יעלון על המצב בסוריה: אם לא נרגיש מאוימים לא נפעל

המשנה לראש הממשלה התייחס גם לדיווחים על פיצוץ במתקן הגרעין באיראן: "העולם יידע מתישהו מה באמת קרה, בינתיים נמשיך לקרוא בעיתון"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

על רקע החשש הגובר מזליגה של נשק כימי מסוריה לידי חיזבאללה, התייחסו הבוקר (שני) המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון וראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון, עמוס גלעד, לנושא. "סוריה, כפי שהגדיר את זה ראש הממשלה, נמצאת בתהליך של אי יציבות", אמר גלעד לגלי צה"ל. "המאגרים הכימיים מוגנים בשלב זה, אבל זה כמו אזור געשי - צריך כל הזמן לעקוב אחרי זה. הגבול שלנו עם הסורים הוא גבול שקט בסך הכל, אבל המצב שם מחייב דריכות ומעקב מודיעיני מדוקדק".

"לסוריה יש כמויות גדולות מאוד של נשק כימי שפותחו במשך עשרות שנים", הוסיף גלעד. "אני מזכיר ששר ההגנה האמריקאי אמר כבר שהסורים הכינו עצמם לתקיפה של האזרחים שלהם, אבל זה לא קרה בגלל לחץ בינלאומי".

יעלון הוסיף ואמר כי "כל עוד ישראל לא מאוימת ולא קורה בסוריה שום דבר שמאיים עליה, היא לא מתערבת. התערבנו רק כשהיה ירי לשטחנו, ואז הגבנו והסורים הבינו את המסר".

מערכת כיפת ברזל באזור חיפהצילום: רמי שלוש

אתמול התייחס ראש הממשלה נתניהו למצב בסוריה ואמר כי "יש צבר של איומים והמציאות ממשיכה להתפתח ככל שהשטח רוגש ואנחנו צריכים להיות ערוכים וחזקים מול כל התפתחות". דבריו של נתניהו באו לאחר סוף שבוע שבו דיווחו אזרחים סורים רבים על היקף יוצא דופן של המראות מטוסים מבסיסי חיל האוויר במדינה. בד בבד, נפרסו שתי סוללות של מערכת היירוט כיפת ברזל בצפון הארץ - אחת מהן בחיפה.

יעלון וגלעד, שדיברו בתוכניתו של ניב רסקין, נשאלו גם על הדיווחים, שלא אומתו, בדבר פיצוץ תת-קרקעי גדול במתקן העשרת האורניום של איראן בפורדו שגרם, כביכול, לנזק רב וללכידתם מתחת לאדמה של 240 בני אדם. "קראתי על זה בעיתון", אמר יעלון. "העולם יידע מתישהו מה באמת קרה שם, בינתיים נמשיך לקרוא בעיתון". כשנשאל מה מידת הנזק שנגרם בפיצוץ, בהנחה שהיה כזה, אמר יעלון כי כל פעולה כזו מעכבת את תוכנית הגרעין הצבאית של איראן. "בעבר שמענו על וירוסים, על תולעים, על פיצוצים ועל טילים ארוכי טווח שהתפוצצו. כל דבר כזה מעכב. אם האיראנים לא היו מעוכבים כבר היתה להם יכולת גרעינית צבאית".

"אין שום טעם או צורך להתייחס לאירועים כאלה או אחרים", אמר גלעד בהתייחסו לנושא. "אם אתה מכחיש כל דבר שאתה לא עושה הם יחשבו ישר שכל דבר שאתה לא מכחיש כן עשית".

אתמול שוחח ריזא חלילי, שפרסם לראשונה את הידיעה על הפיצוץ במתקן הגרעיני בפורדו, עם "הארץ". כשהוא נעזר במכשיר שמעוות את קולו, אמר ריזא כי הסיפור שלו יאומת בקרוב, ושהמידע שלו בדוק ונשען על "המקורות שלי במשמרות המהפכה, במשרדי ממשלה ובמשרדו של המנהיג העליון חמינאי".

יש לציין כי עד עתה לא הופיע בשום מקור מהימן אפילו רמז לכך שהידיעה נכונה. כמו כן, אף גורם מוסמך באיראן או בכל מדינה אחרת לא אישר את הדברים, ובכלי התקשורת המערביים הגדולים והמכובדים, בעלי קשרים ומקורות בקרב גופי המודיעין. התעלמו מהדיווח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ