארגון אינם משקפים את שגרת עבודת הצבא.

עוד נמסר כי "במקרים שבהם נעשה שימוש באמצעים שונים באזורים שונים, הדבר נובע אך ורק משיקולים ביטחוניים ומבצעיים ובהתאם לאופי הפרות הסדר והסיכון הנשקף מהן בכל מקרה ומקרה. צה"ל בוחן לעומק את התלונות המוגשות אליו, בהן טענה על הפרה של כללי הפתיחה באש, ובמקרים המתאימים נפתחת חקירת מצ"ח, בהתאם למדיניות החקירות שאושרה על ידי בית המשפט העליון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ