למרות איסור בג"ץ: צה"ל מתאמן ליד כפרים פלסטינים

האגודה לזכויות האזרח הגישה בקשה להפסיק את האימונים לאלתר. דובר צה"ל: האימונים נעשים כדין, לא נעשה כל שימוש בנשק

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

צה"ל מקיים בשבוע האחרון אימונים בסמוך לשלושה כפרים פלסטיניים בדרום הר חברון, באזור שהוכרז שטח אש 918. האימונים החלו ביום שני שעבר, בלא כל התראה מראש, וזאת שישה ימים בלבד אחרי שבג"ץ הוציא צו ביניים ארעי האוסר על צה"ל להעביר בכפייה את העותרים ובני משפחותיהם מבתיהם.

תושבי הכפרים ג'ינבה, תבאן ומרכז מדווחים כי האימונים כרוכים בפגיעה בשדות מעובדים שלהם, בשטחי מרעה ובבורות מים. לדברי מייצגיהם של התושבים – עורך הדין שלמה לקר והאגודה לזכויות האזרח - מדובר בהפרה של הוראות בג"ץ ושל התחייבויות קודמות שנתן הצבא לבית המשפט. לפיכך, הגישה אתמול (ראשון) האגודה לבג"ץ בקשה על פי פקודת ביזיון בית המשפט, "לכוף את המשיבים (שר הביטחון וצה"ל) בקנס לציית לצו, שניתן ביום 16.1.13, ולהורות להם להימנע מקיומם של אימונים, אשר יש בהם כדי להפריע למבקשים ולבני משפחותיהם לעבד את אדמותיהם, לרעות עליהם את צאנם ולנהל את חייהם התקינים". עם זאת מדו"צ נמסר בתגובה כי האימונים בשטח נעשים כדין ולא בשטחים מעובדים.

לפי עדות התושבים, במהלך האימונים כלי רכב צבאיים רמסו שדות מעובדים וחפרו תעלות שמקשות על הגישה לשטחי המרעה ולשדות, ואף על עצם הכניסה לכפרים. עוד הם טוענים כי הירי הסמוך לבתים מעורר חרדות בקרב התושבים, בעיקר בקרב הילדים. בבקשת האגודה לבג"ץ נכתב: "השדות שבהם מתבצעים האימונים נזרעו אך לאחרונה על מנת לגדל בהם שעורה, חיטה וגידולי בעל אחרים. תבואת השדות היתה אמורה לשמש לפרנסת התושבים בשנה הקרובה וכן לשמש כמקור מזון עיקרי. בנוסף התבואה אמורה היתה לשמש להאכלת הצאן, המהווה אף הוא מקור מחייה לתושבים. העותרים, יש להזכיר, הם אנשי אדמה, אשר כל פרנסתם (הדלה) באה להם מאדמתם ומצאנם".

מאז התחילו האימונים בשבוע שעבר, פנו עורכי הדין לקר ותמר פלדמן מהאגודה למחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה בבקשה להפסיק את הפגיעה בתושבים. חבר הכנסת דב חנין מחד"ש אף שלח בסוף השבוע שעבר פנייה דחופה בנושא לשר הביטחון אהוד ברק, ובה הוא ביקש להפסיק את האימונים הפוגעניים ולפצות את התושבים. מכיוון ששלוש הפניות לא נענו, נדרשה האגודה לאמצעי של בקשה על פי חוק ביזיון בית המשפט.

שטח 918, דרום הר חברוןצילום: גיא תעאיוש

הוראת שר הביטחון ברק לעקור בכפייה את תושביהם של שמונה כפרים אחרים באזור, כדי לאפשר את האימונים, נמצאת עדיין בהליך משפטי בבג"ץ. ב-16 בינואר הגישה האגודה עתירה מחודשת נגד כוונת הגירוש. לעתירה צורפה חוות דעתם של שלושה משפטנים ישראלים - הפרופסורים דוד קרצ'מר, אייל בנבנשתי ויובל שני - שקבעו כי העברה בכפייה של אוכלוסייה מוגנת נוגדת את אמנת ז'נבה ויכולה להוות עילה לפנייה לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג. לפי חוות דעת זו, בית הדין הפלילי הבינלאומי קבע כבר בעניין יוגוסלביה כי העברה היא "כפויה ואסורה" לא רק כאשר היא מלווה בהפעלת כוח פיזי, אלא גם כשהכוח הכובש גורם לאנשים לעזוב את בתיהם, בשל "פעולות כגון פיטורים מעבודה, חיפושים בבתים וניתוק הבתים ממים, חשמל וטלפון".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי אין באימונים "כל הפרה של פסק דין או החלטה אחרת של בית המשפט. באימונים שבוצעו בשטח האש במהלך השבוע האחרון, לא נעשה כל שימוש בנשק והם בוצעו בשטחים פתוחים בלבד ולא בשדות מעובדים. בניגוד לנטען, לא נגרם כל נזק לשדות ולבורות המים. בשום שלב של האימון הכוחות לא נכנסו לבתים, לא חפרו תעלות סביבם ולא מנעו תנועה חופשית במרחב שטח האש. בצה"ל לא התקבלה כל תלונה אודות נזק שנגרם לרכוש או התנהגות לא נאותה של החיילים במהלך האימון. אם תתקבל תלונה כאמור, היא תיבדק בקפידה כמקובל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ